Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"

Źródło:
Fakty TVN
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"Renata Kijowska/Fakty TVN

Piękne kąpielisko jak wakacyjny raj, ale do tego raju trzeba stać trzy godziny w kolejce. Na krakowskim Zakrzówku w letnie dni to już norma, więc władze mówią "dość" i zapowiadają limity. Pierwszeństwo wejścia mają mieć mieszkańcy Krakowa.

Na pomosty na krakowskim Zakrzówku można wpuścić maksymalnie 600 osób. Reszta chętnych musi czeka, aż ktoś wyjdzie. - Góra godzinę postoimy, półtorej. Ostatnio stałyśmy trzy - przyznaje jedna z rozmówczyń. A że krakowianie sami sobie raj zbudowali, nie chcą na niego czekać godzinami.

- To zostało przegłosowane, że w pierwszej kolejności na kąpielisko będą wchodzili mieszkańcy Krakowa - przekazuje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Radni uznali, że posiadacze Karty Krakowskiej, świadczącej o płaceniu podatków w mieście, powinni stać w krótszej kolejce. Sama uchwała jeszcze nie weszła w życie.

- Na podstawie karty można mieć zniżkę do muzeum, więc ten Zakrzówek nie jest wyjątkowy, jest kolejnym krokiem w konsekwentnym działaniu na rzecz mieszkańców - komentuje Grzegorz Stawowy, radny Krakowa z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Chcemy, żeby przyjeżdżali turyści do Krakowa, ale w sytuacji, kiedy jest konflikt, to interes mieszkańców Krakowa powinien być na pierwszym miejscu - dodaje Łukasz Wantuch, mieszkaniec Krakowa i były radny miejski.

CZYTAJ TAKŻE: Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Uchwała wykluczałaby część kolejkowiczów - uważa zarządca kąpieliska i by zmniejszyć tłok, proponuje wprowadzić opłaty.

- Korzyści dla mieszkańców, że pierwsza godzina, pierwsze dwie godziny za darmo, a później jest odpłatność. Wówczas to by spowodowało pewnego rodzaju rotację - ocenia Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Nadmiar betonu, brak wystarczającej liczby kąpielisk

Pragnienie, by się w pięknych okolicznościach schłodzić, jest oczywiste, gdy w mieście jest nadmiar betonu, a brakuje wystarczającej liczby kąpielisk. - Dzikie tłumy na Zakrzówku są spowodowane też tym, że przez ostatnie 10-15 lat w Krakowie wyłączono z użytkowania niemal wszystkie odkryte baseny - zwraca uwagę Maciej Fijak ze Stowarzyszenia "Akcja Ratunkowa dla Krakowa". - W Krakowie ogólnie brakuje dostępu do wody - dodaje.

Jak to możliwe, gdy przez środek miasta płynie jej tyle? Przed laty funkcjonowała miejska plaża nad Wisłą. Usuwanie stamtąd piasku jest błędem - uważają członkowie Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

ZOBACZ TEŻ: Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

- Nie przeszkadzać tej rzece, bo jakbyśmy jej nie przeszkadzali, to na wysokości Wawelu mielibyśmy piękną plażę - postuluje Maciej Fijak. Zamiast tego jest kłótnia o pierwszeństwo na Zakrzówku.

Wejście w życie uchwały o wchodzeniu krakowian bez kolejki zależy teraz od wojewody małopolskiego, a ten chce wyjaśnień od prezydenta Krakowa i radnych. - Wątpliwości budzi naruszenie tutaj równego dostępu do przestrzeni publicznej. A jeżeli do kogoś z mieszkańców Krakowa przyjedzie rodzina spoza Krakowa i nie wiem, jeden brat będzie wchodził, a drugi brat zostanie wyproszony i nie wejdzie? - zwraca uwagę wojewoda Krzysztof Klęczar.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS