NBP współpartnerem kampanijnym PiS? "Pan Glapiński narusza w ten sposób powagę instytucji"

Źródło:
Fakty TVN
NBP współpartnerem kampanijnym PiS? "Pan Glapiński narusza w ten sposób powagę instytucji"
NBP współpartnerem kampanijnym PiS? "Pan Glapiński narusza w ten sposób powagę instytucji"
Paweł Płuska/Fakty TVN
NBP współpartnerem kampanijnym PiS? "Pan Glapiński narusza w ten sposób powagę instytucji"Paweł Płuska/Fakty TVN

Mamy trzecią najwyższą inflację w Europie w tym roku. Narodowy Bank Polski tymczasem przed wyborami zajmuje się kampanią, a nie to ma zapisane w konstytucji. Banery i "glapobusy" tłumaczą Polakom, że to Putin i pandemia odpowiadają za inflację.

Banery tłumaczące Polakom, że przyczyn inflacji należy szukać w wojnie w Ukrainie i pandemii COVID-19, pojawiają na oddziałach NBP całym kraju. Dodatkowo - na ulice, na razie Warszawy, wyjechały tak zwane "glapobusy". - Uważam, że pan Glapiński narusza w ten sposób powagę instytucji centralnej, jaką jest Narodowy Bank Polski - uważa Andrzej Rozenek, poseł z Koła Parlamentarnego Lewicy Demokratycznej.

Walka z inflacją prezesowi NBP nie idzie najlepiej. - Mamy najwyższą, trzecią najwyższą inflację w Europie w tym roku i prawdopodobnie najwyższą w Europie w przyszłym roku - powiedział w Radiu ZET Ludwik Kotecki, członek RPP.

W czwartek Adam Glapiński od prorządowych mediów otrzymał nagrodę za "konsekwentne dbanie o wartość polskiego pieniądza". Podobnie działania prezesa oceniają politycy prawicy. Gdy ekipa "Faktów" TVN pytała o to, kto odpowiada za inflację, padały nieco inne słowa niż to, co zapisano na banerach NBP. - Za inflację odpowiada Putin i polityka Unii Europejskiej, polityka klimatyczna "Fit for 55" - wylicza Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski.

- Nie wiem, po co komu bank centralny, który mówi "jak inflacja, to nie do nas" - mówiła 22 maja w TVN24 profesor Joanna Tyrowicz, członkini RPP.

Zandberg o przyczynach wysokiej inflacji w Polsce. "Działanie prezesa Glapińskiego było spóźnione i nieracjonalne"
Zandberg o przyczynach wysokiej inflacji w Polsce. "Działanie prezesa Glapińskiego było spóźnione i nieracjonalne"TVN24

Ich człowiek w NBP

Dlaczego banery nie zawisły wtedy, gdy inflacja była najwyższa, a pojawiają się kilka miesięcy przed wyborami? - To jest przejaw bezradności elit władzy, do których należy pan profesor Glapiński - tłumaczy profesor Paweł Wojciechowski, były minister finansów, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Finansów Publicznych. - Mamy do czynienia ze skrajnym upolitycznieniem już w tej chwili banku centralnego. Mogę powiedzieć, maski opadły - dodaje.

- To jest wykorzystywanie instytucji publicznej do kłamstwa partyjnego, kłamstwa wyborczego - jest zdania Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u.

Dodatkowo - oprócz banerów - ostatnio prezes, zwykle wychwalający rząd na konferencjach, pozwolił sobie na recenzję obietnic przedwyborczych PiS i PO. Wyszło, że te drugie są wielokrotnie droższe, więc pobudzą inflację. Pominął tylko punkt, że PO planuje emisję obligacji antyinflacyjnych. W opozycji zero zdziwienia. - On był funkcjonariuszem PiS-u wysuniętym na odcinek Narodowego Banku Polskiego. On jest po prostu wykonawcą poleceń Kaczyńskiego - tłumaczy Marcin Kierwiński, poseł PO.

Narodowy Bank Polski teoretycznie jest instytucją niezależną i apolityczną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS