Kraków, Częstochowa, Paryż i Waszyngton. Manifestacje i pikiety w Polsce i za granicą

Źródło:
Fakty TVN
Kraków, Częstochowa, Paryż i Waszyngton. Manifestacje i pikiety w Polsce i za granicą
Kraków, Częstochowa, Paryż i Waszyngton. Manifestacje i pikiety w Polsce i za granicą
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Kraków, Częstochowa, Paryż i Waszyngton. Manifestacje i pikiety w Polsce i za granicą Adrianna Otręba/Fakty TVN

Tu jest Polska - słychać było na marszu w Warszawie. Poza Warszawą i poza granicami Polski także można było usłyszeć o wolności, równości, o demokracji i o wspólnocie. Tak samo jak o nadziei na przyszłość i o braku zgody na to, co teraz. 

Mobilizacja związana z marszem 4 czerwca nie dotyczyła wyłącznie Warszawy. - Polki i Polacy dzisiaj gromadzili się także w innych dużych miastach, w małych miejscowościach, na całym świecie. Wszędzie, z każdego miejsca w Polsce dostajecie i wy i ja sygnały, SMS-y, informacje "jesteśmy z wami" - mówił Donald Tusk.

To, o czym mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej, najlepiej widać na zdjęciach z całej Polski. - Chodzi o to, żebyśmy w końcu tę wolność mieli tak, jak o nią walczyliśmy przecież - stwierdziła Bogumiła Cieciak, uczestniczka manifestacji w Krakowie. Wielu na manifestacje przyszło nie tylko dla siebie. - Chcielibyśmy pokazać też dzieciom, że można żyć inaczej, że można coś z tym zrobić - uważa Karolina Ociepa-Szostek, uczestniczka manifestacji w Częstochowie.

Leon Sawicki, rocznik 1989, wyruszył pieszo z Wałbrzycha do Warszawy. Po drodze chce rozmawiać z ludźmi. - Chcę wysłuchać ludzi, ja chcę zanieść ich słowa pod Sejm do Warszawy - wyjaśnia.

Wielki pokaz obywatelskiej mobilizacji. Setki tysięcy osób na marszu w Warszawie
Wielki pokaz obywatelskiej mobilizacji. Setki tysięcy osób na marszu w WarszawieKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Przełomowy czas?

Protestowano nie tylko w Polsce. Poparcie dla marszu 4 czerwca płynęło między innymi z Berlina, Londynu, Paryża, Brukseli czy Waszyngtonu i Nowego Jorku. To wszystko stało się na kilka miesięcy przed wyborami. PiS albo utrzyma władze, albo odda ją opozycji - po 8 latach rządów. - Przełomowy moment tej kampanii wyborczej. Właściwie początek prawdziwej kampanii wyborczej ze strony opozycji - uważa dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, politolożka, Uniwersytet Rzeszowski.

Donald Tusk zapraszając na marsz 4 czerwca zdawał sobie sprawę, jak ważna jest to data dla Polaków. 34 lata temu odbyły się częściowo wolne wybory, które były pierwszym aktem upadku komunizmu - nie tylko w Polsce. Teraz tak samo, jak 4 czerwca 1989 roku, Polacy pokazali rządzącym czerwoną kartkę. Obok takich haseł jak "wolność", "równość" i "demokracja", były też te dotyczące choćby drożyzny. - O losie wyborów w Polsce i w tym przypadku rozstrzygnie kwestia zwykłych, codziennych problemów - uważa profesor Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS