Nietrzymanie moczu można leczyć. Lekami lub stymulatorem. "Nie cierpmy w milczeniu"

Źródło:
Fakty TVN
Dla wielu to wstydliwy problem, dlatego cierpią w milczeniu. Lekarze przypominają: nietrzymanie moczu można leczyć
Dla wielu to wstydliwy problem, dlatego cierpią w milczeniu. Lekarze przypominają: nietrzymanie moczu można leczyć
Marek Nowicki/Fakty TVN
Dla wielu to wstydliwy problem, dlatego cierpią w milczeniu. Lekarze przypominają: nietrzymanie moczu można leczyćMarek Nowicki/Fakty TVN

Nadreaktywny pęcherz to w praktyce po prostu nietrzymanie moczu. O tym, jak może to zamienić życie w koszmar, wiedzą nawet młodzi ludzie. Często jest to też dla wielu osób problem wstydliwy, dlatego pani Joanna, pani Beata i profesor Radziszewski apelują, by nie cierpieć w milczeniu, tylko zgłosić się do lekarza.

Jak nie da się lekami, to trzeba prądem - średniej i niskiej częstotliwości. To, że prąd przechodzi, widać po stopach pacjentki - pani Beaty Brzozowskiej - kiedy zginają się jej palce. Profesor Piotr Radziszewski wszczepił pacjentce eletrostymulator, dzięki czemu pani Beata przestanie mieć problem z tak zwanym nadreaktywnym pęcherzem, czyli z częstym oddawaniem moczu i nietrzymaniem moczu. - Potrafiłam po kilka razy w nocy się przebierać, bo byłam cała zasikana - wyznaje pani Beata.

Kobieta o swoim problemie mówi otwarcie, żeby pomóc tym wszystkim, którzy nie potrafią skorzystać z pomocy lekarza tylko dlatego, że wstydzą się o tym głośno powiedzieć. Z tego powodu też postanowiła o tym opowiadać przed kamerą pani Joanna Anysz.

- Przez to, że towarzyszy mi to od dzieciństwa, nauczyłam się z tym żyć, nauczyłam się świetnie kryć - wyznaje kobieta. "Stop z ukrywaniem się z powodu choroby" - dodaje pani Joanna, która jest atrakcyjną kobietą prowadzącą aktywny tryb życia.

Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Apel profesora Radziszewskiego

W Polsce nawet dziesięć procent społeczeństwa może mieć z tym większe lub mniejsze problemy. - Takie osoby nie wychodzą na imprezy albo się pilnują, wieczorami nic nie wypijają, żeby żadnej wpadki nie było - mówi pani Joanna. - Mój apel do państwa: moi drodzy, nie cierpmy w milczeniu, jeżeli pojawia się problem nietrzymania moczu, to trzeba zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a potem do urologa - zachęca prof. Piotr Radziszewski, urolog z Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Profesor Piotr Radziszewski apeluje do pacjentów z tak zwanym nadreaktywnym pęcherzem od dekad. To jego wypowiedź w "Faktach" na ten sam temat dokładnie sprzed dwudziestu lat: - Nie jest to taka choroba jak rak piersi, gdzie była Barbara Bush. Tutaj nawet jeżeli ktoś cierpi na tę chorobę, ktoś ze znanych osób, to cierpi w ukryciu - mówił.

Pani Barbara Brzozowska po wszczepieniu stymulatora już nie będzie cierpiała, a tym bardziej w ukryciu. Specjalna dioda w pobliżu kości krzyżowej będzie wspierać jej nerw odpowiedzialny za synchronizację pracy pęcherza moczowego. - Ja cieszę się bardzo i polecam wszystkim, kto cierpi na nietrzymanie moczu. To jest duża ulga - mówi kobieta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS