Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi

Źródło:
Fakty TVN
Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi
Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgi
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Neo-KRS uważa, że obecny rząd jest nielegalny. Wszystko przez użycie słowa "ministra" przy składaniu przysięgiKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Sprawą feminatywów postanowiła zająć się neo-KRS. Uznała, że użycie feminatywu przez ministry przy składaniu przysięgi jest niezgodne z konstytucją, a co za tym idzie - nie są one ministrami, tylko komisarzami działów administracji rządowej. Ponadto neo-KRS doszła do wniosku, że obecny rząd jest nielegalny, bo "nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja".

Kilka dni temu neo-KRS uznała, że użycie feminatywu przez ministry przy składaniu przysięgi jest niezgodne z konstytucją, w której rota przysięgi jest precyzyjnie opisana. W związku z tym panie nie są ministerkami ani nawet ministrami. W ogóle nie ma ich w rządzie, a jeśli już to - według neo-KRS - są "komisarzami działów administracji rządowej".

- Chyba absurdem, z mojej perspektywy, jest dzisiaj rozmawiać o rzeczach niepoważnych. My się naprawdę koncentrujemy na powodzi. Jeżeli są instytucje publiczne, które tego nie widzą, mogę im tylko współczuć - komentuje ministra edukacji Barbara Nowacka.

CZYTAJ TEŻ: Neo-KRS: kobiety, które użyły feminatywów w czasie ślubowania, nie są ministrami

Feminatywy we współczesnym języku są powszechne. Podkreślają przywiązanie do zasady równości w życiu publicznym. - Zmienia się też język prawny, język politologiczny, i nie możemy oczekiwać, że akt prawny będzie za każdym razem na bieżąco ten język oddawał - zwraca uwagę dr Bogna Baczyńska, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Według neo-KRS ministrą nie jest też Marzena Okła-Drewnowicz, bo pomyliła się w nazwie swojej funkcji. Powiedziała, że obejmuje urząd ministra ds. polityki społecznej, a obejmowała urząd ministra ds. polityki senioralnej.

Feminatywy w resortach
Feminatywy w resortachTVN24

Neo-KRS podwarza legalność rządu

Cała ta sprawa prowadzi neo-KRS do wniosku, że w takim razie cały rząd jest nielegalny. "Rada Ministrów powołana 3 grudnia 2023 r. nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja" - twierdzi w swoim stanowisku neo-KRS. - Neo-KRS próbuje podważać instytucje państwa polskiego - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Neo-KRS odmawia legalności Radzie Ministrów z powodu użycia słowa "ministra". W związku z tym nielegalne jest też wydawanie przez rząd rozporządzeń, bo w rządzie są nieuprawnione osoby. - Nie tylko kompromituje neo-KRS, ale rzeczywiście powinno prowadzić do tego, żeby zakończyć działalność tego organu - komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o całej sprawie dowiedziała się od "Faktów" TVN, gdy w Nysie zajmuje się odbudową popowodziową. - Nie widzę tu żadnych powodów, żeby rząd był zdestabilizowany. Powiem więcej: żeby rząd zwrócił na to jakąś większą uwagę - komentuje ministra.

Feminatywy - językowy gorący temat
Feminatywy - językowy gorący tematTVN24

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Politycy koalicji rządzącej są zgodni, że neo-KRS celowo chce wprowadzać chaos. - Nominaci Ziobry i Kaczyńskiego znaleźli się tylko po to, by w sytuacjach trudnych próbować ratować PiS - mówi Borys Budka, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Neo-KRS zwraca się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego i w tej skardze zawiera swoje rewolucyjne wnioski. Chce - jak napisano - zapobiec dalszemu bezprawnemu działaniu Rady Ministrów w składzie nieznanym Konstytucji RP. - Mieszanie w głowach opinii publicznej po to, by żeby uzyskać jakieś korzyści polityczne - ocenia dr Bogna Baczyńska.

ZOBACZ TEŻ: Dla jednych brzmią dziwnie, inni chcieliby ich popularyzacji. Feminatywy w języku polskim istniały już przed wojną

Na razie PiS reaguje wstrzemięźliwie. - Z formalnego punktu widzenia to nie była rota, która była przewidziana w przepisach prawa. Ja bym nie był aż takim formalistą - komentuje Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny jest pod wpływem polityków PiS i to, co zdarzy się z wnioskiem neo-KRS, może być decyzją polityczną - tak sądzą politycy koalicji rządzącej. - Od samego początku był to organ przewidziany do destabilizacji sytuacji w Polsce - uważa Borys Budka. Nawet gdyby Trybunał uznał, że rząd nie działa legalnie, Koalicja 15 października zignoruje to orzeczenie - tak jak wiele poprzednich.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS