Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W Krakowie minął rok od wprowadzenia nocnej prohibicji i jest pomysł, by pójść za ciosem i zakaz przedłużyć. Obecnie alkoholu nie kupimy od północy do 5.30 rano między innymi w sklepach czy na stacjach benzynowych. Zakazem nie są objęte jedynie bary i restauracje. Rozwiązanie zwiększa spokój i bezpieczeństwo mieszkańców i są na to twarde dowody.

W Krakowie nocna prohibicja sprawdza się na tyle dobrze, że miejscy aktywiści chcą ją wydłużyć.

- Władze miasta twierdzą, że północ - 5.30 to jest tak naprawdę jakiegoś rodzaju kompromis z przedsiębiorcami, ale to jest takie słowo-wytrych. Jeżeliby wydłużyć o dwie i pół godziny to nocne ograniczenie, to absolutnie nic by się nikomu nie stało, byłoby bezpieczniej - ocenia Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Czyli od 22 do szóstej rano, bo na tyle maksymalnie pozwala ustawa, co zdaniem aktywistów powinno się zmienić.

- Postulujemy, żeby nie dało się kupić tego alkoholu w okresie, powiedzmy, śniadania, czyli do dziewiątej rano. To w obecnym prawodawstwie polskim nie jest możliwe, ale chcemy rozpocząć tę dyskusję - mówi Maciej Fijak.

Efekty wprowadzenia prohibicji robią wrażenie

W Krakowie od roku pijackich wybryków jest zdecydowanie mniej. Efekty wprowadzenia prohibicji robią wrażenie. Liczba interwencji w godzinach jej obowiązywania spadła aż o połowę, a w przeciągu całej doby - o 30 procent.

- Widzimy znaczące spadki, jeżeli chodzi o podejmowane interwencje przez policjantów. Tutaj mogę podać za przykład czerwiec, w którym tych interwencji w godzinach obowiązywania uchwały w tym roku było 119, natomiast w analogicznym okresie rok wstecz takich interwencji było 252 - informuje podkom. Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutki
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutkiTVN24

- Ogromny problem był przede wszystkim ze sklepami nocnymi. Towarzystwo w środku nocy, pierwsza, druga, przychodziło do sklepu nocnego po to, żeby kupić kolejną butelkę. Wypijano tę butelkę na szybko w okolicach sklepu albo szli po prostu na Planty i tam się tym alkoholem raczyli. Oczywiście często były tam burdy, awantury - opowiada Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Dzisiaj krakowianie mogą spać spokojnej i czuć się bezpieczniej. - Normalni ludzie, którzy chcieli się wyspać, normalnie rano funkcjonować, nie mieli na to szansy, którzy mieszkają w okolicach takiego sklepu. Dzisiaj ten problem jest dużo mniejszy - mówi Nowak.

W Krakowie jest trzy razy więcej punktów z alkoholem niż w całej Szwecji

Ale wciąż alkohol jest łatwo dostępny. - WHO podaje, że jeden punkt z alkoholem powinien przypadać na około 500 mieszkańców. W Krakowie ta norma jest trzykrotnie zawyżona. Mamy sklepów z alkoholem na terenie całego miasta trzy razy więcej niż w całej Szwecji - zwraca uwagę Maciej Fijak.

- Po pierwsze jest za tani, po drugie jest zbyt dostępny, po trzecie szlag mnie trafia, ponieważ w naszym kraju w dalszym ciągu funkcjonuje takie pojęcie, że piwo to nie alkohol - mówi Krzysztof Dowfirg, dziennikarz z Towarzystwa Dziennikarskiego.

ZOBACZ TEŻ: "Pierwszy, ale bardzo ważny krok w stronę wprowadzenia ciszy alkoholowej w Warszawie"

A pijemy zdecydowanie za dużo. Aż ponad 2,5 miliona Polaków nadużywa alkoholu.

- Picie jest reakcją przede wszystkim na frustrację, na napięcie albo picie jest takim sposobem świętowania ważnych wydarzeń, a chodzi o to, żeby świętować inaczej: medalami, okrzykami, kwiatami, obrazami, czymkolwiek, co ma charakter symboliczny, ale nie wpływa na funkcjonowanie psychiczne - komentuje profesor Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na stacjach benzynowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS