Lekarze w Zabrzu przeszczepili płuca pacjentowi z przerośniętą tchawicą. To pionierski zabieg

08.04.2023 | Lekarze w Zabrzu przeszczepili płuca pacjentowi z przerośniętą tchawicą. To pionierski zabieg
08.04.2023 | Lekarze w Zabrzu przeszczepili płuca pacjentowi z przerośniętą tchawicą. To pionierski zabieg
Marek Nowicki | Fakty TVN
Lekarze w Zabrzu przeszczepili płuca pacjentowi z przerośniętą tchawicą. To pionierski zabiegMarek Nowicki | Fakty TVN

Pan Jacek Sadowski choruje na tracheobronchomegalię, czyli patologiczne poszerzenie dróg oddechowych. Wada genetyczna zniszczyła mu płuca, ale z pomocą przyszli lekarze ze Ślaskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przeprowadzili pomyślnie transplantację obu płuc u chorego, a w pionierskim zabiegu pomogła technika druku 3D.

Szerokość zdrowej tchawicy wynosi zaledwie dwa centymetry, a pana Jacka Sadowskiego ma aż pięć centymetrów. Oskrzela pan Jacek też ma większe niż przeciętny człowiek - czterokrotnie. Takiego pacjenta ciężko zaintubować do operacji.

- Standardowe rurki operacyjne i inne elementy, niestety, były za małe - informuje dr Maciej Urlik, kardiochirurg i transplantolog ze Ślaskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Komercyjnie produkowane rurki intubacyjne nie są takich szerokości, nawet w weterynarii nie spotyka się takich szerokich - wyjaśnia dr Tomasz Stącel, kardiochirurg i transplantolog ze Ślaskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Lekarzom jednak udało się zaintubować pacjenta, dzięki wcześniejszemu wydrukowaniu tchawicy w 3D.

- Anestezjolodzy przed zabiegiem mogli sobie sprawnie przećwiczyć proces intubacji i dobrać odpowiednie rozmiary rurek intubacyjnych - wyjaśnia Wojciech Bojanowicz, założyciel firmy Social Responsible Technologies.

Pacjentowi trzeba było przeszczepić płuca. Skomplikowana sprawa w sytuacji, kiedy oskrzela pana Jacka były cztery razy większe od przeszczepianych oskrzeli dawcy. Transplantolodzy znaleźli sposób: wsadzili jedne w drugie.

- Technika teleskopowa nie jest polecana w klasycznych przeszczepieniach, gdyż uważa się, że może powodować zwężenia dróg oddechowych. Tutaj tego ryzyka nie ma, bo te oskrzela są akurat bardzo poszerzone - tłumaczy dr Tomasz Stącel.

Drugi taki zabieg na świecie

Pan Jacek Sadowski z nowymi płucami już opuścił Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Choruje na tracheobronchomegalię, czyli patologiczne poszerzenie dróg oddechowych. Wada genetyczna zniszczyła mu płuca. Na świecie żyje zaledwie sto osób z takim schorzeniem. Do tej pory lekarze bali się u nich przeszczepiać płuca.

- Pewnie na świecie takich transplantacji, takich operacji, czy leczenia chorych pewnie będzie mało, bo jest to choroba niezwykle rzadka - zaznacza dr Maciej Urlik.

To był drugi taki zabieg na świecie. - Przed przeszczepem to była tragedia, mało chodziłem, mało funkcjonowałem. Siedziałem w domu pod tlenem 24 godziny, respirator na noc - opowiada pacjent.

Pan Jacek tuż przed świętami został wypisany do domu. Jego największe marzenie o powrocie do zdrowia już się spełniło. Teraz czas na realizację kolejnych. - Plany są na pewno takie, że chciałbym nadrobić ten czas, który straciłem przez te lata. Na pewno jakieś podróże, gdzieś wyjechać, coś zobaczyć - mówi mężczyzna.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS