Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"

Źródło:
Fakty TVN
Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"
Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Naukowcy apelują o zmianę podejścia do antykoncepcji. "Trzeba zbudować od początku system"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Polska jest w ogonie Europy pod względem dostępu do antykoncepcji. Nie od dziś. Na fali zmian politycznych słychać jednak, że nadszedł najwyższy czas, by coś zmienić. O bezzwłoczne zajęcie się tematem apeluje do rządzących Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. 

Trzeba pilnie sprawić, by dostęp do antykoncepcji był w Polsce realny, bo teraz taki nie jest - apeluje do rządu Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. - W wielu krajach są to rzeczy refundowane i wspierane przez państwo - podkreśla doktor habilitowana Magdalena Radkowska-Walkowicz, członkini Komitetu Bioetyki PAN z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

W Polsce o antykoncepcji wiele się nie mówi i się do niej nie dopłaca - piszą naukowcy w swoim stanowisku i wymieniają: "całkowicie odpłatna jest większość środków antykoncepcji doustnej, w tym wszystkie tabletki jednoskładnikowe", czyli te najnowocześniejsze. "Całkowicie odpłatne są wszystkie nowoczesne metody antykoncepcji o przedłużonym działaniu, czyli wkładki, implanty, plastry i zastrzyki" - czyli te najskuteczniejsze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kobiety czekają na ruchy rządu. "Zniesienie recepty na tabletkę 'dzień po' jest absolutnym minimum"

- Standardem światowym jest to, że antykonceptyki po prostu są dostępne i dofinansowywane przez państwo - podkreśla Antonina Lewandowska z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Ale nie przez państwo polskie. Drogiej antykoncepcji nie stosują zwłaszcza kobiety ubogie i młode - czyli właśnie te, dla których niechciana ciąża będzie największym problemem. Dla nich, tak jak na Zachodzie, komitet PAN rekomenduje antykoncepcję bezpłatną. - Trzeba zbudować od początku system. Uruchomić zupełnie inne podejście. Podejście i mentalne, i prawne, i finansowe - tłumaczy doktor Hanna Machińska, prawniczka i członkini Komitetu Bioetyki PAN.

Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"
Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Wiele do naprawy

Dostępu do antykoncepcji nie będzie bez dostępu do ginekologa - a z tym jest fatalnie. Zwłaszcza dla kobiet z niepełnosprawnościami i z obszarów wiejskich. Do ginekologa w ogóle nie mogą pójść nastolatki, jeśli nie mają zgody rodzica. - Mamy prawo, gdzie wiek zgody na odbycie stosunku seksualnego to jest 15 lat, a wiek badania lekarskiego to jest dopiero 18 lat. To jest absurd - uważa doktor Maciej Jędrzejko z Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego ŚUM w Katowicach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Debata w Sejmie nad antykoncepcją awaryjną. "Nigdy was nie zostawimy samych z Braunem i Kaczyńskim"

Komitet Bioetyki postuluje także dostęp do antykoncepcji trwałej, czyli do sterylizacji. - Sterylizacja jest metodą uznaną na świecie jako metoda skuteczna i bezpieczna - zaznacza doktor habilitowana Magdalena Radkowska-Walkowicz, członkini Komitetu Bioetyki PAN z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W Polsce kobieta nie może podwiązać jajowodów. Choć to samo - z nasieniowodami - może zrobić mężczyzna. - Jeżeli chodzi o mężczyzn, takiego zakazu nie ma. Tylko mężczyźni mogą w pełni korzystać z tego prawa, a kobiety w przypadku sterylizacji antykoncepcyjnej - nie - zauważa doktor Sabrina Mana-Walasek z grupy Prawniczki Pro Abo.

Czy chcą i ile ich jest nie wiadomo, bo nie wiadomo, jak zabezpieczają się Polki. W Polsce badań naukowych i sprawozdań rządowych o stosowaniu antykoncepcji się nie prowadzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS