Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"

Źródło:
Fakty TVN
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"Renata Kijowska/Fakty TVN

Piękne kąpielisko jak wakacyjny raj, ale do tego raju trzeba stać trzy godziny w kolejce. Na krakowskim Zakrzówku w letnie dni to już norma, więc władze mówią "dość" i zapowiadają limity. Pierwszeństwo wejścia mają mieć mieszkańcy Krakowa.

Na pomosty na krakowskim Zakrzówku można wpuścić maksymalnie 600 osób. Reszta chętnych musi czeka, aż ktoś wyjdzie. - Góra godzinę postoimy, półtorej. Ostatnio stałyśmy trzy - przyznaje jedna z rozmówczyń. A że krakowianie sami sobie raj zbudowali, nie chcą na niego czekać godzinami.

- To zostało przegłosowane, że w pierwszej kolejności na kąpielisko będą wchodzili mieszkańcy Krakowa - przekazuje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Radni uznali, że posiadacze Karty Krakowskiej, świadczącej o płaceniu podatków w mieście, powinni stać w krótszej kolejce. Sama uchwała jeszcze nie weszła w życie.

- Na podstawie karty można mieć zniżkę do muzeum, więc ten Zakrzówek nie jest wyjątkowy, jest kolejnym krokiem w konsekwentnym działaniu na rzecz mieszkańców - komentuje Grzegorz Stawowy, radny Krakowa z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Chcemy, żeby przyjeżdżali turyści do Krakowa, ale w sytuacji, kiedy jest konflikt, to interes mieszkańców Krakowa powinien być na pierwszym miejscu - dodaje Łukasz Wantuch, mieszkaniec Krakowa i były radny miejski.

CZYTAJ TAKŻE: Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Uchwała wykluczałaby część kolejkowiczów - uważa zarządca kąpieliska i by zmniejszyć tłok, proponuje wprowadzić opłaty.

- Korzyści dla mieszkańców, że pierwsza godzina, pierwsze dwie godziny za darmo, a później jest odpłatność. Wówczas to by spowodowało pewnego rodzaju rotację - ocenia Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Nadmiar betonu, brak wystarczającej liczby kąpielisk

Pragnienie, by się w pięknych okolicznościach schłodzić, jest oczywiste, gdy w mieście jest nadmiar betonu, a brakuje wystarczającej liczby kąpielisk. - Dzikie tłumy na Zakrzówku są spowodowane też tym, że przez ostatnie 10-15 lat w Krakowie wyłączono z użytkowania niemal wszystkie odkryte baseny - zwraca uwagę Maciej Fijak ze Stowarzyszenia "Akcja Ratunkowa dla Krakowa". - W Krakowie ogólnie brakuje dostępu do wody - dodaje.

Jak to możliwe, gdy przez środek miasta płynie jej tyle? Przed laty funkcjonowała miejska plaża nad Wisłą. Usuwanie stamtąd piasku jest błędem - uważają członkowie Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

ZOBACZ TEŻ: Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

- Nie przeszkadzać tej rzece, bo jakbyśmy jej nie przeszkadzali, to na wysokości Wawelu mielibyśmy piękną plażę - postuluje Maciej Fijak. Zamiast tego jest kłótnia o pierwszeństwo na Zakrzówku.

Wejście w życie uchwały o wchodzeniu krakowian bez kolejki zależy teraz od wojewody małopolskiego, a ten chce wyjaśnień od prezydenta Krakowa i radnych. - Wątpliwości budzi naruszenie tutaj równego dostępu do przestrzeni publicznej. A jeżeli do kogoś z mieszkańców Krakowa przyjedzie rodzina spoza Krakowa i nie wiem, jeden brat będzie wchodził, a drugi brat zostanie wyproszony i nie wejdzie? - zwraca uwagę wojewoda Krzysztof Klęczar.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS