Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralową

Źródło:
Fakty TVN
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralową
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralową
Paweł Abramowicz/Fakty TVN
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralowąPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Za ćwierć wieku niemal wszystkie rafy koralowe na świecie mogą zniknąć. Dlatego amerykańscy naukowcy puszczają zniszczonej rafie dźwięki rafy zdrowej. To naprawdę działa.

Rafa koralowa jest zdrowa, kiedy mieszkające w niej krewetki i ryby dochodzą do głosu. - To system odtwarzania dźwięków zdrowej rafy. Te trzaski i chrząknięcia wydają krewetki, a bulgoty to odgłosy ryb - pokazuje Nadege Aoiki, biolożka z Woods Hole Oceanographic Institution.

Chora rafa koralowa milczy. Dlatego naukowcy umieścili obok niej głośnik, z którego emitowali muzykę rafy zdrowej. Efekt koncertu zaskoczył. Okazało się bowiem, że koralowce lgną do tych brzmień. - Dźwięki zdrowej rafy to dla larw koralowców sygnał, że można ją zasiedlić - tłumaczy Aoiki.

Połowa raf na świecie jest zniszczona

Niestety, połowa raf koralowych na świecie już została zniszczona. Ciągłe ocieplanie się mórz, plastikowe śmieci i rybackie sieci nieustająco doprowadzają do degradacji raf. Rafy tracą kolor i umierają. - Rafy koralowe będą pierwszym ekosystemem, który - jeśli tendencja się utrzyma - bezpowrotnie stracimy - alarmuje Alex Neufeld, biolog. Chociaż rafy zajmują tylko promil oceanicznego dna, to od ich kondycji zależy życie jednej czwartej wszystkich gatunków morskich.

W wielu miejscach na świecie tworzone są koralowe żłobki. Koraliki różnych gatunków są przenoszone z innych miejsc. - Miło jest patrzeć, jak na tym koralowcu, który zasadziliśmy, pojawiają się małe białe gałązki - przyznaje Tan Xudong.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja zachęca do pomocy zagrożonemu gatunkowi. "Zaadoptujcie pingwinie jajka" Z dużych koralowców zbiera się morskie śmieci, niektóre są przeogromne. Nie ma wyboru. Musimy sprzątać po sobie.

- Część koralowca, z której usunęłam plastikową torbę, jest martwa, ale druga część żyje, więc będzie rosnąć - mówi Carmela Sewilla. Jest nadzieja. Ostatnio w Polinezji Francuskiej odkryto potężną i zdrową rafę koralową.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Woods Hole Oceanographic Institution

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS