Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnejArleta Zalewska/Fakty TVN

Jeszcze niedawno wydawało się, że nie ma opcji, by koalicja dogadała się w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Lewica była stanowczo na nie, Trzecia Droga stanowczo na tak, a Koalicja Obywatelska negocjowała. W czwartek w Ministerstwie Finansów rozpoczną się rozmowy w tej sprawie.

To będzie pierwsze z serii spotkań i negocjacji ministra finansów z przedstawicielami koalicyjnych klubów. W czwartek minister spotka się z politykami Polski 2050. - Niezbędne będzie wspólne spotkanie, na którym zobaczymy, jakie wspólne stanowisko jesteśmy w stanie uzgodnić - informuje minister finansów Andrzej Domański. - W miesiącu sierpniu musimy dojść do porozumienia - mówi poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi Ryszard Petru.

Na razie każdy z koalicjantów kładzie na stół swój, zupełnie inny pomysł dotyczący zmian w składce zdrowotnej. I z tymi rozwiązaniami pójdzie do ministra, ale - jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji - na jednej z ostatnich koalicyjnych narad zapadła decyzja, by po pierwsze z rządu wyszedł jeden wspólny projekt. Po drugie, ma być polityczna zgoda, by pierwsze choćby niewielkie zmiany dotyczące przedsiębiorców weszły w życie już od nowego roku.

CZYTAJ TAKŻE: "Dłużej to nie może trwać". Minister zapowiada ważną zmianę

- Priorytetem jest doprowadzenie do sytuacji takiej, w której krzesło sprzedawane przez przedsiębiorcę albo stół nie będzie płacił składki zdrowotnej - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. - To jest punkt wyjścia - dodaje.

Te informacje potwierdził minister finansów. - Od 1 stycznia składka zdrowotna od aktywów trwałych, czyli na przykład od sprzedaży samochodu nie będzie pobierana - zapowiada Andrzej Domański.

Ryszard Petru o składce zdrowotnej
Ryszard Petru o składce zdrowotnejTVN24

Obniżka składki zdrowotnej to jeden z punktów umowy koalicyjnej

To na wsparciu dla przedsiębiorców Donald Tusk budował dużą część kampanii wyborczej. A liderzy dzisiejszej koalicji, po faktycznej podwyżce składki zdrowotnej przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach Polskiego Ładu, zapewniali, że ich rząd wycofa się z tamtych szkodliwych - jak mówili - rozwiązań. - Powrót do składki zdrowotnej, która nie zabija małych firm - mówił premier Donald Tusk. - Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji - podkreślał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Powiem wprost: jeżeli nie obniżymy składki zdrowotnej to, to wpisze sobie na sztandary Konfederacja i będzie grała tym w kampanii prezydenckiej. To się wtedy może źle skończyć dla całej koalicji - ostrzega Ryszard Petru. - Czy Lewica jest gotowa na ustępstwa? My jesteśmy gotowi do tego, żeby rozmawiać, ale będziemy rozmawiać z Excelem w ręku, czyli po prostu będziemy to liczyć- mówi posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

ZOBACZ TEŻ: Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Obniżka składki zdrowotnej to przede wszystkim jeden z punktów umowy koalicyjnej, na którą zgodzili się wszyscy liderzy. W umowie nie ma konkretnych rozwiązań, ale jest zobowiązanie do wycofania się z "opresyjnego systemu podatkowo-składkowego" między innymi poprzez wprowadzenie korzystnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Tyle, że prawie 9 miesięcy później, koalicjanci wciąż dyskutują.

- To jest nasz wspólny cel, na który się umówiliśmy w ramach umowy koalicyjnej, więc dotrzymajmy słowa. Weszło babciowe, weszła renta wdowia. Niech wejdzie również składka zdrowotna - apeluje posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska.

Spór dotyczy nie tylko tego jak, ale też ile pieniędzy z budżetu rząd zgodzi się przeznaczyć na ulgi w pierwszej kolejności przede wszystkim dla przedsiębiorców. - W takiej sytuacji należałoby być może rezygnować z innych, dużo mniej potrzebnych, albo wprost szkodliwych programów, takich jak rozważany cały czas rozważany kredyt zero procent - komentuje poseł Konfederacji Michał Wawer.

Rządowy projekt ustawy ma być gotowy po sejmowych wakacjach

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS