MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne

Źródło:
Fakty TVN
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne
Marek Nowicki/Fakty TVN
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywneMarek Nowicki/Fakty TVN

Do tej pory raport o pilotażowej wersji Krajowej Sieci Onkologicznej był tajemnicą, bo tak chciał były minister zdrowia w rządzie PiS - Adam Niedzielski. Został opublikowany w środę pod naciskiem Fundacji Alivia. Raport nie zostawia suchej nitki na działaniach Niedzielskiego.

Końcowy raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej liczy prawie trzysta stron. Opublikowano go w środę, choć został napisany półtora roku temu. Raport utajnił były minister zdrowia i trudno się dziwić, bo dokument przygotowany na jego zlecenie jest druzgocącą krytyką działań Adama Niedzielskiego i jego poprzednika Łukasza Szumowskiego.

Raport miał odpowiedzieć na szereg pytań. - Czy poprawiła się jakość diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych? Czy skrócił się czas oczekiwania na diagnostykę i leczenie? Czy poprawiła się współpraca między ośrodkami biorącymi udział w pilotażu? - wskazuje Joanna Frątczak-Kazanaz z Fundacji Alivia.

W odpowiedzi na te kluczowe pytania miały pomóc specjalne wskaźniki - punkty odniesienia. Z wniosków zawartych w raporcie wynika, że pierwszy wskaźnik jest niemożliwy do policzenia. Wskaźniki dwa i trzy są niemiarodajne. Wskaźnik czwarty ma wyłącznie charakter informacyjny. Piąty nie jest porównywalny. Z szóstego, ostatniego, nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Fragment raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej

- Myślę, że nie był przygotowany w sposób właściwy. W momencie rozpoczynania badania te kryteria powinny być zdefiniowane, powinny być opisane narzędzia, które będą do tego używane, a tak się nie stało - uważa prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

"Raport powinien być od początku jawny"

Na pilotaż, który miał pomóc w uruchomieniu Krajowej Sieci Onkologicznej, a który do niczego się nie przydał, udowodnił tylko tyle, że sieć w tej formie nie może zadziałać, poprzedni rząd wydał ponad 130 milionów złotych. Kompromitacja na rok przed wyborami wisiała na włosku, więc we wrześniu 2022 roku raport został utajniony, a w styczniu następnego roku premier z ministrem zdrowia przed kamerami zatwierdzili powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej. W marcu prezydent podpisał ustawę.

Zobacz także: Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"

Ponieważ opinia publiczna domagała się jednocześnie ujawnienia raportu z pilotażu, Adam Niedzielski opublikował skróconą wersję, pozbawioną krytycznych wniosków. Nikt się nie dał na to nabrać i opublikowania pełnego raportu domagała się też opozycja. W grudniu, już po wyborach, NFZ opublikował kolejną, dłuższą wersję, ale też bez wniosków. Dopiero w środę, pod naciskiem Fundacji Alivia, ministra zdrowia Izabela Leszczyna opublikowała całość. Dlaczego dopiero teraz?

- Dlatego, że jestem ministrem dopiero od trzech miesięcy. Raport z niezrozumiałych dla mnie względów był utajniony, ale cała polityka Ministerstwa Zdrowia, dopóki ja tam będę, będzie transparentna - deklaruje ministra Leszczyna.

- Taki raport powinien być od początku jawny i powinien być przedmiotem publicznej debaty. Tutaj tego nie zrobiono i myślę, że urzędnicy zdawali sobie z tego sprawę, że pokazanie tego raportu będzie kompromitujące - uważa prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chociaż pilotaż się nie udał, obecny rząd ma zamiar wdrażać projekt Krajowej Sieci Onkologicznej i wyda na to w krótkim czasie gigantyczne środki z KPO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN