Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic

Źródło:
Fakty TVN
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulicKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Wśród wszystkich praw człowieka jednym z podstawowych jest prawo do oddychania czystym powietrzem. To ważne zwłaszcza dla zdrowia najmłodszych. Dlatego jest petycja, żeby tworzyć tzw. szkolne ulice. Ulice w okolicy szkół powinny być wolne od spalin.

Są święta i jest ładna pogoda, a w Warszawie od teraz jest jeszcze jeden pretekst do spaceru - nowa kładka nad Wisłą. Jedni mają jednak gorzej od drugich w mieście. - Proszę zwrócić uwagę na spacerujących rodziców wzdłuż drogi. Nie zwracamy uwagi, że to dziecko jest na wysokości rury wydechowej. My metr wyżej mamy zupełnie inne stężenie zanieczyszczeń - mówi profesor Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Petycja do Rzeczniczki Praw Dziecka

Taki spacer to nie jest spacer na świeżym powietrzu. W dużych miastach duże drogi mogą zrobić dzieciom dużo krzywdy i łamać ich prawa. - Kiedy myślimy o prawach dziecka, myślimy o dzieciach, które są krzywdzone w domu i zapominamy o setkach tysięcy dzieci, które codziennie wdychają toksyny - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura z Fundacji "Rodzic w mieście". Stąd petycja do Rzeczniczki Praw Dziecka o zadbanie o prawo dziecka do oddychania czystym powietrzem. Fundacja "Rodzic w mieście" wskazuje, że polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. - Prawo do oddychania czystym powietrzem jest prawem podstawowym. Takim prawem, które należy się nam wszystkim. Środowisko, to, czym oddychamy, czysta woda, czyste powietrze, należy się nam wszystkim, należy się również dzieciom - mówi Piotr Siergiej z "Polskiego Alarmu Smogowego".

ZOBACZ TEŻ: Gorąco pod koniec marca. Jest rekord w Warszawie

Ministra klimatu zapowiada "uprzątnięcie" w Polsce śmieci. Chce zaangażować spółki skarbu państwa
Ministra klimatu zapowiada "uprzątnięcie" w Polsce śmieci. Chce zaangażować spółki skarbu państwa

Pomysł na tworzenie "szkolnych ulic"

U dzieci miejski smog z samochodowych spalin wpływa na przykład na zdolność uczenia się. - One mają zaburzenia koncentracji, one mają zaburzenia pamięci. Najwięcej dotyczyło to matematyki i języków obcych. Te dzieci nie osiągają odpowiednich wyników w szkole tylko dlatego, że samochody "przytruły" umysł tych dzieci - alarmuje profesor Zielonka. Stąd w petycji pomysł, by przestrzeń miejską projektować również dla potrzeb dzieci i tworzyć tak zwane "szkolne ulice". - Zarówno ulica dojazdowa, jak i całe otoczenie, powinno być miejscem przyjaznym dla dzieci. Oznacza to, że powinno być wolne od spalin i hałasu samochodowego, i pozwalać dzieciom na samodzielną, bezpieczną drogę do szkoły - mówi Krzyżak-Pitura.

ZOBACZ TEŻ: Pył saharyjski w fazie apogeum. Jak długo z nami zostanie?

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity
Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mityTVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Kilkaset takich szkolnych ulic funkcjonuje na przykład w Londynie, gdzie przed lekcjami i po lekcjach okolice szkół zamyka się dla ruchu samochodowego. Podobne ulice zaczynają powstawać w Warszawie. - My dbamy o bezpieczeństwo, żeby dzieci nie wpadły pod samochód, ale nie patrzymy, że te dzieci mają ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza - zwraca uwagę profesor Zielonka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS