Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"

Źródło:
Fakty TVN
Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"
Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"
Michał Tracz/Fakty TVN
Morawiecki straszy przymusem przyjmowania uchodźców "Premier polskiego rządu jest kłamcą"Michał Tracz/Fakty TVN

Obóz władzy z premierem na czele straszy uchodźcami i z uporem powtarza "nie dla przymusowej relokacji", chociaż Komisja Europejska powtarza, że nie ma o tym mowy. Opozycja zwraca uwagę, że Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy przyjmuje rekordową liczbę nie tylko uchodźców z Ukrainy, ale także imigrantów z innych krajów.

Piątek, środek dnia, jedna z większych ulic na południu Wrocławia. Kobieta uderzyła, popchnęła i zwyzywała mieszkającą i pracującą w Polsce obywatelkę Filipin. Tylko dlatego, że wygląda inaczej i przyjechała z innego kraju. To jest rasizm i taki jest skutek mowy nienawiści i straszenia imigrantami - komentuje opozycja. - Prawo i Sprawiedliwość sieje nienawiść, a plony zbierane są na ulicach polskich miast i miasteczek - uważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.

Od tygodni to PiS straszy Polaków uchodźcami. Premier w internecie przy demonicznej muzyce zestawia zdjęcia z zamieszek we Francji z pięknymi obrazkami z polskich miast i pisze: "nie chcemy takich scen na polskich ulicach". Rządowa telewizja od kilku dni niemal bez przerwy pokazuje zdjęcia z Francji i łączy je z debatą o uchodźcach. - To jest szczególnie obrzydliwa gra wyborcza PiS-u - jest zdania Robert Tyszkiewicz, poseł PO. Pretekstem są unijne negocjacje dotyczące nowej polityki migracyjnej. Negocjacje, o których premier w sobotę w Kościerzynie mówił, że nie zgodził się na dyktat, który płynie z Unii. Mateusz Morawiecki znów mówi o rzekomym przymusie przyjmowania przez Polskę uchodźców i znowu straszy. Tak jak prezes Kaczyński na spotkaniu Klubów "Gazety Polskiej". - Premier brnie w te kłamstwa dalej. Dlaczego? Bo jest kłamcą. Premier polskiego rządu jest kłamcą - alarmuje Cezary Tomczyk, poseł PO.

Polska już jest presją migracyjną

Unijny pomysł relokacji uchodźców zakłada solidarność między krajami. Owszem, mówi, że kraje albo przyjmą część azylantów, albo wesprą finansowo te kraje, w których uchodźcy już są. Tyle, że kraje pod tak zwaną "presją migracyjną" z tego mechanizmu będą zwolnione, czyli na przykład Polska i Czechy. - Polska gości milion uchodźców z Ukrainy. To Polska mogłaby korzystać na europejskiej solidarności i do niczego nie będzie zmuszana - mówi Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych. Jednak PiS dalej opowiada swoje i straszy uchodźcami. - To jest grubymi nićmi gra szyta po to, żeby was nastraszyć - ostrzega Robert Biedroń, europoseł Nowej Lewicy.

- Nieudolność władzy przykrywają straszeniem uchodźcami - uważa Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej. - To jest hipokryzja - mówi lider Platformy. Tusk wypomina rządowi, że ten od lat prowadzi najbardziej liberalną politykę migracyjną w Europie, wpuszczając masowo także imigrantów z krajów muzułmańskich. - Po prostu nie dajmy się wpuścić w te PiS-owskie machiny - apeluje Cezary Tomczyk, poseł PO. Mimo sprzeciwu Polski i Węgier Unia dalej będzie pracować nad pakietem migracyjnym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS