MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN
MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
Adrianna Otręba/Fakty TVN
MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołuAdrianna Otręba/Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

Paweł Zapora już nie może się doczekać spotkania. - Cieszę się, że nie zostało to porzucone, że będziemy mogli mieć faktyczny wpływ na edukację - mówi uczeń pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Uczeń trzy tygodnie temu na spotkaniu z premierem zaproponował rozmowy z uczniami szkół ponadpodstawowych o ich problemach i o tym, czego potrzebują. - Powiem pani minister Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - odpowiedział Donald Tusk.

ZOBACZ WIĘCEJ: Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Propozycja spotkała się z reakcją ministerstwa. Jak informuje ministra edukacji Barbara Nowacka, pilotażowe spotkanie odbędzie się w Białymstoku w sobotę, 22 czerwca, czyli dzień po końcu roku szkolnego, który bez wątpienia był wyjątkowy. Zaczynał się z ministrem Przemysławem Czarnkiem, kończy z ministrą Nowacką. Podsumowania są nieuniknione. 

Ministra edukacji uważa, że udało jej się odpolitycznić szkołę po jej poprzedniku. Najpierw ministra odwołała kontrowersyjną kuratorkę oświaty z Małopolski, później wszystkich kuratorów powołanych za czasów PiS. Pojawili się nowi, wybrani w konkursach.

W tym roku szkolnym zapadła też decyzja o wycofaniu ze szkół przedmiotu - symbolu poprzedniej władzy. Młodzież, która zacznie pierwszą klasę w szkołach ponadpodstawowych, nie będzie już uczyć się historii i teraźniejszości. W zamian od września, ale 2025 roku, w drugich klasach pojawi się edukacja obywatelska. - Prawdopodobnie będzie podręcznik, ale będzie też dużo materiałów i dużo swobody - zapewnia Barbara Nowacka.

Nowacka: zmiana jest konieczna w przypadku przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa
Nowacka: zmiana jest konieczna w przypadku przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwaTVN24

Podwyżki i nowy przedmiot

Jedną z najważniejszych zmian, która stała się już symbolem tej władzy, jest ograniczenie prac domowych w szkołach podstawowych. Zmiana, która daje oddech uczniom, wciąż budzi wątpliwości części nauczycieli. - Jak dzieci teraz wracają do domu, słyszę od rodziców, rzucą plecakiem i nawet nie zaglądają do tego, co jest do zrobienia - informuje Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w Krakowie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

W apelach uczniów i nauczycieli jest też prośba o odchudzenie przeładowanych podstaw programowych - nad tym też trwają prace. Jest też prośba i zwrócenie uwagi, że przyznane podwyżki nie zamykają tematu. - Ta 30-procentowa podwyżka była potrzebna, ona poprawiła sytuację nauczycieli, ale nie możemy powiedzieć, że to już jest wszystko - podkreśla Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP proponuje powiązanie pensji nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Taki projekt od stycznia czeka na rozpatrzenie przez sejmową komisję edukacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS