Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"

Źródło:
Fakty TVN
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"Marek Nowicki/Fakty TVN

Termin minął kilka tygodni temu, a wyników pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej brak. Trwał lata i miał dać odpowiedź na pytanie, jak skutecznie i sprawnie zorganizować leczenie pacjentów chorych na nowotwory, by miesiącami nie czekali na diagnozę, badania i terapię.

W internecie pracuje licznik założony przez Ogólnopolską Federację Onkologiczną, który odlicza dni. Już ponad trzy tygodnie minęły od terminu planowanej publikacji raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. - Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować w ostatecznej formie. Te cząstkowe informacje pokazywały, że w tym raporcie nie znalazły się te rzeczy, które powinny się znaleźć po kilkuletnim pilotażu - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog.

Pilotaż ruszył w 2019 roku. W czterech województwach rząd stworzył na próbę mini sieć onkologiczną. Pilotaż miał poprzedzać wprowadzenie wielkiej ogólnopolskiej reformy onkologicznej. Pacjenci w tych województwach mieli dostać lepsze wsparcie. Ich leczenie miało być pilotowane i koordynowane. Wnioski z tego pilotażu miały być wykorzystane potem do tworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej. W praktyce Krajowa Sieć Onkologiczna kilka miesięcy temu ruszyła bez weryfikacji danych z pilotażu. - Do dzisiejszego dnia nie rozumiem, jak to się stało, że minister, który podał się do dymisji, bez wyników badania pilotażowego, konkretnych, liczbowych, spowodował to, że ta ustawa została uchwalona - komentuje profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku.

Niepokój specjalistów

- Wprowadzono ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej bez publikacji danych z pilotażu - zaznacza Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Zdecydował o tym Adam Niedzielski, który nadzorował pilotaż. Natomiast za jego przygotowanie odpowiada poprzedni minister - Łukasz Szumowski. - Wskaźniki zostały ustalone, po czym okazało się, że wiele z nich jest zupełnie nierealnych, że jest ich za dużo, że bardzo ważnych brakuje. Próbowano to jakoś sztukować w biegu. Ale czego nie zrobiono? Nie zrobiono raportu otwarcia - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na pilotaż Ministerstwo Zdrowia wydało kilkadziesiąt milionów złotych. - Niepokoimy się, czy Krajowa Sieć Onkologiczna w tej formie, która została zaproponowana, spełni oczekiwania. Czy faktycznie poprawi sytuację pacjentów onkologicznych w Polsce, czy poprawi wskaźniki przeżywalności - tłumaczy Joanna Frątczak-Kazana, menadażerka ds. programów pomocowych Fundacji "Alivia". Mowa o wskaźnikach, które w tej chwili są fatalne. Nowotwory są pierwszą przyczyną śmierci Polaków w wieku produkcyjnym - to dane GUS. Z danych OECD i Komisji Europejskiej wynika, że śmiertelność z powodu raka jest wyższa w Polsce niż średnio w Unii Europejskiej aż o piętnaście procent. Do tego pacjenci chorzy na raka z kartą DILO coraz dłużej czekają na badania - to dane z NFZ. Redakcja "Faktów" TVN zapytała panią minister zdrowia, kiedy ma zamiar opublikować raport z pilotażu. Wciąż czekamy na odpowiedź.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczanej choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS