Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"

Źródło:
Fakty TVN
Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"
Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"
Michał Tracz/Fakty TVN
Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"Michał Tracz/Fakty TVN

Obóz władzy z premierem na czele straszy uchodźcami i z uporem powtarza "nie dla przymusowej relokacji", chociaż Komisja Europejska powtarza, że nie ma o tym mowy. Opozycja zwraca uwagę, że Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy przyjmuje rekordową liczbę nie tylko uchodźców z Ukrainy, ale także imigrantów z innych krajów.

Piątek, środek dnia, jedna z większych ulic na południu Wrocławia. Kobieta uderzyła, popchnęła i zwyzywała mieszkającą i pracującą w Polsce obywatelkę Filipin. Tylko dlatego, że wygląda inaczej i przyjechała z innego kraju. To jest rasizm i taki jest skutek mowy nienawiści i straszenia imigrantami - komentuje opozycja. - Prawo i Sprawiedliwość sieje nienawiść, a plony zbierane są na ulicach polskich miast i miasteczek - uważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.

Od tygodni to PiS straszy Polaków uchodźcami. Premier w internecie przy demonicznej muzyce zestawia zdjęcia z zamieszek we Francji z pięknymi obrazkami z polskich miast i pisze: "nie chcemy takich scen na polskich ulicach". Rządowa telewizja od kilku dni niemal bez przerwy pokazuje zdjęcia z Francji i łączy je z debatą o uchodźcach. - To jest szczególnie obrzydliwa gra wyborcza PiS-u - jest zdania Robert Tyszkiewicz, poseł PO. Pretekstem są unijne negocjacje dotyczące nowej polityki migracyjnej. Negocjacje, o których premier w sobotę w Kościerzynie mówił, że nie zgodził się na dyktat, który płynie z Unii. Mateusz Morawiecki znów mówi o rzekomym przymusie przyjmowania przez Polskę uchodźców i znowu straszy. Tak jak prezes Kaczyński na spotkaniu Klubów "Gazety Polskiej". - Premier brnie w te kłamstwa dalej. Dlaczego? Bo jest kłamcą. Premier polskiego rządu jest kłamcą - alarmuje Cezary Tomczyk, poseł PO.

Polska już jest presją migracyjną

Unijny pomysł relokacji uchodźców zakłada solidarność między krajami. Owszem, mówi, że kraje albo przyjmą część azylantów, albo wesprą finansowo te kraje, w których uchodźcy już są. Tyle, że kraje pod tak zwaną "presją migracyjną" z tego mechanizmu będą zwolnione, czyli na przykład Polska i Czechy. - Polska gości milion uchodźców z Ukrainy. To Polska mogłaby korzystać na europejskiej solidarności i do niczego nie będzie zmuszana - mówi Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych. Jednak PiS dalej opowiada swoje i straszy uchodźcami. - To jest grubymi nićmi gra szyta po to, żeby was nastraszyć - ostrzega Robert Biedroń, europoseł Nowej Lewicy.

- Nieudolność władzy przykrywają straszeniem uchodźcami - uważa Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej. - To jest hipokryzja - mówi lider Platformy. Tusk wypomina rządowi, że ten od lat prowadzi najbardziej liberalną politykę migracyjną w Europie, wpuszczając masowo także imigrantów z krajów muzułmańskich. - Po prostu nie dajmy się wpuścić w te PiS-owskie machiny - apeluje Cezary Tomczyk, poseł PO. Mimo sprzeciwu Polski i Węgier Unia dalej będzie pracować nad pakietem migracyjnym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS