MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne

Źródło:
Fakty TVN
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywne
Marek Nowicki/Fakty TVN
MZ opublikowało pełny raport z pilotażu sieci onkologicznej. Wnioski były negatywneMarek Nowicki/Fakty TVN

Do tej pory raport o pilotażowej wersji Krajowej Sieci Onkologicznej był tajemnicą, bo tak chciał były minister zdrowia w rządzie PiS - Adam Niedzielski. Został opublikowany w środę pod naciskiem Fundacji Alivia. Raport nie zostawia suchej nitki na działaniach Niedzielskiego.

Końcowy raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej liczy prawie trzysta stron. Opublikowano go w środę, choć został napisany półtora roku temu. Raport utajnił były minister zdrowia i trudno się dziwić, bo dokument przygotowany na jego zlecenie jest druzgocącą krytyką działań Adama Niedzielskiego i jego poprzednika Łukasza Szumowskiego.

Raport miał odpowiedzieć na szereg pytań. - Czy poprawiła się jakość diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych? Czy skrócił się czas oczekiwania na diagnostykę i leczenie? Czy poprawiła się współpraca między ośrodkami biorącymi udział w pilotażu? - wskazuje Joanna Frątczak-Kazanaz z Fundacji Alivia.

W odpowiedzi na te kluczowe pytania miały pomóc specjalne wskaźniki - punkty odniesienia. Z wniosków zawartych w raporcie wynika, że pierwszy wskaźnik jest niemożliwy do policzenia. Wskaźniki dwa i trzy są niemiarodajne. Wskaźnik czwarty ma wyłącznie charakter informacyjny. Piąty nie jest porównywalny. Z szóstego, ostatniego, nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Fragment raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej

- Myślę, że nie był przygotowany w sposób właściwy. W momencie rozpoczynania badania te kryteria powinny być zdefiniowane, powinny być opisane narzędzia, które będą do tego używane, a tak się nie stało - uważa prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

"Raport powinien być od początku jawny"

Na pilotaż, który miał pomóc w uruchomieniu Krajowej Sieci Onkologicznej, a który do niczego się nie przydał, udowodnił tylko tyle, że sieć w tej formie nie może zadziałać, poprzedni rząd wydał ponad 130 milionów złotych. Kompromitacja na rok przed wyborami wisiała na włosku, więc we wrześniu 2022 roku raport został utajniony, a w styczniu następnego roku premier z ministrem zdrowia przed kamerami zatwierdzili powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej. W marcu prezydent podpisał ustawę.

Zobacz także: Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"

Ponieważ opinia publiczna domagała się jednocześnie ujawnienia raportu z pilotażu, Adam Niedzielski opublikował skróconą wersję, pozbawioną krytycznych wniosków. Nikt się nie dał na to nabrać i opublikowania pełnego raportu domagała się też opozycja. W grudniu, już po wyborach, NFZ opublikował kolejną, dłuższą wersję, ale też bez wniosków. Dopiero w środę, pod naciskiem Fundacji Alivia, ministra zdrowia Izabela Leszczyna opublikowała całość. Dlaczego dopiero teraz?

- Dlatego, że jestem ministrem dopiero od trzech miesięcy. Raport z niezrozumiałych dla mnie względów był utajniony, ale cała polityka Ministerstwa Zdrowia, dopóki ja tam będę, będzie transparentna - deklaruje ministra Leszczyna.

- Taki raport powinien być od początku jawny i powinien być przedmiotem publicznej debaty. Tutaj tego nie zrobiono i myślę, że urzędnicy zdawali sobie z tego sprawę, że pokazanie tego raportu będzie kompromitujące - uważa prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chociaż pilotaż się nie udał, obecny rząd ma zamiar wdrażać projekt Krajowej Sieci Onkologicznej i wyda na to w krótkim czasie gigantyczne środki z KPO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS