W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat

22.02.2022 | W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat
22.02.2022 | W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.02.2022 | W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 latMarek Nowicki | Fakty TVN

Trzeba bić na alarm. W styczniu w Polsce wykonano zaledwie 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat. Żyjemy w pandemii, szpitalne oddziały zamieniono w covidowe, ale wciąż są pacjenci, którzy czekają na narządy.

Janusz Stępień w pandemii ratunku się doczekał. Rok temu ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła mu, kiedy karetka wiozła go na sygnale do szpitala na przeszczep wątroby.

Po operacji pan Janusz szybko wrócił do pełni sił, jednak kilka miesięcy później dopadł go koronawirus. Zdążył wcześniej zaszczepić się tylko jedną dawką. COVID-19 przeszedł bardzo ciężko. - Pani jedna wręcz zapytała mnie "ile pan ma żyć?". Jedno zawdzięczam lekarzom, którzy dokonali tego cudu dla mnie w szpitalu w Warszawie, i teraz drugi przypadek, gdzie udało mi się wyślizgać jeszcze - opowiada pan Janusz.

Życie udało się uratować też panu Piotrowi Gurbie. Kiedy Jerzy Stępień jechał karetką do szpitala, on też już czekał na swoją szansę. I jeszcze długo musiał poczekać. Przeszczep wątroby miał dopiero miesiąc temu. - Te wszystkie covidowe kwestie troszeczkę spowolniły przez ten ostatni czas w ogóle transplantacje, natomiast doczekałem się - mówi pan Piotr.

Coraz mniej przeszczepów

Jak bardzo COVID-19 spowolnił transplantacje, widać po liczbach. W styczniu lekarze w Polsce wykonali osiemdziesiąt przeszczepów od zmarłych dawców. To wynik nie tylko gorszy od zeszłorocznego, już pandemicznego (87), ale w ogóle najgorszy od czternastu lat. Problem dotyczy przede wszystkim nerek i wątrób.

- Zespoły nerkowe mają możliwość terapii nerkozastępczej. W związku z tym dializowania tych pacjentów i oczekiwania na spokojniejszy moment w transplantologii. W ogóle w medycynie. I mniejszą liczbę zakażeń COVID-19 - mówi Krzysztof Zając, mazowiecki koordynator do spraw transplantacji. - Wątrób przeszczepiamy, myślę, około 15 procent mniej niż w latach ubiegłych - dodaje.

Pandemia spowodowała, że pacjenci po transplantacjach często nie czują się bezpieczniej niż przed nimi. Leki zapobiegające odrzutom przeszczepów pogarszają bowiem ich odporność i wystawiają na działanie koronawirusa. Janusz Stępień po przeszczepie wątroby szybko wrócił do pracy, po COVID-19 od kilku miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim. - Nie mam siły. Po prostu oddechowo ja już, powiedzmy, jestem z dobrą saturacją. Natomiast, jak bym się chciał wziąć do pracy jakiejś, to jest problem. Bo się szybko męczę i zadyszki dostaję. Także ten COVID-19 to jest ciężka choroba - mówi.

Pacjentom po przeszczepach lekarze proponują czwartą dawkę szczepionki.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS