Termin minął kilka tygodni temu, a wyników pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej brak. Trwał lata i miał dać odpowiedź na pytanie, jak skutecznie i sprawnie zorganizować leczenie pacjentów chorych na nowotwory, by miesiącami nie czekali na diagnozę, badania i terapię.
W internecie pracuje licznik założony przez Ogólnopolską Federację Onkologiczną, który odlicza dni. Już ponad trzy tygodnie minęły od terminu planowanej publikacji raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. - Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować w ostatecznej formie. Te cząstkowe informacje pokazywały, że w tym raporcie nie znalazły się te rzeczy, które powinny się znaleźć po kilkuletnim pilotażu - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog.
Pilotaż ruszył w 2019 roku. W czterech województwach rząd stworzył na próbę mini sieć onkologiczną. Pilotaż miał poprzedzać wprowadzenie wielkiej ogólnopolskiej reformy onkologicznej. Pacjenci w tych województwach mieli dostać lepsze wsparcie. Ich leczenie miało być pilotowane i koordynowane. Wnioski z tego pilotażu miały być wykorzystane potem do tworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej. W praktyce Krajowa Sieć Onkologiczna kilka miesięcy temu ruszyła bez weryfikacji danych z pilotażu. - Do dzisiejszego dnia nie rozumiem, jak to się stało, że minister, który podał się do dymisji, bez wyników badania pilotażowego, konkretnych, liczbowych, spowodował to, że ta ustawa została uchwalona - komentuje profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku.
Niepokój specjalistów
- Wprowadzono ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej bez publikacji danych z pilotażu - zaznacza Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Zdecydował o tym Adam Niedzielski, który nadzorował pilotaż. Natomiast za jego przygotowanie odpowiada poprzedni minister - Łukasz Szumowski. - Wskaźniki zostały ustalone, po czym okazało się, że wiele z nich jest zupełnie nierealnych, że jest ich za dużo, że bardzo ważnych brakuje. Próbowano to jakoś sztukować w biegu. Ale czego nie zrobiono? Nie zrobiono raportu otwarcia - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na pilotaż Ministerstwo Zdrowia wydało kilkadziesiąt milionów złotych. - Niepokoimy się, czy Krajowa Sieć Onkologiczna w tej formie, która została zaproponowana, spełni oczekiwania. Czy faktycznie poprawi sytuację pacjentów onkologicznych w Polsce, czy poprawi wskaźniki przeżywalności - tłumaczy Joanna Frątczak-Kazana, menadażerka ds. programów pomocowych Fundacji "Alivia". Mowa o wskaźnikach, które w tej chwili są fatalne. Nowotwory są pierwszą przyczyną śmierci Polaków w wieku produkcyjnym - to dane GUS. Z danych OECD i Komisji Europejskiej wynika, że śmiertelność z powodu raka jest wyższa w Polsce niż średnio w Unii Europejskiej aż o piętnaście procent. Do tego pacjenci chorzy na raka z kartą DILO coraz dłużej czekają na badania - to dane z NFZ. Redakcja "Faktów" TVN zapytała panią minister zdrowia, kiedy ma zamiar opublikować raport z pilotażu. Wciąż czekamy na odpowiedź.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN