Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnej
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Minister finansów negocjuje z przedstawicielami koalicyjnych klubów. Chodzi o zmiany w składce zdrowotnejArleta Zalewska/Fakty TVN

Jeszcze niedawno wydawało się, że nie ma opcji, by koalicja dogadała się w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Lewica była stanowczo na nie, Trzecia Droga stanowczo na tak, a Koalicja Obywatelska negocjowała. W czwartek w Ministerstwie Finansów rozpoczną się rozmowy w tej sprawie.

To będzie pierwsze z serii spotkań i negocjacji ministra finansów z przedstawicielami koalicyjnych klubów. W czwartek minister spotka się z politykami Polski 2050. - Niezbędne będzie wspólne spotkanie, na którym zobaczymy, jakie wspólne stanowisko jesteśmy w stanie uzgodnić - informuje minister finansów Andrzej Domański. - W miesiącu sierpniu musimy dojść do porozumienia - mówi poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi Ryszard Petru.

Na razie każdy z koalicjantów kładzie na stół swój, zupełnie inny pomysł dotyczący zmian w składce zdrowotnej. I z tymi rozwiązaniami pójdzie do ministra, ale - jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji - na jednej z ostatnich koalicyjnych narad zapadła decyzja, by po pierwsze z rządu wyszedł jeden wspólny projekt. Po drugie, ma być polityczna zgoda, by pierwsze choćby niewielkie zmiany dotyczące przedsiębiorców weszły w życie już od nowego roku.

CZYTAJ TAKŻE: "Dłużej to nie może trwać". Minister zapowiada ważną zmianę

- Priorytetem jest doprowadzenie do sytuacji takiej, w której krzesło sprzedawane przez przedsiębiorcę albo stół nie będzie płacił składki zdrowotnej - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. - To jest punkt wyjścia - dodaje.

Te informacje potwierdził minister finansów. - Od 1 stycznia składka zdrowotna od aktywów trwałych, czyli na przykład od sprzedaży samochodu nie będzie pobierana - zapowiada Andrzej Domański.

Ryszard Petru o składce zdrowotnej
Ryszard Petru o składce zdrowotnejTVN24

Obniżka składki zdrowotnej to jeden z punktów umowy koalicyjnej

To na wsparciu dla przedsiębiorców Donald Tusk budował dużą część kampanii wyborczej. A liderzy dzisiejszej koalicji, po faktycznej podwyżce składki zdrowotnej przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach Polskiego Ładu, zapewniali, że ich rząd wycofa się z tamtych szkodliwych - jak mówili - rozwiązań. - Powrót do składki zdrowotnej, która nie zabija małych firm - mówił premier Donald Tusk. - Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji - podkreślał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Powiem wprost: jeżeli nie obniżymy składki zdrowotnej to, to wpisze sobie na sztandary Konfederacja i będzie grała tym w kampanii prezydenckiej. To się wtedy może źle skończyć dla całej koalicji - ostrzega Ryszard Petru. - Czy Lewica jest gotowa na ustępstwa? My jesteśmy gotowi do tego, żeby rozmawiać, ale będziemy rozmawiać z Excelem w ręku, czyli po prostu będziemy to liczyć- mówi posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

ZOBACZ TEŻ: Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Obniżka składki zdrowotnej to przede wszystkim jeden z punktów umowy koalicyjnej, na którą zgodzili się wszyscy liderzy. W umowie nie ma konkretnych rozwiązań, ale jest zobowiązanie do wycofania się z "opresyjnego systemu podatkowo-składkowego" między innymi poprzez wprowadzenie korzystnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Tyle, że prawie 9 miesięcy później, koalicjanci wciąż dyskutują.

- To jest nasz wspólny cel, na który się umówiliśmy w ramach umowy koalicyjnej, więc dotrzymajmy słowa. Weszło babciowe, weszła renta wdowia. Niech wejdzie również składka zdrowotna - apeluje posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska.

Spór dotyczy nie tylko tego jak, ale też ile pieniędzy z budżetu rząd zgodzi się przeznaczyć na ulgi w pierwszej kolejności przede wszystkim dla przedsiębiorców. - W takiej sytuacji należałoby być może rezygnować z innych, dużo mniej potrzebnych, albo wprost szkodliwych programów, takich jak rozważany cały czas rozważany kredyt zero procent - komentuje poseł Konfederacji Michał Wawer.

Rządowy projekt ustawy ma być gotowy po sejmowych wakacjach

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS