Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Patrycja ma 16 lat, Karolina skończyła 18 i razem z trzecią koleżanką są najmłodszymi ambasadorkami Amazonek - kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi. - Chcemy nieść dalej w świat, że profilaktyka jest dla nas bardzo ważna, dla naszych bliskich, dla naszych znajomych - podkreśla Karolina Ratajczak. - Moja babcia chorowała na raka piersi, teraz została właśnie przedstawicielką Amazonek i idę w jej ślady, żeby rozgłaszać dalej to słowo - dodaje Patrycja Markowska.

Uczennice krok po kroku uczą swoje rówieśniczki, jak samemu badać piersi i tłumaczą, dlaczego jest ważne, żeby robić to regularnie. Karolina i Patrycja pokazują też, jak robić to właściwie. Swoją wiedzę zdobywały pod okiem onkologa. - Spotykałyśmy się z panią doktor na konsultacje, żeby nam pokazała, jak to wszystko przedstawiać, jak o tym mówić - opowiada Patrycja. - One wolontaryjnie, same - i ja gratuluję im odwagi, wyszły same z tą inicjatywą - mówi Dorota Wojtachnio, lekarz onkolog.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Lekcja profilaktyki raka piersi odbyła się w ramach programu edukacyjnego, który ruszył w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. - Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej - edukacja zdrowotna. Kto wie, może z naszych doświadczeń skorzysta Ministerstwo Edukacji Narodowej - mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. "Dzwon radości" - to symbol tej akcji. W szpitalach słychać go na oddziałach onkologii, kiedy wyleczona pacjentka wraca do domu. - To jest jedyna szkoła w Polsce, która podjęła się takiego wielkiego wyzwania - zwraca uwagę Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek. - Te osoby nie boją się już mówić o chorobie nowotworowej, że taka jest. Odczarowały tę nazwę i nie jest to temat tabu - uważa dr Dorota Wojtachnio.

Mammografia - badanie, które może uratować życie
Mammografia - badanie, które może uratować życieTVN24

Duże zainteresowanie lekcją

Na zajęciach obecność nie była obowiązkowa, ale w klasie wszystkie ławki były zajęte. - Wiedzę na pewno lepiej przyjmuje się od rówieśników. Bardziej to do mnie dotarło - przyznaje Weronika, jedna z uczennic. - W okresie dojrzewania warto się badać regularnie, ponieważ nasze piersi się zmieniają - dodaje Julia.

Samobadanie piersi zaleca się po ukończeniu 20. roku życia, ale - zdaniem lekarzy - na naukę nigdy nie jest za wcześnie. - Moja wiedza była mała, teraz wiem, że warto się badać, warto profilaktykować - ocenia Andżelika, kolejna z uczennic. - Im więcej osób w tym uczestniczy, tym więcej jest świadomych - dodaje Wiktoria.

ZOBACZ TEŻ: U gwiazdy "Słonecznego patrolu" wykryto nowotwór piersi. "W nocy, kiedy się kładę, wpadam w panikę"

Jak wyliczają onkolodzy, ponad połowa kobiet nie bada swoich piersi. Dlatego tak ważne jest to, co robią Patrycja z Karoliną. 

- Koleżanka koleżance, szeptany przekaz, szeptany marketing, jeśli można to tak nazwać, przynosi skutek - uważa dyrektor Maciej Trzmiel. - Często uczennice nie mają problemów właśnie ze swoją osobą, ale są zaniepokojone sytuacją, że na przykład mama się nie bada i jak ją przekonać - wskazuje dr Dorota Wojtachnio.

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Zachęcają do badań profilaktycznych

Samobadanie piersi to uzupełnienie takich badań jak USG i mammografia, którą kobiety od 45. roku życia mogą i powinny wykonywać przynajmniej raz na dwa lata w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego.

- Dzięki tym ambasadorkom, które przekazują swoim koleżankom tę informację, to idzie w świat, czyli dalej jest to przekazywane do swoich rodzin, do bliskich, do znajomych, do przyjaciół. I to jest najważniejsze - zaznacza prezes częstochowskich Amazonek. - Na pewno poinformuję o tym moją rodzinę, moją babcię, mamę - zapewnia jedna z uczennic, która uczestniczyła w lekcji.

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się go u około 20 tysięcy z nich. - (Rak piersi - red.) od 35. do 50. roku życia to jest główna przyczyna zgonu. Jest nadumieralność kobiet w tym wieku młodym, średnim - informuje dr Dorota Wojtachnio.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Zajęcia mają odbywać się regularnie, a dodatkowo raz na dwa tygodnie dyżur w szkole ma pełnić onkolog. Pierwsze wizyty już się odbyły. - Na pewno chcemy szerzej, nie tylko w naszej szkole, żeby każdy wiedział, jakie to jest ważne, żeby się samobadać - podkreśla Patrycja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS