Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"

Źródło:
Fakty TVN
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Popularne kąpielisko w pierwszej kolejności dla mieszkańców? "To zostało przegłosowane"Renata Kijowska/Fakty TVN

Piękne kąpielisko jak wakacyjny raj, ale do tego raju trzeba stać trzy godziny w kolejce. Na krakowskim Zakrzówku w letnie dni to już norma, więc władze mówią "dość" i zapowiadają limity. Pierwszeństwo wejścia mają mieć mieszkańcy Krakowa.

Na pomosty na krakowskim Zakrzówku można wpuścić maksymalnie 600 osób. Reszta chętnych musi czeka, aż ktoś wyjdzie. - Góra godzinę postoimy, półtorej. Ostatnio stałyśmy trzy - przyznaje jedna z rozmówczyń. A że krakowianie sami sobie raj zbudowali, nie chcą na niego czekać godzinami.

- To zostało przegłosowane, że w pierwszej kolejności na kąpielisko będą wchodzili mieszkańcy Krakowa - przekazuje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Radni uznali, że posiadacze Karty Krakowskiej, świadczącej o płaceniu podatków w mieście, powinni stać w krótszej kolejce. Sama uchwała jeszcze nie weszła w życie.

- Na podstawie karty można mieć zniżkę do muzeum, więc ten Zakrzówek nie jest wyjątkowy, jest kolejnym krokiem w konsekwentnym działaniu na rzecz mieszkańców - komentuje Grzegorz Stawowy, radny Krakowa z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Chcemy, żeby przyjeżdżali turyści do Krakowa, ale w sytuacji, kiedy jest konflikt, to interes mieszkańców Krakowa powinien być na pierwszym miejscu - dodaje Łukasz Wantuch, mieszkaniec Krakowa i były radny miejski.

CZYTAJ TAKŻE: Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"

Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"
Czy nocna prohibicja w Krakowie zostanie przedłużona? "Chcemy rozpocząć tę dyskusję"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Uchwała wykluczałaby część kolejkowiczów - uważa zarządca kąpieliska i by zmniejszyć tłok, proponuje wprowadzić opłaty.

- Korzyści dla mieszkańców, że pierwsza godzina, pierwsze dwie godziny za darmo, a później jest odpłatność. Wówczas to by spowodowało pewnego rodzaju rotację - ocenia Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Nadmiar betonu, brak wystarczającej liczby kąpielisk

Pragnienie, by się w pięknych okolicznościach schłodzić, jest oczywiste, gdy w mieście jest nadmiar betonu, a brakuje wystarczającej liczby kąpielisk. - Dzikie tłumy na Zakrzówku są spowodowane też tym, że przez ostatnie 10-15 lat w Krakowie wyłączono z użytkowania niemal wszystkie odkryte baseny - zwraca uwagę Maciej Fijak ze Stowarzyszenia "Akcja Ratunkowa dla Krakowa". - W Krakowie ogólnie brakuje dostępu do wody - dodaje.

Jak to możliwe, gdy przez środek miasta płynie jej tyle? Przed laty funkcjonowała miejska plaża nad Wisłą. Usuwanie stamtąd piasku jest błędem - uważają członkowie Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

ZOBACZ TEŻ: Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

- Nie przeszkadzać tej rzece, bo jakbyśmy jej nie przeszkadzali, to na wysokości Wawelu mielibyśmy piękną plażę - postuluje Maciej Fijak. Zamiast tego jest kłótnia o pierwszeństwo na Zakrzówku.

Wejście w życie uchwały o wchodzeniu krakowian bez kolejki zależy teraz od wojewody małopolskiego, a ten chce wyjaśnień od prezydenta Krakowa i radnych. - Wątpliwości budzi naruszenie tutaj równego dostępu do przestrzeni publicznej. A jeżeli do kogoś z mieszkańców Krakowa przyjedzie rodzina spoza Krakowa i nie wiem, jeden brat będzie wchodził, a drugi brat zostanie wyproszony i nie wejdzie? - zwraca uwagę wojewoda Krzysztof Klęczar.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS