Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralową

Źródło:
Fakty TVN
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralową
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralową
Paweł Abramowicz/Fakty TVN
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralowąPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Za ćwierć wieku niemal wszystkie rafy koralowe na świecie mogą zniknąć. Dlatego amerykańscy naukowcy puszczają zniszczonej rafie dźwięki rafy zdrowej. To naprawdę działa.

Rafa koralowa jest zdrowa, kiedy mieszkające w niej krewetki i ryby dochodzą do głosu. - To system odtwarzania dźwięków zdrowej rafy. Te trzaski i chrząknięcia wydają krewetki, a bulgoty to odgłosy ryb - pokazuje Nadege Aoiki, biolożka z Woods Hole Oceanographic Institution.

Chora rafa koralowa milczy. Dlatego naukowcy umieścili obok niej głośnik, z którego emitowali muzykę rafy zdrowej. Efekt koncertu zaskoczył. Okazało się bowiem, że koralowce lgną do tych brzmień. - Dźwięki zdrowej rafy to dla larw koralowców sygnał, że można ją zasiedlić - tłumaczy Aoiki.

Połowa raf na świecie jest zniszczona

Niestety, połowa raf koralowych na świecie już została zniszczona. Ciągłe ocieplanie się mórz, plastikowe śmieci i rybackie sieci nieustająco doprowadzają do degradacji raf. Rafy tracą kolor i umierają. - Rafy koralowe będą pierwszym ekosystemem, który - jeśli tendencja się utrzyma - bezpowrotnie stracimy - alarmuje Alex Neufeld, biolog. Chociaż rafy zajmują tylko promil oceanicznego dna, to od ich kondycji zależy życie jednej czwartej wszystkich gatunków morskich.

W wielu miejscach na świecie tworzone są koralowe żłobki. Koraliki różnych gatunków są przenoszone z innych miejsc. - Miło jest patrzeć, jak na tym koralowcu, który zasadziliśmy, pojawiają się małe białe gałązki - przyznaje Tan Xudong.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja zachęca do pomocy zagrożonemu gatunkowi. "Zaadoptujcie pingwinie jajka" Z dużych koralowców zbiera się morskie śmieci, niektóre są przeogromne. Nie ma wyboru. Musimy sprzątać po sobie.

- Część koralowca, z której usunęłam plastikową torbę, jest martwa, ale druga część żyje, więc będzie rosnąć - mówi Carmela Sewilla. Jest nadzieja. Ostatnio w Polinezji Francuskiej odkryto potężną i zdrową rafę koralową.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Woods Hole Oceanographic Institution