NFZ nie rezygnuje z kary dla lekarki, która przepisywała dzieciom mleko, jakie musiała. "Nie odnosimy się do wskazań medycznych"

Źródło:
Fakty TVN
NFZ nie rezygnuje z kary dla lekarki, która przepisywała dzieciom takie mleko, jakie musiała. "Nie odnosimy się do wskazań medycznych"
NFZ nie rezygnuje z kary dla lekarki, która przepisywała dzieciom takie mleko, jakie musiała. "Nie odnosimy się do wskazań medycznych"
Marek Nowicki/Fakty TVN
NFZ nie rezygnuje z kary dla lekarki, która przepisywała dzieciom takie mleko, jakie musiała. "Nie odnosimy się do wskazań medycznych"Marek Nowicki/Fakty TVN

Doktor Jolanta Tyczyńska wypisywała recepty na mleko, którego NFZ nie refunduje dzieciom powyżej 18. miesiąca życia. Na to, które jest refundowane, dzieci były uczulone. Teraz ma za to zapłacić 160 tysięcy złotych. To nie jest jedyny taki przypadek. Urzędnicy NFZ twardo stoją przy swoim stanowisku. Naczelna Rada Lekarska zapowiada, że samorząd pomoże lekarzom bronić się w sądzie.

Łącznie ponad 160 tysięcy złotych na rzecz NFZ ma zapłacić doktor Jolanta Tyczyńska w ciągu czternastu dni. - Czekam na następne wezwanie do zapłaty, z coraz bardziej narastającymi odsetkami, a potem pewnie sprawa skończy się w sądzie - mówi Jolanta Tyczyńska, pediatra i alergolog.

Doktor Jolanta Tyczyńska jest ścigana przez Narodowy Fundusz Zdrowia za to, że kilka lat temu uratowała życie dzieci z alergią pokarmową, podając im tzw. mleko pierwsze, chociaż skończyły osiemnasty miesiąc życia. Na tzw. mleko drugie były uczulone. NFZ dzieciom starszym niż 18 miesięcy refunduje tylko mleko drugie. - Teraz muszę zapłacić za to, że ci mali pacjenci żyją. Moi koledzy lekarze też dostają takie same wezwania do zapłaty i jeszcze z wezwaniem do pokajania się i napisania czegoś w rodzaju czynnego żalu - dodaje Jolanta Tyczyńska.

Fundusz nałożył karę już w styczniu, ale pani doktor odwołała się, no i teraz przyszła od urzędników odpowiedź - negatywna. Funduszu nie interesuje to, że lekarka ratowała życie i że dla tych dzieci nie było innego dobrego mleka. Przepisy zostały złamane, kara musi być. - W czasie kontroli, oczywiście, nie odnosimy się do wskazań medycznych. Odnosimy się, zgodnie z kompetencjami Narodowego Funduszu Zdrowia, do zasad przepisów refundacyjnych. One muszą być zgodne z zarejestrowanym produktem - podkreśla Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy centrali NFZ.

30.01.2023 | Ratowała zdrowie i życie dzieci, dostała z NFZ wezwanie do zapłaty 160 tysięcy złotych
Ratowała zdrowie i życie dzieci, dostała z NFZ wezwanie do zapłaty 160 tysięcy złotychMarek Nowicki | Fakty TVN

Wiele podobnych przypadków

Sprawa dotyczy nie tylko Jolanty Tyczyńskiej, ale wielu lekarzy, bo takie chore dzieci są, oczywiście, w całym kraju. Funduszu nie interesuje też to, że w obronie tych lekarzy stanęły towarzystwa naukowe: pediatryczne, alergologiczne i gastroenterologii. Z ich oświadczeń wynika, że lekarze postąpili dobrze. W obronie lekarzy stanęli sami rodzice. - Jeżeli nie uda nam się podać Hance jedzenia, to ona po prostu umrze - mówi jedna z mam.

Trudno jednak, żeby przełożyło się to na jakiś efekt, skoro sam prezes NFZ Filip Nowak publicznie zasugerował, że lekarze wypisywali mleko na lewo. - Jest to preparat dość popularny, jeśli chodzi o stosowanie przez niektórych sportowców w sportach siłowych - stwierdził 1 lutego Filip Nowak.

- Uderzając w bezpieczeństwo lekarza, zawsze uderza się w bezpieczeństwo pacjenta. Dziś lekarze mają prawo czuć zagrożenie ogromnymi karami z NFZ-u. Do nas nie docierają te argumenty, które podają włodarze systemu - mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Ta zapowiada, że samorząd pomoże lekarzom bronić się w sądzie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska wysycha - alarmują hydrolodzy. Ulewne deszcze i burze, które w ostatnich tygodniach przechodziły nad Polską, nie poprawią sytuacji.

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS