10-letni Kacper uciekł z domu i na komisariacie szukał pomocy. Jego matka przed sądem walczy o drugą szansę

22.09.2021 | 10-letni Kacper uciekł z domu i na komisariacie szukał pomocy. Jego matka przed sądem walczy o drugą szansę
22.09.2021 | 10-letni Kacper uciekł z domu i na komisariacie szukał pomocy. Jego matka przed sądem walczy o drugą szansę
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
22.09.2021 | 10-letni Kacper uciekł z domu i na komisariacie szukał pomocy. Jego matka przed sądem walczy o drugą szansęJarosław Kostkowski | Fakty TVN

10-letni Kacper, który w maju uciekł z domu i przyszedł po pomoc na komisariat policji, jest pod opieką rodziny zastępczej. Podobnie jak jego młodszy brat. O drugą szansę chce walczyć matka chłopców. Jednak musi przekonać sąd rodzinny, że ona też jest ofiarą i może ponownie opiekować się synami.

10-letni Kacper w maju przyszedł na komisariat policji. Szukał wtedy pomocy, bo w domu był maltretowany. Teraz jego matka przed sądem walczy o to, by móc opiekować się chłopcem i jego młodszym bratem.

Kobieta, mimo że nie obroniła chłopca przed ojczymem-katem, musi przekonać sąd o swojej poprawie.

Od pięciu miesięcy zamiast w rodzinnym domu bracia są w rodzinie zastępczej.

- Przeżycia traumatyczne, temat wrażliwy, dotyka kwestii bardzo osobistych - mówiła podczas posiedzenia sędzia Karolina Olszewska.

Kacper nie wytrzymał domowego piekła i w kapciach pobiegł na komisariat. W domu zostawił list.

"Uciekłem z domu. Mamo, żałuję, że mnie urodziłaś. Ja żałuję, że z wami jestem. Do widzenia" - napisał w liście chłopiec. - Krótko, ale wymownie - ocenił wówczas nadkom. Dariusz Majewski.

Funkcjonariusze nie potrafili wtedy ukryć emocji, kiedy opowiadali redakcji "Faktów" TVN o sprawie chłopca. - Sińce, zadrapania. Aby postawa stojąca była prosta, miał związywane paskiem nogi - opowiadał Majewski.

Kacper za karę nie dostawał też jedzenia, spał na podłodze. Kobieta przez lata kryła tyrana.

Pięć lat przemocy, manipulacji i kłamstwa

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Piotr Żytnicki opisał małżeństwo kobiety z ojczymem Kacpra. To było pięć lat przemocy, manipulacji i kłamstwa.

- Twierdził, że jego rodzice są zamożni, że pochodzi z polsko-greckiej rodziny. Pisała maile do swojej teściowej, relacjonując, co dzieje się w rodzinie, była przez tą teściową pouczana, że ma kochać męża, ma go szanować, ma być dla niego miła. Tak naprawdę to nie teściowa tylko sam mąż był autorem tych maili - wyjaśnia Żytnicki.

Rodzice Roberta H. nie byli milionerami z Grecji, tylko biednymi emerytami z Polski.

Mężczyzna kłamał też, że jest psychologiem. Spędził rok w seminarium.

Teraz ojczym Kacpra jest w areszcie.

- O takich ludziach mówi się, że to są mitomani - ocenia psychiatra Jerzy Pobocha, dodając, że wymiar kłamstw Roberta H. był w wydaniu "mega".

Kobieta, która też była bita, walczy o to, by jej nie skreślać jako matki.

- Matka musiałaby po pierwsze poczuć motywację, żeby coś w sobie zmienić - uważa Aleksandra Piotrowska, psycholog.

Psycholog Maria Rotkiel natomiast podkreśla, że warto zwrócić uwagę na to, czego może chcieć Kacper. - Relacja jest do odbudowania i blizny zostaną na całe życie, natomiast nie muszą być ranami - dodaje.

Matka ma zakaz kontaktu z Kacprem, może dzwonić jedynie do młodszego z chłopców. O drugiej szansie dla niej sąd zdecyduje najwcześniej w listopadzie.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS