MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN
MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
Adrianna Otręba/Fakty TVN
MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołuAdrianna Otręba/Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

Paweł Zapora już nie może się doczekać spotkania. - Cieszę się, że nie zostało to porzucone, że będziemy mogli mieć faktyczny wpływ na edukację - mówi uczeń pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Uczeń trzy tygodnie temu na spotkaniu z premierem zaproponował rozmowy z uczniami szkół ponadpodstawowych o ich problemach i o tym, czego potrzebują. - Powiem pani minister Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - odpowiedział Donald Tusk.

ZOBACZ WIĘCEJ: Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Propozycja spotkała się z reakcją ministerstwa. Jak informuje ministra edukacji Barbara Nowacka, pilotażowe spotkanie odbędzie się w Białymstoku w sobotę, 22 czerwca, czyli dzień po końcu roku szkolnego, który bez wątpienia był wyjątkowy. Zaczynał się z ministrem Przemysławem Czarnkiem, kończy z ministrą Nowacką. Podsumowania są nieuniknione. 

Ministra edukacji uważa, że udało jej się odpolitycznić szkołę po jej poprzedniku. Najpierw ministra odwołała kontrowersyjną kuratorkę oświaty z Małopolski, później wszystkich kuratorów powołanych za czasów PiS. Pojawili się nowi, wybrani w konkursach.

W tym roku szkolnym zapadła też decyzja o wycofaniu ze szkół przedmiotu - symbolu poprzedniej władzy. Młodzież, która zacznie pierwszą klasę w szkołach ponadpodstawowych, nie będzie już uczyć się historii i teraźniejszości. W zamian od września, ale 2025 roku, w drugich klasach pojawi się edukacja obywatelska. - Prawdopodobnie będzie podręcznik, ale będzie też dużo materiałów i dużo swobody - zapewnia Barbara Nowacka.

Nowacka: zmiana jest konieczna w przypadku przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa
Nowacka: zmiana jest konieczna w przypadku przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwaTVN24

Podwyżki i nowy przedmiot

Jedną z najważniejszych zmian, która stała się już symbolem tej władzy, jest ograniczenie prac domowych w szkołach podstawowych. Zmiana, która daje oddech uczniom, wciąż budzi wątpliwości części nauczycieli. - Jak dzieci teraz wracają do domu, słyszę od rodziców, rzucą plecakiem i nawet nie zaglądają do tego, co jest do zrobienia - informuje Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w Krakowie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

W apelach uczniów i nauczycieli jest też prośba o odchudzenie przeładowanych podstaw programowych - nad tym też trwają prace. Jest też prośba i zwrócenie uwagi, że przyznane podwyżki nie zamykają tematu. - Ta 30-procentowa podwyżka była potrzebna, ona poprawiła sytuację nauczycieli, ale nie możemy powiedzieć, że to już jest wszystko - podkreśla Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP proponuje powiązanie pensji nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Taki projekt od stycznia czeka na rozpatrzenie przez sejmową komisję edukacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS