Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Patrycja ma 16 lat, Karolina skończyła 18 i razem z trzecią koleżanką są najmłodszymi ambasadorkami Amazonek - kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi. - Chcemy nieść dalej w świat, że profilaktyka jest dla nas bardzo ważna, dla naszych bliskich, dla naszych znajomych - podkreśla Karolina Ratajczak. - Moja babcia chorowała na raka piersi, teraz została właśnie przedstawicielką Amazonek i idę w jej ślady, żeby rozgłaszać dalej to słowo - dodaje Patrycja Markowska.

Uczennice krok po kroku uczą swoje rówieśniczki, jak samemu badać piersi i tłumaczą, dlaczego jest ważne, żeby robić to regularnie. Karolina i Patrycja pokazują też, jak robić to właściwie. Swoją wiedzę zdobywały pod okiem onkologa. - Spotykałyśmy się z panią doktor na konsultacje, żeby nam pokazała, jak to wszystko przedstawiać, jak o tym mówić - opowiada Patrycja. - One wolontaryjnie, same - i ja gratuluję im odwagi, wyszły same z tą inicjatywą - mówi Dorota Wojtachnio, lekarz onkolog.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Lekcja profilaktyki raka piersi odbyła się w ramach programu edukacyjnego, który ruszył w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. - Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej - edukacja zdrowotna. Kto wie, może z naszych doświadczeń skorzysta Ministerstwo Edukacji Narodowej - mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. "Dzwon radości" - to symbol tej akcji. W szpitalach słychać go na oddziałach onkologii, kiedy wyleczona pacjentka wraca do domu. - To jest jedyna szkoła w Polsce, która podjęła się takiego wielkiego wyzwania - zwraca uwagę Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek. - Te osoby nie boją się już mówić o chorobie nowotworowej, że taka jest. Odczarowały tę nazwę i nie jest to temat tabu - uważa dr Dorota Wojtachnio.

Mammografia - badanie, które może uratować życie
Mammografia - badanie, które może uratować życieTVN24

Duże zainteresowanie lekcją

Na zajęciach obecność nie była obowiązkowa, ale w klasie wszystkie ławki były zajęte. - Wiedzę na pewno lepiej przyjmuje się od rówieśników. Bardziej to do mnie dotarło - przyznaje Weronika, jedna z uczennic. - W okresie dojrzewania warto się badać regularnie, ponieważ nasze piersi się zmieniają - dodaje Julia.

Samobadanie piersi zaleca się po ukończeniu 20. roku życia, ale - zdaniem lekarzy - na naukę nigdy nie jest za wcześnie. - Moja wiedza była mała, teraz wiem, że warto się badać, warto profilaktykować - ocenia Andżelika, kolejna z uczennic. - Im więcej osób w tym uczestniczy, tym więcej jest świadomych - dodaje Wiktoria.

ZOBACZ TEŻ: U gwiazdy "Słonecznego patrolu" wykryto nowotwór piersi. "W nocy, kiedy się kładę, wpadam w panikę"

Jak wyliczają onkolodzy, ponad połowa kobiet nie bada swoich piersi. Dlatego tak ważne jest to, co robią Patrycja z Karoliną. 

- Koleżanka koleżance, szeptany przekaz, szeptany marketing, jeśli można to tak nazwać, przynosi skutek - uważa dyrektor Maciej Trzmiel. - Często uczennice nie mają problemów właśnie ze swoją osobą, ale są zaniepokojone sytuacją, że na przykład mama się nie bada i jak ją przekonać - wskazuje dr Dorota Wojtachnio.

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Zachęcają do badań profilaktycznych

Samobadanie piersi to uzupełnienie takich badań jak USG i mammografia, którą kobiety od 45. roku życia mogą i powinny wykonywać przynajmniej raz na dwa lata w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego.

- Dzięki tym ambasadorkom, które przekazują swoim koleżankom tę informację, to idzie w świat, czyli dalej jest to przekazywane do swoich rodzin, do bliskich, do znajomych, do przyjaciół. I to jest najważniejsze - zaznacza prezes częstochowskich Amazonek. - Na pewno poinformuję o tym moją rodzinę, moją babcię, mamę - zapewnia jedna z uczennic, która uczestniczyła w lekcji.

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się go u około 20 tysięcy z nich. - (Rak piersi - red.) od 35. do 50. roku życia to jest główna przyczyna zgonu. Jest nadumieralność kobiet w tym wieku młodym, średnim - informuje dr Dorota Wojtachnio.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Zajęcia mają odbywać się regularnie, a dodatkowo raz na dwa tygodnie dyżur w szkole ma pełnić onkolog. Pierwsze wizyty już się odbyły. - Na pewno chcemy szerzej, nie tylko w naszej szkole, żeby każdy wiedział, jakie to jest ważne, żeby się samobadać - podkreśla Patrycja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS