MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
Adrianna Otręba/Fakty TVN
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

Można zwiedzać, spędzać czas z koleżankami i kolegami, ale trzeba też zapłacić, co dla niektórych jest wyzwaniem. Dlatego przy wycieczkach szkolnych przyda się zastrzyk pieniędzy.

- Szczególnie dla dzieciaków, które, niestety, ale nie mają dużo pieniędzy i których też rodzice nie mogą wesprzeć, jest to bardzo, bardzo ważne - zwraca uwagę Małgorzata Frydel, dyrektorka Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Ta szkoła z Wrocławia przygotowała już wnioski w ramach programu "Podróże z klasą", ogłoszonego dwa tygodnie temu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zbliżenie młodzieży do świata kultury

- Program ma na celu przede wszystkim zachęcenie młodzieży do udziału w wydarzeniach związanych ze światem kultury - przekazała w maju Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej sfinansuje kilkudniowe wycieczki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W programie muszą się jednak znaleźć na przykład wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach.

- My nie wskazujemy enumeratywnie, nie nazywamy po imieniu: trzeba iść do takiego a takiego muzeum - mówi Piotr Otrębski, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Podobny program już działał za kadencji ministra Przemysława Czarnka - "Poznaj Polskę". Wtedy jednak nie było pełnego dofinansowania i był wymóg - trzeba było pojechać na wycieczkę do miejsca z ministerialnej listy. Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego czy największych osiągnięć polskiej nauki.

Nauczyciele nie mają żadnego dodatkowego wynagrodzenia

Niezależnie od programu i władzy pozostaje nierozwiązany systemowo od lat problem.

- W momencie, kiedy znowu pomijane jest nasze wynagrodzenie za nadgodziny, za pracę w nocy, jest to niepoważne traktowanie nas - komentuje Maria Kowalewska, nauczycielka i aktywistka inicjatywy "Wolna szkoła".

ZOBACZ TEŻ: Barbara Nowacka: uczniowie zostali podstępem wykorzystani do agitacji wyborczej

- Nauczyciele, jadąc na dwu- czy trzydniową wycieczkę, nie mają tutaj żadnego dodatkowego wynagrodzenia - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Nie mają płacone za opiekę w nocy - dodaje.

Taka wycieczka to dla nauczyciela praca 24 godziny na dobę. - Niewątpliwie trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. To nie jest wyjazd relaksacyjny, to nie jest wypoczynek - mówi Sylwia Winiarska, nauczycielka języka polskiego w liceum w Krakowie.

MEN ma zająć się postulatami nauczycieli

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy nauczyciel pracuje w kilku szkołach. - Wsłuchujemy się w te głosy, które teraz też przy okazji się pojawiły - zapewnia Piotr Otrębski. Zapowiada, że 20 czerwca spotka się zespół, do którego należą między innymi związki zawodowe. O to spotkanie apelował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jest nadzieja na zmianę. - Kwestia tego, w jaki sposób nauczyciel funkcjonuje na takiej wycieczce, powinna być uregulowana - powiedziała Barbara Nowacka w radiu TOK FM.

Nauczyciele chcą również rozmawiać o powiązaniu ich pensji ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

CZYTAJ TAKŻE: Rezygnacja z HiT-u i nowe, obowiązkowe zajęcia w szkołach. Podpisane rozporządzenie

Czy prezent dla nauczyciela to łapówka?
Czy prezent dla nauczyciela to łapówka?TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS