Nietrzymanie moczu można leczyć. Lekami lub stymulatorem. "Nie cierpmy w milczeniu"

Źródło:
Fakty TVN
Dla wielu to wstydliwy problem, dlatego cierpią w milczeniu. Lekarze przypominają: nietrzymanie moczu można leczyć
Dla wielu to wstydliwy problem, dlatego cierpią w milczeniu. Lekarze przypominają: nietrzymanie moczu można leczyć
Marek Nowicki/Fakty TVN
Dla wielu to wstydliwy problem, dlatego cierpią w milczeniu. Lekarze przypominają: nietrzymanie moczu można leczyćMarek Nowicki/Fakty TVN

Nadreaktywny pęcherz to w praktyce po prostu nietrzymanie moczu. O tym, jak może to zamienić życie w koszmar, wiedzą nawet młodzi ludzie. Często jest to też dla wielu osób problem wstydliwy, dlatego pani Joanna, pani Beata i profesor Radziszewski apelują, by nie cierpieć w milczeniu, tylko zgłosić się do lekarza.

Jak nie da się lekami, to trzeba prądem - średniej i niskiej częstotliwości. To, że prąd przechodzi, widać po stopach pacjentki - pani Beaty Brzozowskiej - kiedy zginają się jej palce. Profesor Piotr Radziszewski wszczepił pacjentce eletrostymulator, dzięki czemu pani Beata przestanie mieć problem z tak zwanym nadreaktywnym pęcherzem, czyli z częstym oddawaniem moczu i nietrzymaniem moczu. - Potrafiłam po kilka razy w nocy się przebierać, bo byłam cała zasikana - wyznaje pani Beata.

Kobieta o swoim problemie mówi otwarcie, żeby pomóc tym wszystkim, którzy nie potrafią skorzystać z pomocy lekarza tylko dlatego, że wstydzą się o tym głośno powiedzieć. Z tego powodu też postanowiła o tym opowiadać przed kamerą pani Joanna Anysz.

- Przez to, że towarzyszy mi to od dzieciństwa, nauczyłam się z tym żyć, nauczyłam się świetnie kryć - wyznaje kobieta. "Stop z ukrywaniem się z powodu choroby" - dodaje pani Joanna, która jest atrakcyjną kobietą prowadzącą aktywny tryb życia.

Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Apel profesora Radziszewskiego

W Polsce nawet dziesięć procent społeczeństwa może mieć z tym większe lub mniejsze problemy. - Takie osoby nie wychodzą na imprezy albo się pilnują, wieczorami nic nie wypijają, żeby żadnej wpadki nie było - mówi pani Joanna. - Mój apel do państwa: moi drodzy, nie cierpmy w milczeniu, jeżeli pojawia się problem nietrzymania moczu, to trzeba zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a potem do urologa - zachęca prof. Piotr Radziszewski, urolog z Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Profesor Piotr Radziszewski apeluje do pacjentów z tak zwanym nadreaktywnym pęcherzem od dekad. To jego wypowiedź w "Faktach" na ten sam temat dokładnie sprzed dwudziestu lat: - Nie jest to taka choroba jak rak piersi, gdzie była Barbara Bush. Tutaj nawet jeżeli ktoś cierpi na tę chorobę, ktoś ze znanych osób, to cierpi w ukryciu - mówił.

Pani Barbara Brzozowska po wszczepieniu stymulatora już nie będzie cierpiała, a tym bardziej w ukryciu. Specjalna dioda w pobliżu kości krzyżowej będzie wspierać jej nerw odpowiedzialny za synchronizację pracy pęcherza moczowego. - Ja cieszę się bardzo i polecam wszystkim, kto cierpi na nietrzymanie moczu. To jest duża ulga - mówi kobieta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS