Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W Krakowie minął rok od wprowadzenia nocnej prohibicji i jest pomysł, by pójść za ciosem i zakaz przedłużyć. Obecnie alkoholu nie kupimy od północy do 5.30 rano między innymi w sklepach czy na stacjach benzynowych. Zakazem nie są objęte jedynie bary i restauracje. Rozwiązanie zwiększa spokój i bezpieczeństwo mieszkańców i są na to twarde dowody.

W Krakowie nocna prohibicja sprawdza się na tyle dobrze, że miejscy aktywiści chcą ją wydłużyć.

- Władze miasta twierdzą, że północ - 5.30 to jest tak naprawdę jakiegoś rodzaju kompromis z przedsiębiorcami, ale to jest takie słowo-wytrych. Jeżeliby wydłużyć o dwie i pół godziny to nocne ograniczenie, to absolutnie nic by się nikomu nie stało, byłoby bezpieczniej - ocenia Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Czyli od 22 do szóstej rano, bo na tyle maksymalnie pozwala ustawa, co zdaniem aktywistów powinno się zmienić.

- Postulujemy, żeby nie dało się kupić tego alkoholu w okresie, powiedzmy, śniadania, czyli do dziewiątej rano. To w obecnym prawodawstwie polskim nie jest możliwe, ale chcemy rozpocząć tę dyskusję - mówi Maciej Fijak.

Efekty wprowadzenia prohibicji robią wrażenie

W Krakowie od roku pijackich wybryków jest zdecydowanie mniej. Efekty wprowadzenia prohibicji robią wrażenie. Liczba interwencji w godzinach jej obowiązywania spadła aż o połowę, a w przeciągu całej doby - o 30 procent.

- Widzimy znaczące spadki, jeżeli chodzi o podejmowane interwencje przez policjantów. Tutaj mogę podać za przykład czerwiec, w którym tych interwencji w godzinach obowiązywania uchwały w tym roku było 119, natomiast w analogicznym okresie rok wstecz takich interwencji było 252 - informuje podkom. Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutki
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutkiTVN24

- Ogromny problem był przede wszystkim ze sklepami nocnymi. Towarzystwo w środku nocy, pierwsza, druga, przychodziło do sklepu nocnego po to, żeby kupić kolejną butelkę. Wypijano tę butelkę na szybko w okolicach sklepu albo szli po prostu na Planty i tam się tym alkoholem raczyli. Oczywiście często były tam burdy, awantury - opowiada Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Dzisiaj krakowianie mogą spać spokojnej i czuć się bezpieczniej. - Normalni ludzie, którzy chcieli się wyspać, normalnie rano funkcjonować, nie mieli na to szansy, którzy mieszkają w okolicach takiego sklepu. Dzisiaj ten problem jest dużo mniejszy - mówi Nowak.

W Krakowie jest trzy razy więcej punktów z alkoholem niż w całej Szwecji

Ale wciąż alkohol jest łatwo dostępny. - WHO podaje, że jeden punkt z alkoholem powinien przypadać na około 500 mieszkańców. W Krakowie ta norma jest trzykrotnie zawyżona. Mamy sklepów z alkoholem na terenie całego miasta trzy razy więcej niż w całej Szwecji - zwraca uwagę Maciej Fijak.

- Po pierwsze jest za tani, po drugie jest zbyt dostępny, po trzecie szlag mnie trafia, ponieważ w naszym kraju w dalszym ciągu funkcjonuje takie pojęcie, że piwo to nie alkohol - mówi Krzysztof Dowfirg, dziennikarz z Towarzystwa Dziennikarskiego.

ZOBACZ TEŻ: "Pierwszy, ale bardzo ważny krok w stronę wprowadzenia ciszy alkoholowej w Warszawie"

A pijemy zdecydowanie za dużo. Aż ponad 2,5 miliona Polaków nadużywa alkoholu.

- Picie jest reakcją przede wszystkim na frustrację, na napięcie albo picie jest takim sposobem świętowania ważnych wydarzeń, a chodzi o to, żeby świętować inaczej: medalami, okrzykami, kwiatami, obrazami, czymkolwiek, co ma charakter symboliczny, ale nie wpływa na funkcjonowanie psychiczne - komentuje profesor Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na stacjach benzynowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS