Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcieAdrianna Otręba/Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Kwiaty, świadkowie i początek nowego etapu w ich życiu. Pani Iwona i pan Andrzej pobrali się na Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego w Gdyni. Poznali się 11 lat temu w drodze na pielgrzymkę. Usiedli obok siebie i tak to się zaczęło. Pan Andrzej oświadczył się po trzech miesiącach. Kupione już wtedy obrączki czekały na właściwy moment.

- Chciałam pokazać Andrzejowi, że go kocham, (...) że wszyscy tu przyjdziemy i staniemy na głowie, żeby mu pomóc, i powiedziałam mu, że pójdę za nim na koniec świata - mówi Iwona Maria Kropotow. - To anioł - mówi o swojej żonie Andrzej Wawrzusiszyn, który ma raka z przerzutami.

Ich ślub uświetniła śpiewaczka operowa i jednocześnie psychoonkożka. - To jest też taka droga budowania tego dobrostanu w sytuacjach kryzysowych - komentuje Karolina Gorgol-Zaborniak, psychoonkolożka i śpiewaczka operowa.

"Często też w informacjach o diagnozie towarzyszy wstyd"

Sytuacją kryzysową z pewnością jest czas diagnozowania choroby, a później leczenia, gdzie stres miesza się z niepewnością.

Niedawno o swojej chorobie opowiedział publicznie znany kucharz Tomasz Jakubiak. - Moja Anastazja jest zaangażowana w 100 procentach. Tak naprawdę, gdyby nie ona, to nie wiem, czy bym dzisiaj był - przyznaje Tomasz Jakubiak, kucharz i juror programu "MasterChef Nastolatki" w TVN.

CZYTAJ TAKŻE: Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Zdiagnozowano u niego rzadki nowotwór. Jak mówi - przyznanie się do tego nie było proste. - Nie mówiłem o tym, bo było mi wstyd po prostu jak dziecku przyznać się do tego, że jestem chory - mówi Tomasz Jakubiak.

Taka reakcja nie jest odosobniona. - Często też w tych emocjach związanych z informacją o diagnozie jest wstyd - komentuje Marta Bednarek z Fundacji Rak'N'Roll. Podyktowane jest to różnymi powodami.

"To jest tylko etap"

- Często pacjenci mówią, że nie chcą litości, nie chcą współczucia, nie chcą tych haseł - myśl pozytywnie, wszystko będzie dobrze - wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego specjaliści podkreślają, jak ważne jest mądre wsparcie. - Możesz na mnie liczyć, ale nie wiem, jak mam z tobą rozmawiać w tej sytuacji o twojej chorobie. Więc powiedz, mi czy chcesz o niej rozmawiać, czy nie chcesz - opisuje Marta Bednarek.

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"
W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Ta wiedza jest potrzebna, zwłaszcza, gdy leczenie onkologiczne jest codziennością tak wielu osób. WHO szacuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków nowotworów na świecie wzrośnie o 77 procent.

- Leczenie onkologiczne, naprawdę można sobie z nim poradzić. To jest tylko etap w życiu - podsumowuje Adrianna Sobol.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS