Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamieAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

W nocy 3 października Rosjanie znów bombardowali Charków, raniąc co najmniej 12 osób. - To zwykła dzielnica mieszkalna, tutaj nie tylko nie ma żadnych wojskowych obiektów, ale także jakichkolwiek infrastrukturalnych - wskazuje szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

- Wyjrzałem przez okno, zobaczyłem słup dymu i zrozumiałem, że bomba uderzyła w dom mojej mamy. Gdy przybiegłem tutaj z żoną, zobaczyliśmy, że pali się mieszkanie mamy i samochody wokół domu - opowiada Ołeksij, mieszkaniec Charkowa.

W tym czasie do Kijowa nocnym pociągiem przyjechał Mark Rutte, nowy sekretarz generalny NATO. To jego pierwsza podróż, odkąd objął stanowisko dwa dni temu. - To było ważne dla mnie, by przyjechać do Ukrainy na początku mojej kadencji, by jasno powiedzieć ukraińskiemu narodowi, że NATO was wspiera - mówił sekretarz generalny NATO.

Mimo tego wsparcia ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan na wschodzie kraju. Brak możliwości używania broni dalekiego zasięgu przez Ukraińców na terytorium Rosji pozwala rosyjskiemu lotnictwu bezkarnie bombardować ukraińskie pozycje. To jedna z przyczyn, że ukraińska armia straciła Wuhłedar, kluczową miejscowość w obwodzie donieckim.

- W wyniku działań przeciwnika pojawiła się groźba okrążenia miasta. Najwyższe dowództwo zezwoliło na manewr wycofania jednostek z Wuhłedaru - informuje Nazar Wołoszyn ze Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego "Chortyca".

Harris: Putin mógłby w tej chwili patrzeć już ku Polsce i krajom nadbałtyckim
Harris: Putin mógłby w tej chwili patrzeć już ku Polsce i krajom nadbałtyckimReuters

Ukraińcy wycofują się

Wuhłedar odpierał rosyjskie ataki przez dwa lata. Jego obrońcy zadali agresorowi bardzo ciężkie straty. Teraz, niemal okrążeni, musieli się wycofać.

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ataki były szczególnie intensywne, od dwóch do 12 szturmów dziennie. Zniszczyliśmy już dziewięć brygad okupanta - informuje Andrij Nazarenko z 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

ZOBACZ TEŻ: Strzeżone rezydencje, guwernerzy z RPA. Jak żyją synowie Putina

Ofiarność ukraińskich żołnierzy już nie wystarcza. Moskwa zwiększa wydatki na wojnę. W tegorocznym budżecie to 110 miliardów dolarów, w przyszłym roku ma być już 145 miliardów.

- Jedna przegrana bitwa nie oznacza ​​przegranej wojny. Jednak trudności, z którymi mierzy się Ukraina, narastają. Pomoc z Zachodu przybywa zbyt późno - zwraca uwagę Orysia Lutsevych, wicedyrektorka Chatham House i szefowa Forum Ukrainy.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata
Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lataEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Wojna oczami Michaiła Chodorkowskiego

- Na dodatek Zachód wywiera niewystarczający nacisk na Władimira Putina - uważa Michaił Chodorkowski, były najbogatszy człowiek Rosji, który, jako wróg rosyjskiego prezydenta, spędził 10 lat w jego więzieniu.

- Proszę spojrzeć na sankcje. Zachód z wielkim zadowoleniem wprowadza jakiś 10., 20., 120. pakiet sankcji. Jednak w ciągu dwóch i pół roku omijania sankcji, co odbywa się w sposób jawny, czy kogoś posadzili w więzieniu za złamanie reżimu sankcji? Nie. My już lepiej wprowadzimy 120. pakiet sankcji i nadal nie będziemy go wypełniać - komentuje rosyjski opozycjonista.

Michaił ChodorkowskiTVN24

CZYTAJ TEŻ: Rosja znowu ściga Chodorkowskiego

Rosja spokojnie więc eksportuje ropę naftową i gaz, a sprowadza podzespoły do budowy rakiet, którymi atakuje Ukrainę.

- Ważne jest, by Putin zrozumiał, że tej wojny nie może wygrać. Ale teraz liczy na to, że Zachód lada moment się złamie. Może zrobi to Ameryka, może Unia Europejska, a może sama Ukraina. On się tego spodziewa. Te właśnie oczekiwania powodują, że wojna trwa - ocenia Michaił Chodorkowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR

Pozostałe wiadomości

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS