MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne

Źródło:
Fakty TVN
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne
Marek Nowicki/Fakty TVN
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywneMarek Nowicki/Fakty TVN

Do tej pory raport o pilotażowej wersji Krajowej Sieci Onkologicznej był tajemnicą, bo tak chciał były minister zdrowia w rządzie PiS - Adam Niedzielski. Został opublikowany w środę pod naciskiem Fundacji Alivia. Raport nie zostawia suchej nitki na działaniach Niedzielskiego.

Końcowy raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej liczy prawie trzysta stron. Opublikowano go w środę, choć został napisany półtora roku temu. Raport utajnił były minister zdrowia i trudno się dziwić, bo dokument przygotowany na jego zlecenie jest druzgocącą krytyką działań Adama Niedzielskiego i jego poprzednika Łukasza Szumowskiego.

Raport miał odpowiedzieć na szereg pytań. - Czy poprawiła się jakość diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych? Czy skrócił się czas oczekiwania na diagnostykę i leczenie? Czy poprawiła się współpraca między ośrodkami biorącymi udział w pilotażu? - wskazuje Joanna Frątczak-Kazanaz z Fundacji Alivia.

W odpowiedzi na te kluczowe pytania miały pomóc specjalne wskaźniki - punkty odniesienia. Z wniosków zawartych w raporcie wynika, że pierwszy wskaźnik jest niemożliwy do policzenia. Wskaźniki dwa i trzy są niemiarodajne. Wskaźnik czwarty ma wyłącznie charakter informacyjny. Piąty nie jest porównywalny. Z szóstego, ostatniego, nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Fragment raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej

- Myślę, że nie był przygotowany w sposób właściwy. W momencie rozpoczynania badania te kryteria powinny być zdefiniowane, powinny być opisane narzędzia, które będą do tego używane, a tak się nie stało - uważa prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

"Raport powinien być od początku jawny"

Na pilotaż, który miał pomóc w uruchomieniu Krajowej Sieci Onkologicznej, a który do niczego się nie przydał, udowodnił tylko tyle, że sieć w tej formie nie może zadziałać, poprzedni rząd wydał ponad 130 milionów złotych. Kompromitacja na rok przed wyborami wisiała na włosku, więc we wrześniu 2022 roku raport został utajniony, a w styczniu następnego roku premier z ministrem zdrowia przed kamerami zatwierdzili powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej. W marcu prezydent podpisał ustawę.

Zobacz także: Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"

Ponieważ opinia publiczna domagała się jednocześnie ujawnienia raportu z pilotażu, Adam Niedzielski opublikował skróconą wersję, pozbawioną krytycznych wniosków. Nikt się nie dał na to nabrać i opublikowania pełnego raportu domagała się też opozycja. W grudniu, już po wyborach, NFZ opublikował kolejną, dłuższą wersję, ale też bez wniosków. Dopiero w środę, pod naciskiem Fundacji Alivia, ministra zdrowia Izabela Leszczyna opublikowała całość. Dlaczego dopiero teraz?

- Dlatego, że jestem ministrem dopiero od trzech miesięcy. Raport z niezrozumiałych dla mnie względów był utajniony, ale cała polityka Ministerstwa Zdrowia, dopóki ja tam będę, będzie transparentna - deklaruje ministra Leszczyna.

- Taki raport powinien być od początku jawny i powinien być przedmiotem publicznej debaty. Tutaj tego nie zrobiono i myślę, że urzędnicy zdawali sobie z tego sprawę, że pokazanie tego raportu będzie kompromitujące - uważa prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chociaż pilotaż się nie udał, obecny rząd ma zamiar wdrażać projekt Krajowej Sieci Onkologicznej i wyda na to w krótkim czasie gigantyczne środki z KPO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS