Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic

Źródło:
Fakty TVN
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulic
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. Stąd pomysł tzw. szkolnych ulicKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Wśród wszystkich praw człowieka jednym z podstawowych jest prawo do oddychania czystym powietrzem. To ważne zwłaszcza dla zdrowia najmłodszych. Dlatego jest petycja, żeby tworzyć tzw. szkolne ulice. Ulice w okolicy szkół powinny być wolne od spalin.

Są święta i jest ładna pogoda, a w Warszawie od teraz jest jeszcze jeden pretekst do spaceru - nowa kładka nad Wisłą. Jedni mają jednak gorzej od drugich w mieście. - Proszę zwrócić uwagę na spacerujących rodziców wzdłuż drogi. Nie zwracamy uwagi, że to dziecko jest na wysokości rury wydechowej. My metr wyżej mamy zupełnie inne stężenie zanieczyszczeń - mówi profesor Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Petycja do Rzeczniczki Praw Dziecka

Taki spacer to nie jest spacer na świeżym powietrzu. W dużych miastach duże drogi mogą zrobić dzieciom dużo krzywdy i łamać ich prawa. - Kiedy myślimy o prawach dziecka, myślimy o dzieciach, które są krzywdzone w domu i zapominamy o setkach tysięcy dzieci, które codziennie wdychają toksyny - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura z Fundacji "Rodzic w mieście". Stąd petycja do Rzeczniczki Praw Dziecka o zadbanie o prawo dziecka do oddychania czystym powietrzem. Fundacja "Rodzic w mieście" wskazuje, że polskie dzieci żyją w najbardziej zanieczyszczonych miastach Europy. - Prawo do oddychania czystym powietrzem jest prawem podstawowym. Takim prawem, które należy się nam wszystkim. Środowisko, to, czym oddychamy, czysta woda, czyste powietrze, należy się nam wszystkim, należy się również dzieciom - mówi Piotr Siergiej z "Polskiego Alarmu Smogowego".

ZOBACZ TEŻ: Gorąco pod koniec marca. Jest rekord w Warszawie

Ministra klimatu zapowiada "uprzątnięcie" w Polsce śmieci. Chce zaangażować spółki skarbu państwa
Ministra klimatu zapowiada "uprzątnięcie" w Polsce śmieci. Chce zaangażować spółki skarbu państwa

Pomysł na tworzenie "szkolnych ulic"

U dzieci miejski smog z samochodowych spalin wpływa na przykład na zdolność uczenia się. - One mają zaburzenia koncentracji, one mają zaburzenia pamięci. Najwięcej dotyczyło to matematyki i języków obcych. Te dzieci nie osiągają odpowiednich wyników w szkole tylko dlatego, że samochody "przytruły" umysł tych dzieci - alarmuje profesor Zielonka. Stąd w petycji pomysł, by przestrzeń miejską projektować również dla potrzeb dzieci i tworzyć tak zwane "szkolne ulice". - Zarówno ulica dojazdowa, jak i całe otoczenie, powinno być miejscem przyjaznym dla dzieci. Oznacza to, że powinno być wolne od spalin i hałasu samochodowego, i pozwalać dzieciom na samodzielną, bezpieczną drogę do szkoły - mówi Krzyżak-Pitura.

ZOBACZ TEŻ: Pył saharyjski w fazie apogeum. Jak długo z nami zostanie?

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity
Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mityTVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Kilkaset takich szkolnych ulic funkcjonuje na przykład w Londynie, gdzie przed lekcjami i po lekcjach okolice szkół zamyka się dla ruchu samochodowego. Podobne ulice zaczynają powstawać w Warszawie. - My dbamy o bezpieczeństwo, żeby dzieci nie wpadły pod samochód, ale nie patrzymy, że te dzieci mają ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza - zwraca uwagę profesor Zielonka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS