MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"

Źródło:
Fakty TVN
MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"
MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"
Jacek Tacik/Fakty TVN
MON kończy prace podkomisji smoleńskiej. "Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się"Jacek Tacik/Fakty TVN

To koniec misji Antoniego Macierewicza. Resort obrony w trybie natychmiastowym likwiduje podkomisję smoleńską. Co jednak nie zamyka jeszcze jej historii. Teraz specjalny zespół prześwietli każdy aspekt działalności podkomisji.

To już koniec podkomisji do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej, którą kierował Antonii Macierewicz. To też koniec przywilejów, do których były szef MON miał dostęp przez prawie osiem lat. - Do 18 grudnia, do końca dnia, komisja musi zdać wszystkie narzędzia, którymi się posługiwała i od teraz, czyli od momentu wydania decyzji, nie ma już prawa podejmować żadnych działalności na przyszłość - poinformował w piątek wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

- To jest decyzja skandaliczna. Zamiast zajmować się sprawami dotyczącymi naszego bezpieczeństwa, to się wyrzuca do kosza prace komisji - komentuje poseł PiS Marek Suski.

Decyzje nowego kierownictwa MON to także początek rozliczania Antoniego Macierewicza za - jak tłumaczy poseł PO Krzysztof Brejza - marnowanie publicznych pieniędzy. - To nie jest tak, że polityk Antonii Macierewicz na prawo, na lewo może podpisywać przeróżne umowy i nikt tego nie rozliczy(...) To są pieniądze wszystkich Polaków - mówi Brejza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Najważniejsze jest, żeby prawda o tej katastrofie została przywrócona"

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało powołanie zespołu fachowców, który ma - krok po kroku - prześledzić działalność podkomisji. - Zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej wszystkie sprawy związane z komisją smoleńską Antoniego Macierewicza ujrzały światło dzienne - obiecuje Tomczyk.

To, co na pewno ujrzy światło dzienne, to fakty na temat sposobu prowadzenia eksperymentów, ich interpretowania, i przeinaczania tak, żeby wyniki zgadzały się ze z góry przyjętą tezą, że w Smoleńsku doszło do zamachu. - Czasy spiskowych kłamstw pana Macierewicza skończyły się - podkreśla Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Antoni Macierewicz przyjechał do siedziby podkomisji
Antoni Macierewicz przyjechał do siedziby podkomisjiTVN24

Wierzchołek góry lodowej?

Raport komisji Macierewicza - mimo hucznych zapowiedzi - nigdy nie został upubliczniony. - Ten raport nawet nie wzbudził żadnych innych działań państwa. Nie został wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej do MSZ-u, żeby złożyć wyjaśnienia - zauważa Maciej Lasek z PO.

Raport Macierewicza - nieopublikowany, być może niedokończony - mógł mieć zupełnie inne, polityczne znaczenie. - Sekta polityczna, która cynicznie wykorzystała naiwność części ludzi i próbowała budować nieprawdę - podkreśla Marek Sawicki z PSL-u. - Dowiedzieliśmy się, jak ta religia smoleńska może służyć do budowania kapitału politycznego do okłamywania ludzi - dodaje Brejza.

To, co na razie wiemy - jak przekonuje wiceszef obrony narodowej - to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdy poznali jego historię, nie wahali się ani chwili. Zostali rodziną zastępczą dla skatowanego przez ojca Piotrusia. Niestety, tylko na trzy tygodnie, bo życia chłopca nie udało się uratować. Państwo Krell chcieli Piotrusia pochować, ale prokurator wydał ciało chłopca komuś innemu.

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Źródło:
Fakty TVN

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej Polaków uważa się za wierzących. Jeszcze mniej regularnie chodzi do kościoła - to wnioski z badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Rośnie także liczba osób niewierzących. Duchowni i świeccy związani z Kościołem mówią o alarmujących sygnałach.

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Po zapoznaniu się z dzisiejszymi taśmami mam przekonanie, że możemy mieć tu kwalifikację prawną związaną już z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. Odniósł się do ujawnionej przez tvn24.pl treści dwóch rozmów, w których udział brali urzędnicy resortu sprawiedliwości oraz były wiceminister Marcin Romanowski.

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Źródło:
TVN24

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS