Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"

Źródło:
Fakty TVN
Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"
Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Polska jest w ogonie Europy pod względem dostępu do antykoncepcji. Nie od dziś. Na fali zmian politycznych słychać jednak, że nadszedł najwyższy czas, by coś zmienić. O bezzwłoczne zajęcie się tematem apeluje do rządzących Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. 

Trzeba pilnie sprawić, by dostęp do antykoncepcji był w Polsce realny, bo teraz taki nie jest - apeluje do rządu Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. - W wielu krajach są to rzeczy refundowane i wspierane przez państwo - podkreśla doktor habilitowana Magdalena Radkowska-Walkowicz, członkini Komitetu Bioetyki PAN z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

W Polsce o antykoncepcji wiele się nie mówi i się do niej nie dopłaca - piszą naukowcy w swoim stanowisku i wymieniają: "całkowicie odpłatna jest większość środków antykoncepcji doustnej, w tym wszystkie tabletki jednoskładnikowe", czyli te najnowocześniejsze. "Całkowicie odpłatne są wszystkie nowoczesne metody antykoncepcji o przedłużonym działaniu, czyli wkładki, implanty, plastry i zastrzyki" - czyli te najskuteczniejsze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kobiety czekają na ruchy rządu. "Zniesienie recepty na tabletkę 'dzień po' jest absolutnym minimum"

- Standardem światowym jest to, że antykonceptyki po prostu są dostępne i dofinansowywane przez państwo - podkreśla Antonina Lewandowska z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Ale nie przez państwo polskie. Drogiej antykoncepcji nie stosują zwłaszcza kobiety ubogie i młode - czyli właśnie te, dla których niechciana ciąża będzie największym problemem. Dla nich, tak jak na Zachodzie, komitet PAN rekomenduje antykoncepcję bezpłatną. - Trzeba zbudować od początku system. Uruchomić zupełnie inne podejście. Podejście i mentalne, i prawne, i finansowe - tłumaczy doktor Hanna Machińska, prawniczka i członkini Komitetu Bioetyki PAN.

Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"
Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Wiele do naprawy

Dostępu do antykoncepcji nie będzie bez dostępu do ginekologa - a z tym jest fatalnie. Zwłaszcza dla kobiet z niepełnosprawnościami i z obszarów wiejskich. Do ginekologa w ogóle nie mogą pójść nastolatki, jeśli nie mają zgody rodzica. - Mamy prawo, gdzie wiek zgody na odbycie stosunku seksualnego to jest 15 lat, a wiek badania lekarskiego to jest dopiero 18 lat. To jest absurd - uważa doktor Maciej Jędrzejko z Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego ŚUM w Katowicach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Debata w Sejmie nad antykoncepcją awaryjną. "Nigdy was nie zostawimy samych z Braunem i Kaczyńskim"

Komitet Bioetyki postuluje także dostęp do antykoncepcji trwałej, czyli do sterylizacji. - Sterylizacja jest metodą uznaną na świecie jako metoda skuteczna i bezpieczna - zaznacza doktor habilitowana Magdalena Radkowska-Walkowicz, członkini Komitetu Bioetyki PAN z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W Polsce kobieta nie może podwiązać jajowodów. Choć to samo - z nasieniowodami - może zrobić mężczyzna. - Jeżeli chodzi o mężczyzn, takiego zakazu nie ma. Tylko mężczyźni mogą w pełni korzystać z tego prawa, a kobiety w przypadku sterylizacji antykoncepcyjnej - nie - zauważa doktor Sabrina Mana-Walasek z grupy Prawniczki Pro Abo.

Czy chcą i ile ich jest nie wiadomo, bo nie wiadomo, jak zabezpieczają się Polki. W Polsce badań naukowych i sprawozdań rządowych o stosowaniu antykoncepcji się nie prowadzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS