Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamieAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

W nocy 3 października Rosjanie znów bombardowali Charków, raniąc co najmniej 12 osób. - To zwykła dzielnica mieszkalna, tutaj nie tylko nie ma żadnych wojskowych obiektów, ale także jakichkolwiek infrastrukturalnych - wskazuje szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

- Wyjrzałem przez okno, zobaczyłem słup dymu i zrozumiałem, że bomba uderzyła w dom mojej mamy. Gdy przybiegłem tutaj z żoną, zobaczyliśmy, że pali się mieszkanie mamy i samochody wokół domu - opowiada Ołeksij, mieszkaniec Charkowa.

W tym czasie do Kijowa nocnym pociągiem przyjechał Mark Rutte, nowy sekretarz generalny NATO. To jego pierwsza podróż, odkąd objął stanowisko dwa dni temu. - To było ważne dla mnie, by przyjechać do Ukrainy na początku mojej kadencji, by jasno powiedzieć ukraińskiemu narodowi, że NATO was wspiera - mówił sekretarz generalny NATO.

Mimo tego wsparcia ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan na wschodzie kraju. Brak możliwości używania broni dalekiego zasięgu przez Ukraińców na terytorium Rosji pozwala rosyjskiemu lotnictwu bezkarnie bombardować ukraińskie pozycje. To jedna z przyczyn, że ukraińska armia straciła Wuhłedar, kluczową miejscowość w obwodzie donieckim.

- W wyniku działań przeciwnika pojawiła się groźba okrążenia miasta. Najwyższe dowództwo zezwoliło na manewr wycofania jednostek z Wuhłedaru - informuje Nazar Wołoszyn ze Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego "Chortyca".

Ukraińcy wycofują się

Wuhłedar odpierał rosyjskie ataki przez dwa lata. Jego obrońcy zadali agresorowi bardzo ciężkie straty. Teraz, niemal okrążeni, musieli się wycofać.

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ataki były szczególnie intensywne, od dwóch do 12 szturmów dziennie. Zniszczyliśmy już dziewięć brygad okupanta - informuje Andrij Nazarenko z 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

ZOBACZ TEŻ: Strzeżone rezydencje, guwernerzy z RPA. Jak żyją synowie Putina

Ofiarność ukraińskich żołnierzy już nie wystarcza. Moskwa zwiększa wydatki na wojnę. W tegorocznym budżecie to 110 miliardów dolarów, w przyszłym roku ma być już 145 miliardów.

- Jedna przegrana bitwa nie oznacza ​​przegranej wojny. Jednak trudności, z którymi mierzy się Ukraina, narastają. Pomoc z Zachodu przybywa zbyt późno - zwraca uwagę Orysia Lutsevych, wicedyrektorka Chatham House i szefowa Forum Ukrainy.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata
Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lataEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Wojna oczami Michaiła Chodorkowskiego

- Na dodatek Zachód wywiera niewystarczający nacisk na Władimira Putina - uważa Michaił Chodorkowski, były najbogatszy człowiek Rosji, który, jako wróg rosyjskiego prezydenta, spędził 10 lat w jego więzieniu.

- Proszę spojrzeć na sankcje. Zachód z wielkim zadowoleniem wprowadza jakiś 10., 20., 120. pakiet sankcji. Jednak w ciągu dwóch i pół roku omijania sankcji, co odbywa się w sposób jawny, czy kogoś posadzili w więzieniu za złamanie reżimu sankcji? Nie. My już lepiej wprowadzimy 120. pakiet sankcji i nadal nie będziemy go wypełniać - komentuje rosyjski opozycjonista.

Michaił ChodorkowskiTVN24

CZYTAJ TEŻ: Rosja znowu ściga Chodorkowskiego

Rosja spokojnie więc eksportuje ropę naftową i gaz, a sprowadza podzespoły do budowy rakiet, którymi atakuje Ukrainę.

- Ważne jest, by Putin zrozumiał, że tej wojny nie może wygrać. Ale teraz liczy na to, że Zachód lada moment się złamie. Może zrobi to Ameryka, może Unia Europejska, a może sama Ukraina. On się tego spodziewa. Te właśnie oczekiwania powodują, że wojna trwa - ocenia Michaił Chodorkowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS