Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi

Źródło:
Fakty TVN
Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi
Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgiKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Sprawą feminatywów postanowiła zająć się neo-KRS. Uznała, że użycie feminatywu przez ministry przy składaniu przysięgi jest niezgodne z konstytucją, a co za tym idzie - nie są one ministrami, tylko komisarzami działów administracji rządowej. Ponadto neo-KRS doszła do wniosku, że obecny rząd jest nielegalny, bo "nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja".

Kilka dni temu neo-KRS uznała, że użycie feminatywu przez ministry przy składaniu przysięgi jest niezgodne z konstytucją, w której rota przysięgi jest precyzyjnie opisana. W związku z tym panie nie są ministerkami ani nawet ministrami. W ogóle nie ma ich w rządzie, a jeśli już to - według neo-KRS - są "komisarzami działów administracji rządowej".

- Chyba absurdem, z mojej perspektywy, jest dzisiaj rozmawiać o rzeczach niepoważnych. My się naprawdę koncentrujemy na powodzi. Jeżeli są instytucje publiczne, które tego nie widzą, mogę im tylko współczuć - komentuje ministra edukacji Barbara Nowacka.

CZYTAJ TEŻ: Neo-KRS: kobiety, które użyły feminatywów w czasie ślubowania, nie są ministrami

Feminatywy we współczesnym języku są powszechne. Podkreślają przywiązanie do zasady równości w życiu publicznym. - Zmienia się też język prawny, język politologiczny, i nie możemy oczekiwać, że akt prawny będzie za każdym razem na bieżąco ten język oddawał - zwraca uwagę dr Bogna Baczyńska, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Według neo-KRS ministrą nie jest też Marzena Okła-Drewnowicz, bo pomyliła się w nazwie swojej funkcji. Powiedziała, że obejmuje urząd ministra ds. polityki społecznej, a obejmowała urząd ministra ds. polityki senioralnej.

Feminatywy w resortach
Feminatywy w resortachTVN24

Neo-KRS podwarza legalność rządu

Cała ta sprawa prowadzi neo-KRS do wniosku, że w takim razie cały rząd jest nielegalny. "Rada Ministrów powołana 3 grudnia 2023 r. nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja" - twierdzi w swoim stanowisku neo-KRS. - Neo-KRS próbuje podważać instytucje państwa polskiego - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Neo-KRS odmawia legalności Radzie Ministrów z powodu użycia słowa "ministra". W związku z tym nielegalne jest też wydawanie przez rząd rozporządzeń, bo w rządzie są nieuprawnione osoby. - Nie tylko kompromituje neo-KRS, ale rzeczywiście powinno prowadzić do tego, żeby zakończyć działalność tego organu - komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o całej sprawie dowiedziała się od "Faktów" TVN, gdy w Nysie zajmuje się odbudową popowodziową. - Nie widzę tu żadnych powodów, żeby rząd był zdestabilizowany. Powiem więcej: żeby rząd zwrócił na to jakąś większą uwagę - komentuje ministra.

Feminatywy - językowy gorący temat
Feminatywy - językowy gorący tematTVN24

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Politycy koalicji rządzącej są zgodni, że neo-KRS celowo chce wprowadzać chaos. - Nominaci Ziobry i Kaczyńskiego znaleźli się tylko po to, by w sytuacjach trudnych próbować ratować PiS - mówi Borys Budka, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Neo-KRS zwraca się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego i w tej skardze zawiera swoje rewolucyjne wnioski. Chce - jak napisano - zapobiec dalszemu bezprawnemu działaniu Rady Ministrów w składzie nieznanym Konstytucji RP. - Mieszanie w głowach opinii publicznej po to, by żeby uzyskać jakieś korzyści polityczne - ocenia dr Bogna Baczyńska.

ZOBACZ TEŻ: Dla jednych brzmią dziwnie, inni chcieliby ich popularyzacji. Feminatywy w języku polskim istniały już przed wojną

Na razie PiS reaguje wstrzemięźliwie. - Z formalnego punktu widzenia to nie była rota, która była przewidziana w przepisach prawa. Ja bym nie był aż takim formalistą - komentuje Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny jest pod wpływem polityków PiS i to, co zdarzy się z wnioskiem neo-KRS, może być decyzją polityczną - tak sądzą politycy koalicji rządzącej. - Od samego początku był to organ przewidziany do destabilizacji sytuacji w Polsce - uważa Borys Budka. Nawet gdyby Trybunał uznał, że rząd nie działa legalnie, Koalicja 15 października zignoruje to orzeczenie - tak jak wiele poprzednich.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS