Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnejArleta Zalewska/Fakty TVN

Jeszcze niedawno wydawało się, że nie ma opcji, by koalicja dogadała się w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Lewica była stanowczo na nie, Trzecia Droga stanowczo na tak, a Koalicja Obywatelska negocjowała. W czwartek w Ministerstwie Finansów rozpoczną się rozmowy w tej sprawie.

To będzie pierwsze z serii spotkań i negocjacji ministra finansów z przedstawicielami koalicyjnych klubów. W czwartek minister spotka się z politykami Polski 2050. - Niezbędne będzie wspólne spotkanie, na którym zobaczymy, jakie wspólne stanowisko jesteśmy w stanie uzgodnić - informuje minister finansów Andrzej Domański. - W miesiącu sierpniu musimy dojść do porozumienia - mówi poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi Ryszard Petru.

Na razie każdy z koalicjantów kładzie na stół swój, zupełnie inny pomysł dotyczący zmian w składce zdrowotnej. I z tymi rozwiązaniami pójdzie do ministra, ale - jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji - na jednej z ostatnich koalicyjnych narad zapadła decyzja, by po pierwsze z rządu wyszedł jeden wspólny projekt. Po drugie, ma być polityczna zgoda, by pierwsze choćby niewielkie zmiany dotyczące przedsiębiorców weszły w życie już od nowego roku.

CZYTAJ TAKŻE: "Dłużej to nie może trwać". Minister zapowiada ważną zmianę

- Priorytetem jest doprowadzenie do sytuacji takiej, w której krzesło sprzedawane przez przedsiębiorcę albo stół nie będzie płacił składki zdrowotnej - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. - To jest punkt wyjścia - dodaje.

Te informacje potwierdził minister finansów. - Od 1 stycznia składka zdrowotna od aktywów trwałych, czyli na przykład od sprzedaży samochodu nie będzie pobierana - zapowiada Andrzej Domański.

Ryszard Petru o składce zdrowotnej
Ryszard Petru o składce zdrowotnejTVN24

Obniżka składki zdrowotnej to jeden z punktów umowy koalicyjnej

To na wsparciu dla przedsiębiorców Donald Tusk budował dużą część kampanii wyborczej. A liderzy dzisiejszej koalicji, po faktycznej podwyżce składki zdrowotnej przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach Polskiego Ładu, zapewniali, że ich rząd wycofa się z tamtych szkodliwych - jak mówili - rozwiązań. - Powrót do składki zdrowotnej, która nie zabija małych firm - mówił premier Donald Tusk. - Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji - podkreślał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Powiem wprost: jeżeli nie obniżymy składki zdrowotnej to, to wpisze sobie na sztandary Konfederacja i będzie grała tym w kampanii prezydenckiej. To się wtedy może źle skończyć dla całej koalicji - ostrzega Ryszard Petru. - Czy Lewica jest gotowa na ustępstwa? My jesteśmy gotowi do tego, żeby rozmawiać, ale będziemy rozmawiać z Excelem w ręku, czyli po prostu będziemy to liczyć- mówi posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

ZOBACZ TEŻ: Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Obniżka składki zdrowotnej to przede wszystkim jeden z punktów umowy koalicyjnej, na którą zgodzili się wszyscy liderzy. W umowie nie ma konkretnych rozwiązań, ale jest zobowiązanie do wycofania się z "opresyjnego systemu podatkowo-składkowego" między innymi poprzez wprowadzenie korzystnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Tyle, że prawie 9 miesięcy później, koalicjanci wciąż dyskutują.

- To jest nasz wspólny cel, na który się umówiliśmy w ramach umowy koalicyjnej, więc dotrzymajmy słowa. Weszło babciowe, weszła renta wdowia. Niech wejdzie również składka zdrowotna - apeluje posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska.

Spór dotyczy nie tylko tego jak, ale też ile pieniędzy z budżetu rząd zgodzi się przeznaczyć na ulgi w pierwszej kolejności przede wszystkim dla przedsiębiorców. - W takiej sytuacji należałoby być może rezygnować z innych, dużo mniej potrzebnych, albo wprost szkodliwych programów, takich jak rozważany cały czas rozważany kredyt zero procent - komentuje poseł Konfederacji Michał Wawer.

Rządowy projekt ustawy ma być gotowy po sejmowych wakacjach

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS