Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcieAdrianna Otręba/Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Kwiaty, świadkowie i początek nowego etapu w ich życiu. Pani Iwona i pan Andrzej pobrali się na Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego w Gdyni. Poznali się 11 lat temu w drodze na pielgrzymkę. Usiedli obok siebie i tak to się zaczęło. Pan Andrzej oświadczył się po trzech miesiącach. Kupione już wtedy obrączki czekały na właściwy moment.

- Chciałam pokazać Andrzejowi, że go kocham, (...) że wszyscy tu przyjdziemy i staniemy na głowie, żeby mu pomóc, i powiedziałam mu, że pójdę za nim na koniec świata - mówi Iwona Maria Kropotow. - To anioł - mówi o swojej żonie Andrzej Wawrzusiszyn, który ma raka z przerzutami.

Ich ślub uświetniła śpiewaczka operowa i jednocześnie psychoonkożka. - To jest też taka droga budowania tego dobrostanu w sytuacjach kryzysowych - komentuje Karolina Gorgol-Zaborniak, psychoonkolożka i śpiewaczka operowa.

"Często też w informacjach o diagnozie towarzyszy wstyd"

Sytuacją kryzysową z pewnością jest czas diagnozowania choroby, a później leczenia, gdzie stres miesza się z niepewnością.

Niedawno o swojej chorobie opowiedział publicznie znany kucharz Tomasz Jakubiak. - Moja Anastazja jest zaangażowana w 100 procentach. Tak naprawdę, gdyby nie ona, to nie wiem, czy bym dzisiaj był - przyznaje Tomasz Jakubiak, kucharz i juror programu "MasterChef Nastolatki" w TVN.

CZYTAJ TAKŻE: Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Zdiagnozowano u niego rzadki nowotwór. Jak mówi - przyznanie się do tego nie było proste. - Nie mówiłem o tym, bo było mi wstyd po prostu jak dziecku przyznać się do tego, że jestem chory - mówi Tomasz Jakubiak.

Taka reakcja nie jest odosobniona. - Często też w tych emocjach związanych z informacją o diagnozie jest wstyd - komentuje Marta Bednarek z Fundacji Rak'N'Roll. Podyktowane jest to różnymi powodami.

"To jest tylko etap"

- Często pacjenci mówią, że nie chcą litości, nie chcą współczucia, nie chcą tych haseł - myśl pozytywnie, wszystko będzie dobrze - wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego specjaliści podkreślają, jak ważne jest mądre wsparcie. - Możesz na mnie liczyć, ale nie wiem, jak mam z tobą rozmawiać w tej sytuacji o twojej chorobie. Więc powiedz, mi czy chcesz o niej rozmawiać, czy nie chcesz - opisuje Marta Bednarek.

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"
W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Ta wiedza jest potrzebna, zwłaszcza, gdy leczenie onkologiczne jest codziennością tak wielu osób. WHO szacuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków nowotworów na świecie wzrośnie o 77 procent.

- Leczenie onkologiczne, naprawdę można sobie z nim poradzić. To jest tylko etap w życiu - podsumowuje Adrianna Sobol.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS