Mieszkańcy Krakowa mają swojego nocnego burmistrza. Urzędnik ma łączyć interesy różnych grup

Źródło:
Fakty TVN
Mieszkańcy Krakowa mają swojego nocnego burmistrza. Urzędnik ma łączyć interesy różnych grup
Mieszkańcy Krakowa mają swojego nocnego burmistrza. Urzędnik ma łączyć interesy różnych grup
Renata Kijowska/Fakty TVN
Mieszkańcy Krakowa mają swojego nocnego burmistrza. Urzędnik ma łączyć interesy różnych grupRenata Kijowska/Fakty TVN

Jest historykiem, pedagogiem i przewodnikiem turystycznym, a teraz ma nową odpowiedzialną pracę. Jacek Jordan został burmistrzem nocnym Krakowa, choć mieszkańcy wolą mówić, że szeryfem. W mieście ma być spokojniej i bezpieczniej. Pierwszy krok już się udał - to nocna prohibicja.

Szkoda, że nie może wyspać się na zapas, bo zarwanie nocy jest wpisane w pracę krakowskiego nocnego burmistrza. - To planuję robić. Zresztą takie było założenie, że burmistrz nocny pracuje również w nocy - mówi Jacek Jordan, krakowski burmistrz nocny.

Na pewno będzie miał co robić. - Wystarczy z okna wyglądać na ulicę i widzieć lejącą się krew, wypadające zęby, bijących się ludzi, tarzających się w ekskrementach, horror - opisuje Władysław Dadak, mieszkaniec ulicy Szewskiej w Krakowie, restaurator.

Pan Władysław mieszka w pobliżu Rynku, ale nazywa to wegetacją. Podobnie jak wielu krakowian, którzy się z centrum jeszcze nie wyprowadzili. - Wrzaski, knajpy i zezwolenia są na wszystko. Tak to wygląda, niestety. Takie to miasto. Nie promuje mieszkańców, promuje wyłącznie biznes - podkreśla pani Maja, mieszkanka Krakowa.

Jacek Jordan, burmistrz nocny KrakowaTVN24

Jaki plan ma burmistrz nocny, by Kraków przestał kojarzyć się z tanią rozrywką?

Burmistrz nocny powołany przez prezydenta Krakowa ma łączyć ogień z wodą. Mieszkańców, którzy chcą wypocząć, turystów, którzy chcą się zabawić, i przedsiębiorców, którzy chcą zarobić.

- Żeby nie było wrzasków pijackich, żeby nie było rozbierania się, męskiego toplesu i żeby to jakoś wyglądało. Chodzi też o to, żeby wzbogacić ofertę turystyczną, urozmaicić ją - mówi Jacek Jordan, który przyszedł wprost z ulicy. Wcześniej oprowadzał turystów po Krakowie.

- Szukam nocnych imprez w Krakowie. To jest świetne miejsce na zabawę - mówi nam Nick, jeden z turystów. By Kraków przestał kojarzyć się z tanią imprezą, nocny burmistrz chce, by władze promowały właścicieli lokali oferujących wyrafinowaną rozrywkę. Ma zamiar też wyprowadzić część nocnego życia poza Rynek i Kazimierz.

- Trudno będzie nocnemu burmistrzowi zmienić chęci pójścia do pubu na chęć zwiedzenia zabytków krakowskich - ocenia Krzysztof Brzózka, były prezes Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

"Pierwszego lipca minął rok nocnej prohibicji. Prawie 40 procent mniej interwencji"

Eksperci przeciwdziałający alkoholizmowi nadzieję widzą raczej w dalszym ograniczaniu sprzedaży alkoholu. Odkąd w Krakowie zakazano sprzedaży alkoholu w sklepach od północy do 5:30 rano, policja jest wzywana do nocnych bójek o połowę rzadziej. Strażnicy miejscy też mają mniej pracy.

- Pierwszego lipca minął rok nocnej prohibicji. Prawie 40 procent mniej interwencji, mniej wykroczeń w tych centrach - przekazuje Marek Anioł ze Straży Miejskiej w Krakowie.

CZYTAJ TAKŻE: Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Niech burmistrz pójdzie dalej - apeluje pan Władysław. Sam oprócz tego, że tu mieszka, też prowadzi bar, ale zapewnia, że dba o spokój.

- Jestem za tym, żeby takie ograniczenie także wprowadzić w stosunku do lokali gastronomicznych. Niech o tej godzinie 12, o północy, niech będzie last order, last call, możliwość zamówienia, i wtedy jest szansa, że o godzinie pierwszej już się sytuacja jakoś unormuje, będzie można spać - komentuje Władysław Dadak.

To raczej nieprędko. Nocny burmistrz zacznie działać w sierpniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS