Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic

Źródło:
Fakty TVN
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulicKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Wśród wszystkich praw człowieka jednym z podstawowych jest prawo do oddychania czystym powietrzem. To ważne zwłaszcza dla zdrowia najmłodszych. Dlatego jest petycja, żeby tworzyć tzw. szkolne ulice. Ulice w okolicy szkół powinny być wolne od spalin.

Są święta i jest ładna pogoda, a w Warszawie od teraz jest jeszcze jeden pretekst do spaceru - nowa kładka nad Wisłą. Jedni mają jednak gorzej od drugich w mieście. - Proszę zwrócić uwagę na spacerujących rodziców wzdłuż drogi. Nie zwracamy uwagi, że to dziecko jest na wysokości rury wydechowej. My metr wyżej mamy zupełnie inne stężenie zanieczyszczeń - mówi profesor Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Petycja do Rzeczniczki Praw Dziecka

Taki spacer to nie jest spacer na świeżym powietrzu. W dużych miastach duże drogi mogą zrobić dzieciom dużo krzywdy i łamać ich prawa. - Kiedy myślimy o prawach dziecka, myślimy o dzieciach, które są krzywdzone w domu i zapominamy o setkach tysięcy dzieci, które codziennie wdychają toksyny - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura z Fundacji "Rodzic w mieście". Stąd petycja do Rzeczniczki Praw Dziecka o zadbanie o prawo dziecka do oddychania czystym powietrzem. Fundacja "Rodzic w mieście" wskazuje, że polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. - Prawo do oddychania czystym powietrzem jest prawem podstawowym. Takim prawem, które należy się nam wszystkim. Środowisko, to, czym oddychamy, czysta woda, czyste powietrze, należy się nam wszystkim, należy się również dzieciom - mówi Piotr Siergiej z "Polskiego Alarmu Smogowego".

ZOBACZ TEŻ: Gorąco pod koniec marca. Jest rekord w Warszawie

Ministra klimatu zapowiada "uprzątnięcie" w Polsce śmieci. Chce zaangażować spółki skarbu państwa
Ministra klimatu zapowiada "uprzątnięcie" w Polsce śmieci. Chce zaangażować spółki skarbu państwa

Pomysł na tworzenie "szkolnych ulic"

U dzieci miejski smog z samochodowych spalin wpływa na przykład na zdolność uczenia się. - One mają zaburzenia koncentracji, one mają zaburzenia pamięci. Najwięcej dotyczyło to matematyki i języków obcych. Te dzieci nie osiągają odpowiednich wyników w szkole tylko dlatego, że samochody "przytruły" umysł tych dzieci - alarmuje profesor Zielonka. Stąd w petycji pomysł, by przestrzeń miejską projektować również dla potrzeb dzieci i tworzyć tak zwane "szkolne ulice". - Zarówno ulica dojazdowa, jak i całe otoczenie, powinno być miejscem przyjaznym dla dzieci. Oznacza to, że powinno być wolne od spalin i hałasu samochodowego, i pozwalać dzieciom na samodzielną, bezpieczną drogę do szkoły - mówi Krzyżak-Pitura.

ZOBACZ TEŻ: Pył saharyjski w fazie apogeum. Jak długo z nami zostanie?

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity
Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mityTVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Kilkaset takich szkolnych ulic funkcjonuje na przykład w Londynie, gdzie przed lekcjami i po lekcjach okolice szkół zamyka się dla ruchu samochodowego. Podobne ulice zaczynają powstawać w Warszawie. - My dbamy o bezpieczeństwo, żeby dzieci nie wpadły pod samochód, ale nie patrzymy, że te dzieci mają ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza - zwraca uwagę profesor Zielonka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS