Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Patrycja ma 16 lat, Karolina skończyła 18 i razem z trzecią koleżanką są najmłodszymi ambasadorkami Amazonek - kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi. - Chcemy nieść dalej w świat, że profilaktyka jest dla nas bardzo ważna, dla naszych bliskich, dla naszych znajomych - podkreśla Karolina Ratajczak. - Moja babcia chorowała na raka piersi, teraz została właśnie przedstawicielką Amazonek i idę w jej ślady, żeby rozgłaszać dalej to słowo - dodaje Patrycja Markowska.

Uczennice krok po kroku uczą swoje rówieśniczki, jak samemu badać piersi i tłumaczą, dlaczego jest ważne, żeby robić to regularnie. Karolina i Patrycja pokazują też, jak robić to właściwie. Swoją wiedzę zdobywały pod okiem onkologa. - Spotykałyśmy się z panią doktor na konsultacje, żeby nam pokazała, jak to wszystko przedstawiać, jak o tym mówić - opowiada Patrycja. - One wolontaryjnie, same - i ja gratuluję im odwagi, wyszły same z tą inicjatywą - mówi Dorota Wojtachnio, lekarz onkolog.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Lekcja profilaktyki raka piersi odbyła się w ramach programu edukacyjnego, który ruszył w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. - Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej - edukacja zdrowotna. Kto wie, może z naszych doświadczeń skorzysta Ministerstwo Edukacji Narodowej - mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. "Dzwon radości" - to symbol tej akcji. W szpitalach słychać go na oddziałach onkologii, kiedy wyleczona pacjentka wraca do domu. - To jest jedyna szkoła w Polsce, która podjęła się takiego wielkiego wyzwania - zwraca uwagę Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek. - Te osoby nie boją się już mówić o chorobie nowotworowej, że taka jest. Odczarowały tę nazwę i nie jest to temat tabu - uważa dr Dorota Wojtachnio.

Mammografia - badanie, które może uratować życie
Mammografia - badanie, które może uratować życieTVN24

Duże zainteresowanie lekcją

Na zajęciach obecność nie była obowiązkowa, ale w klasie wszystkie ławki były zajęte. - Wiedzę na pewno lepiej przyjmuje się od rówieśników. Bardziej to do mnie dotarło - przyznaje Weronika, jedna z uczennic. - W okresie dojrzewania warto się badać regularnie, ponieważ nasze piersi się zmieniają - dodaje Julia.

Samobadanie piersi zaleca się po ukończeniu 20. roku życia, ale - zdaniem lekarzy - na naukę nigdy nie jest za wcześnie. - Moja wiedza była mała, teraz wiem, że warto się badać, warto profilaktykować - ocenia Andżelika, kolejna z uczennic. - Im więcej osób w tym uczestniczy, tym więcej jest świadomych - dodaje Wiktoria.

ZOBACZ TEŻ: U gwiazdy "Słonecznego patrolu" wykryto nowotwór piersi. "W nocy, kiedy się kładę, wpadam w panikę"

Jak wyliczają onkolodzy, ponad połowa kobiet nie bada swoich piersi. Dlatego tak ważne jest to, co robią Patrycja z Karoliną. 

- Koleżanka koleżance, szeptany przekaz, szeptany marketing, jeśli można to tak nazwać, przynosi skutek - uważa dyrektor Maciej Trzmiel. - Często uczennice nie mają problemów właśnie ze swoją osobą, ale są zaniepokojone sytuacją, że na przykład mama się nie bada i jak ją przekonać - wskazuje dr Dorota Wojtachnio.

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Zachęcają do badań profilaktycznych

Samobadanie piersi to uzupełnienie takich badań jak USG i mammografia, którą kobiety od 45. roku życia mogą i powinny wykonywać przynajmniej raz na dwa lata w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego.

- Dzięki tym ambasadorkom, które przekazują swoim koleżankom tę informację, to idzie w świat, czyli dalej jest to przekazywane do swoich rodzin, do bliskich, do znajomych, do przyjaciół. I to jest najważniejsze - zaznacza prezes częstochowskich Amazonek. - Na pewno poinformuję o tym moją rodzinę, moją babcię, mamę - zapewnia jedna z uczennic, która uczestniczyła w lekcji.

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się go u około 20 tysięcy z nich. - (Rak piersi - red.) od 35. do 50. roku życia to jest główna przyczyna zgonu. Jest nadumieralność kobiet w tym wieku młodym, średnim - informuje dr Dorota Wojtachnio.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Zajęcia mają odbywać się regularnie, a dodatkowo raz na dwa tygodnie dyżur w szkole ma pełnić onkolog. Pierwsze wizyty już się odbyły. - Na pewno chcemy szerzej, nie tylko w naszej szkole, żeby każdy wiedział, jakie to jest ważne, żeby się samobadać - podkreśla Patrycja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS