Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcieAdrianna Otręba/Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Kwiaty, świadkowie i początek nowego etapu w ich życiu. Pani Iwona i pan Andrzej pobrali się na Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego w Gdyni. Poznali się 11 lat temu w drodze na pielgrzymkę. Usiedli obok siebie i tak to się zaczęło. Pan Andrzej oświadczył się po trzech miesiącach. Kupione już wtedy obrączki czekały na właściwy moment.

- Chciałam pokazać Andrzejowi, że go kocham, (...) że wszyscy tu przyjdziemy i staniemy na głowie, żeby mu pomóc, i powiedziałam mu, że pójdę za nim na koniec świata - mówi Iwona Maria Kropotow. - To anioł - mówi o swojej żonie Andrzej Wawrzusiszyn, który ma raka z przerzutami.

Ich ślub uświetniła śpiewaczka operowa i jednocześnie psychoonkożka. - To jest też taka droga budowania tego dobrostanu w sytuacjach kryzysowych - komentuje Karolina Gorgol-Zaborniak, psychoonkolożka i śpiewaczka operowa.

"Często też w informacjach o diagnozie towarzyszy wstyd"

Sytuacją kryzysową z pewnością jest czas diagnozowania choroby, a później leczenia, gdzie stres miesza się z niepewnością.

Niedawno o swojej chorobie opowiedział publicznie znany kucharz Tomasz Jakubiak. - Moja Anastazja jest zaangażowana w 100 procentach. Tak naprawdę, gdyby nie ona, to nie wiem, czy bym dzisiaj był - przyznaje Tomasz Jakubiak, kucharz i juror programu "MasterChef Nastolatki" w TVN.

CZYTAJ TAKŻE: Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Zdiagnozowano u niego rzadki nowotwór. Jak mówi - przyznanie się do tego nie było proste. - Nie mówiłem o tym, bo było mi wstyd po prostu jak dziecku przyznać się do tego, że jestem chory - mówi Tomasz Jakubiak.

Taka reakcja nie jest odosobniona. - Często też w tych emocjach związanych z informacją o diagnozie jest wstyd - komentuje Marta Bednarek z Fundacji Rak'N'Roll. Podyktowane jest to różnymi powodami.

"To jest tylko etap"

- Często pacjenci mówią, że nie chcą litości, nie chcą współczucia, nie chcą tych haseł - myśl pozytywnie, wszystko będzie dobrze - wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego specjaliści podkreślają, jak ważne jest mądre wsparcie. - Możesz na mnie liczyć, ale nie wiem, jak mam z tobą rozmawiać w tej sytuacji o twojej chorobie. Więc powiedz, mi czy chcesz o niej rozmawiać, czy nie chcesz - opisuje Marta Bednarek.

W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"
W Polsce brakuje onkologów. "Sytuacja będzie się pogarszać"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Ta wiedza jest potrzebna, zwłaszcza, gdy leczenie onkologiczne jest codziennością tak wielu osób. WHO szacuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków nowotworów na świecie wzrośnie o 77 procent.

- Leczenie onkologiczne, naprawdę można sobie z nim poradzić. To jest tylko etap w życiu - podsumowuje Adrianna Sobol.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS