Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Marek Nowicki/Fakty TVNGdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"

Termin minął kilka tygodni temu, a wyników pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej brak. Trwał lata i miał dać odpowiedź na pytanie, jak skutecznie i sprawnie zorganizować leczenie pacjentów chorych na nowotwory, by miesiącami nie czekali na diagnozę, badania i terapię.

W internecie pracuje licznik założony przez Ogólnopolską Federację Onkologiczną, który odlicza dni. Już ponad trzy tygodnie minęły od terminu planowanej publikacji raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. - Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować w ostatecznej formie. Te cząstkowe informacje pokazywały, że w tym raporcie nie znalazły się te rzeczy, które powinny się znaleźć po kilkuletnim pilotażu - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog.

Pilotaż ruszył w 2019 roku. W czterech województwach rząd stworzył na próbę mini sieć onkologiczną. Pilotaż miał poprzedzać wprowadzenie wielkiej ogólnopolskiej reformy onkologicznej. Pacjenci w tych województwach mieli dostać lepsze wsparcie. Ich leczenie miało być pilotowane i koordynowane. Wnioski z tego pilotażu miały być wykorzystane potem do tworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej. W praktyce Krajowa Sieć Onkologiczna kilka miesięcy temu ruszyła bez weryfikacji danych z pilotażu. - Do dzisiejszego dnia nie rozumiem, jak to się stało, że minister, który podał się do dymisji, bez wyników badania pilotażowego, konkretnych, liczbowych, spowodował to, że ta ustawa została uchwalona - komentuje profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku.

Niepokój specjalistów

- Wprowadzono ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej bez publikacji danych z pilotażu - zaznacza Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Zdecydował o tym Adam Niedzielski, który nadzorował pilotaż. Natomiast za jego przygotowanie odpowiada poprzedni minister - Łukasz Szumowski. - Wskaźniki zostały ustalone, po czym okazało się, że wiele z nich jest zupełnie nierealnych, że jest ich za dużo, że bardzo ważnych brakuje. Próbowano to jakoś sztukować w biegu. Ale czego nie zrobiono? Nie zrobiono raportu otwarcia - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na pilotaż Ministerstwo Zdrowia wydało kilkadziesiąt milionów złotych. - Niepokoimy się, czy Krajowa Sieć Onkologiczna w tej formie, która została zaproponowana, spełni oczekiwania. Czy faktycznie poprawi sytuację pacjentów onkologicznych w Polsce, czy poprawi wskaźniki przeżywalności - tłumaczy Joanna Frątczak-Kazana, menadażerka ds. programów pomocowych Fundacji "Alivia". Mowa o wskaźnikach, które w tej chwili są fatalne. Nowotwory są pierwszą przyczyną śmierci Polaków w wieku produkcyjnym - to dane GUS. Z danych OECD i Komisji Europejskiej wynika, że śmiertelność z powodu raka jest wyższa w Polsce niż średnio w Unii Europejskiej aż o piętnaście procent. Do tego pacjenci chorzy na raka z kartą DILO coraz dłużej czekają na badania - to dane z NFZ. Redakcja "Faktów" TVN zapytała panią minister zdrowia, kiedy ma zamiar opublikować raport z pilotażu. Wciąż czekamy na odpowiedź.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS