MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
Adrianna Otręba/Fakty TVN
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

Można zwiedzać, spędzać czas z koleżankami i kolegami, ale trzeba też zapłacić, co dla niektórych jest wyzwaniem. Dlatego przy wycieczkach szkolnych przyda się zastrzyk pieniędzy.

- Szczególnie dla dzieciaków, które, niestety, ale nie mają dużo pieniędzy i których też rodzice nie mogą wesprzeć, jest to bardzo, bardzo ważne - zwraca uwagę Małgorzata Frydel, dyrektorka Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Ta szkoła z Wrocławia przygotowała już wnioski w ramach programu "Podróże z klasą", ogłoszonego dwa tygodnie temu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zbliżenie młodzieży do świata kultury

- Program ma na celu przede wszystkim zachęcenie młodzieży do udziału w wydarzeniach związanych ze światem kultury - przekazała w maju Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej sfinansuje kilkudniowe wycieczki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W programie muszą się jednak znaleźć na przykład wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach.

- My nie wskazujemy enumeratywnie, nie nazywamy po imieniu: trzeba iść do takiego a takiego muzeum - mówi Piotr Otrębski, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Podobny program już działał za kadencji ministra Przemysława Czarnka - "Poznaj Polskę". Wtedy jednak nie było pełnego dofinansowania i był wymóg - trzeba było pojechać na wycieczkę do miejsca z ministerialnej listy. Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego czy największych osiągnięć polskiej nauki.

Nauczyciele nie mają żadnego dodatkowego wynagrodzenia

Niezależnie od programu i władzy pozostaje nierozwiązany systemowo od lat problem.

- W momencie, kiedy znowu pomijane jest nasze wynagrodzenie za nadgodziny, za pracę w nocy, jest to niepoważne traktowanie nas - komentuje Maria Kowalewska, nauczycielka i aktywistka inicjatywy "Wolna szkoła".

ZOBACZ TEŻ: Barbara Nowacka: uczniowie zostali podstępem wykorzystani do agitacji wyborczej

- Nauczyciele, jadąc na dwu- czy trzydniową wycieczkę, nie mają tutaj żadnego dodatkowego wynagrodzenia - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Nie mają płacone za opiekę w nocy - dodaje.

Taka wycieczka to dla nauczyciela praca 24 godziny na dobę. - Niewątpliwie trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. To nie jest wyjazd relaksacyjny, to nie jest wypoczynek - mówi Sylwia Winiarska, nauczycielka języka polskiego w liceum w Krakowie.

MEN ma zająć się postulatami nauczycieli

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy nauczyciel pracuje w kilku szkołach. - Wsłuchujemy się w te głosy, które teraz też przy okazji się pojawiły - zapewnia Piotr Otrębski. Zapowiada, że 20 czerwca spotka się zespół, do którego należą między innymi związki zawodowe. O to spotkanie apelował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jest nadzieja na zmianę. - Kwestia tego, w jaki sposób nauczyciel funkcjonuje na takiej wycieczce, powinna być uregulowana - powiedziała Barbara Nowacka w radiu TOK FM.

Nauczyciele chcą również rozmawiać o powiązaniu ich pensji ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

CZYTAJ TAKŻE: Rezygnacja z HiT-u i nowe, obowiązkowe zajęcia w szkołach. Podpisane rozporządzenie

Czy prezent dla nauczyciela to łapówka?
Czy prezent dla nauczyciela to łapówka?TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS