Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamieAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

W nocy 3 października Rosjanie znów bombardowali Charków, raniąc co najmniej 12 osób. - To zwykła dzielnica mieszkalna, tutaj nie tylko nie ma żadnych wojskowych obiektów, ale także jakichkolwiek infrastrukturalnych - wskazuje szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

- Wyjrzałem przez okno, zobaczyłem słup dymu i zrozumiałem, że bomba uderzyła w dom mojej mamy. Gdy przybiegłem tutaj z żoną, zobaczyliśmy, że pali się mieszkanie mamy i samochody wokół domu - opowiada Ołeksij, mieszkaniec Charkowa.

W tym czasie do Kijowa nocnym pociągiem przyjechał Mark Rutte, nowy sekretarz generalny NATO. To jego pierwsza podróż, odkąd objął stanowisko dwa dni temu. - To było ważne dla mnie, by przyjechać do Ukrainy na początku mojej kadencji, by jasno powiedzieć ukraińskiemu narodowi, że NATO was wspiera - mówił sekretarz generalny NATO.

Mimo tego wsparcia ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan na wschodzie kraju. Brak możliwości używania broni dalekiego zasięgu przez Ukraińców na terytorium Rosji pozwala rosyjskiemu lotnictwu bezkarnie bombardować ukraińskie pozycje. To jedna z przyczyn, że ukraińska armia straciła Wuhłedar, kluczową miejscowość w obwodzie donieckim.

- W wyniku działań przeciwnika pojawiła się groźba okrążenia miasta. Najwyższe dowództwo zezwoliło na manewr wycofania jednostek z Wuhłedaru - informuje Nazar Wołoszyn ze Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego "Chortyca".

Ukraińcy wycofują się

Wuhłedar odpierał rosyjskie ataki przez dwa lata. Jego obrońcy zadali agresorowi bardzo ciężkie straty. Teraz, niemal okrążeni, musieli się wycofać.

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ataki były szczególnie intensywne, od dwóch do 12 szturmów dziennie. Zniszczyliśmy już dziewięć brygad okupanta - informuje Andrij Nazarenko z 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

ZOBACZ TEŻ: Strzeżone rezydencje, guwernerzy z RPA. Jak żyją synowie Putina

Ofiarność ukraińskich żołnierzy już nie wystarcza. Moskwa zwiększa wydatki na wojnę. W tegorocznym budżecie to 110 miliardów dolarów, w przyszłym roku ma być już 145 miliardów.

- Jedna przegrana bitwa nie oznacza ​​przegranej wojny. Jednak trudności, z którymi mierzy się Ukraina, narastają. Pomoc z Zachodu przybywa zbyt późno - zwraca uwagę Orysia Lutsevych, wicedyrektorka Chatham House i szefowa Forum Ukrainy.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata
Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lataEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Wojna oczami Michaiła Chodorkowskiego

- Na dodatek Zachód wywiera niewystarczający nacisk na Władimira Putina - uważa Michaił Chodorkowski, były najbogatszy człowiek Rosji, który, jako wróg rosyjskiego prezydenta, spędził 10 lat w jego więzieniu.

- Proszę spojrzeć na sankcje. Zachód z wielkim zadowoleniem wprowadza jakiś 10., 20., 120. pakiet sankcji. Jednak w ciągu dwóch i pół roku omijania sankcji, co odbywa się w sposób jawny, czy kogoś posadzili w więzieniu za złamanie reżimu sankcji? Nie. My już lepiej wprowadzimy 120. pakiet sankcji i nadal nie będziemy go wypełniać - komentuje rosyjski opozycjonista.

Michaił ChodorkowskiTVN24

CZYTAJ TEŻ: Rosja znowu ściga Chodorkowskiego

Rosja spokojnie więc eksportuje ropę naftową i gaz, a sprowadza podzespoły do budowy rakiet, którymi atakuje Ukrainę.

- Ważne jest, by Putin zrozumiał, że tej wojny nie może wygrać. Ale teraz liczy na to, że Zachód lada moment się złamie. Może zrobi to Ameryka, może Unia Europejska, a może sama Ukraina. On się tego spodziewa. Te właśnie oczekiwania powodują, że wojna trwa - ocenia Michaił Chodorkowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS