Kredyt zero procent wciąż dzieli koalicję. "To jest zła polityka"

Źródło:
Fakty TVN
Kredyt zero procent wciąż dzieli koalicję. "To jest zła polityka"
Kredyt zero procent wciąż dzieli koalicję. "To jest zła polityka"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kredyt zero procent wciąż dzieli koalicję. "To jest zła polityka"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Rządzący wciąż nie doszli do porozumienia w sprawie kredytu zero procent. Jego wprowadzenie forsuje Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, ale przeciwna jest Lewica i Polska 2050. Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi, że projekt "to jest zła polityka".

Gdy premier Donald Tusk zakończył część oficjalną i gdy ministrowie zostali sami bez kamer, to rozmowa była mniej dyplomatyczna, niż mogłoby na to wskazywać powitanie szefa rządu z ministrą Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz. - Są różnice merytoryczne, zwłaszcza w kwestiach, których nie ma w umowie koalicyjnej - mówiła jeszcze przed posiedzeniem rządu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

ZOBACZ TAKŻE: Pełczyńska-Nałęcz o różnicach w rządzie: nie ma słowa "kredyt zero procent" w umowie koalicyjnej

Donald Tusk na posiedzeniu rządu miał zarzucić ministrze i liderce Polski 2050, że ogłaszając publicznie odrzucenie przez rząd pomysłu kredytu zero procent, wprowadziła wyborców w błąd i złamała ustalenia, które zapadły między ministrami.

- Na pewno bardzo dużo ludzi, szczególnie młodych, czeka na dobrą informację w tej kwestii. Jeśli nie będzie większości, bo ugrupowanie Szymona Hołowni uzna, że nie chce tego (projektu - red.) kredytu, to przegłosują na nie, ale byłbym zdziwiony, gdyby tak się stało - informował po posiedzeniu szef rządu.

Tusk: projekt Kredytu zero procent jest najbardziej zaawansowany i będzie oceniony najszybciej
Tusk: projekt Kredytu zero procent jest najbardziej zaawansowany i będzie oceniony najszybciej TVN24

Kolejny spór w koalicji

Powtarzane jednak od kilku dni przez premiera apele i reprymendy niczego nie zmieniły. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz nadal otwarcie krytykuje popierany przez premiera i przygotowany przez ministra z PSL projekt ustawy dotyczący taniego kredytu na pierwsze mieszkanie.

- Z czym się borykają młodzi Polacy? Z brakiem wkładu własnego, ja o tym słyszałem na dziesiątkach spotkań przedwyborczych. Setki telefonów, maili do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpływa: chcemy wsparcia z możliwości zaciągnięcia kredytu - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Kredyt zero procent nie jest dobry nie dlatego, że tu chodzi o personalne dramy, tylko dlatego że to jest zła polityka - argumentuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić
"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienićEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Pomysł Lewicy i Polski 2050

Zdaniem polityków Polski 2050 oraz Lewicy, w tym wiceministra odpowiedzialnego za mieszkalnictwo, wszelkie programy dopłat do kredytów wpływają na wzrost cen mieszkań. Dlatego - jak mówią - zadaniem rządu jest zwiększenie dostępności mieszkań. 

- Jesteśmy odpowiedzialnym koalicjantem, nie prowadzimy polityki za pomocą tweetów, wyzłośliwiania się, przyjmujemy do wiadomości, że część środowisk w koalicji ma swoje pomysły - komentuje Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju i technologii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przed kredytobiorcami kluczowa decyzja. Dwie opcje

Pomysłem Lewicy i Polski 2050 na rozwiązanie problemu mieszkalnictwa w Polsce, co nie udało się między innymi PiS-owi, jest budowa tanich mieszkań na wynajem, czyli osiedli, które buduje samorząd za pieniądze z budżetu. - W dalszym kroku planowaliśmy wsparcie dla spółdzielni mieszkaniowych, dla TBS-ów, które też mają ogromny potencjał w realizacji polityki mieszkaniowej, więc tak: państwo powinno aktywnie wspierać budownictwo - uważa Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka.

Na budownictwo mieszkaniowe rząd zabezpieczył w przyszłym roku ponad 4 miliardy złotych. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Kiedy przestanie padać? Kiedy woda opadnie? Niestety, jeszcze to potrwa. Nie tylko ulewy, ale także wichury. Narzekaliśmy na upały i suszę - to już ich nie ma. Meteorolodzy mówią: obyśmy dali radę do wtorku.

"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą

"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą

Źródło:
Fakty TVN

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS