Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcieAdrianna Otręba/Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Kwiaty, świadkowie i początek nowego etapu w ich życiu. Pani Iwona i pan Andrzej pobrali się na Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego w Gdyni. Poznali się 11 lat temu w drodze na pielgrzymkę. Usiedli obok siebie i tak to się zaczęło. Pan Andrzej oświadczył się po trzech miesiącach. Kupione już wtedy obrączki czekały na właściwy moment.

- Chciałam pokazać Andrzejowi, że go kocham, (...) że wszyscy tu przyjdziemy i staniemy na głowie, żeby mu pomóc, i powiedziałam mu, że pójdę za nim na koniec świata - mówi Iwona Maria Kropotow. - To anioł - mówi o swojej żonie Andrzej Wawrzusiszyn, który ma raka z przerzutami.

Ich ślub uświetniła śpiewaczka operowa i jednocześnie psychoonkożka. - To jest też taka droga budowania tego dobrostanu w sytuacjach kryzysowych - komentuje Karolina Gorgol-Zaborniak, psychoonkolożka i śpiewaczka operowa.

"Często też w informacjach o diagnozie towarzyszy wstyd"

Sytuacją kryzysową z pewnością jest czas diagnozowania choroby, a później leczenia, gdzie stres miesza się z niepewnością.

Niedawno o swojej chorobie opowiedział publicznie znany kucharz Tomasz Jakubiak. - Moja Anastazja jest zaangażowana w 100 procentach. Tak naprawdę, gdyby nie ona, to nie wiem, czy bym dzisiaj był - przyznaje Tomasz Jakubiak, kucharz i juror programu "MasterChef Nastolatki" w TVN.

CZYTAJ TAKŻE: Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Zdiagnozowano u niego rzadki nowotwór. Jak mówi - przyznanie się do tego nie było proste. - Nie mówiłem o tym, bo było mi wstyd po prostu jak dziecku przyznać się do tego, że jestem chory - mówi Tomasz Jakubiak.

Taka reakcja nie jest odosobniona. - Często też w tych emocjach związanych z informacją o diagnozie jest wstyd - komentuje Marta Bednarek z Fundacji Rak'N'Roll. Podyktowane jest to różnymi powodami.

"To jest tylko etap"

- Często pacjenci mówią, że nie chcą litości, nie chcą współczucia, nie chcą tych haseł - myśl pozytywnie, wszystko będzie dobrze - wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego specjaliści podkreślają, jak ważne jest mądre wsparcie. - Możesz na mnie liczyć, ale nie wiem, jak mam z tobą rozmawiać w tej sytuacji o twojej chorobie. Więc powiedz, mi czy chcesz o niej rozmawiać, czy nie chcesz - opisuje Marta Bednarek.

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"
W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Ta wiedza jest potrzebna, zwłaszcza, gdy leczenie onkologiczne jest codziennością tak wielu osób. WHO szacuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków nowotworów na świecie wzrośnie o 77 procent.

- Leczenie onkologiczne, naprawdę można sobie z nim poradzić. To jest tylko etap w życiu - podsumowuje Adrianna Sobol.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pół biedy, jeśli chodziłoby tylko o dynie, choć to nasz eksportowy hit. W tym roku i same dynie, i zbiory, są mniejsze. Tegoroczna susza szkodzi wielu roślinom uprawnym. To uderza po kieszeni i rolników, i nas wszystkich. Jaką cenę płacimy już teraz za kryzys klimatyczny?

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Źródło:
Fakty TVN

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

Pięciomiesięczny chłopiec, który pierwszego listopada z podejrzeniem pobicia trafił do koszalińskiego szpitala, jest w stanie stabilnym. Trzeciego listopada jego rodzice zostali doprowadzeni do prokuratury i usłyszeli zarzuty. Ojciec decyzją sądu został zatrzymany w areszcie na trzy miesiące, wobec matki zastosowano dozór policyjny.   

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS