Pytania o realizację inwestycji w ramach KPO. "To jest koszt tego, co wyrabiał PiS"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o realizację inwestycji w ramach KPO. "To jest koszt tego, co wyrabiał PiS"
Pytania o realizację inwestycji w ramach KPO. "To jest koszt tego, co wyrabiał PiS"
Michał Tracz/Fakty TVN
KPO dla Polski. Pojawiają się pytania, czy uda się zrealizować wszystkie inwestycje Michał Tracz/Fakty TVN

Unijne środki popłyną do Polski na dniach, ale stracone przez PiS lata mogą się okazać przeszkodą trudną do pokonania. Politycy koalicji rządowej nie mają wątpliwości, że trzeba będzie zweryfikować plany i przyspieszyć z kolejnymi kamieniami milowymi.

Przewodniczący sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej przyznaje, że Polska może nie zdążyć zrealizować wszystkich inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy. - Część z nich, już dzisiaj wiemy, że może być trudna w realizacji - zwraca uwagę Michał Kobosko. Nie dlatego, że nowa władza nie chce czy nie umie ich zrealizować, ale dlatego, że na pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy Polska czekała ponad dwa lata.

Portugalia, Belgia czy Luksemburg dostały swoje pieniądze już w sierpniu 2021 roku. W tym gronie mogła być Polska. - To jest cena, to jest koszt tego, co wyrabiał PiS. Oni okradli nas z tych dwóch lat i tym samym z części pieniędzy - podkreśla Kobosko. - KPO czekało na to, żeby nastąpiła zmiana władzy. Nie czekało dlatego, że nam się nie należało - twierdzi Elżbieta Witek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz również: Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

- To rząd PiS-u wolał wojować z Unią - mówi nowa władza i przypomina, że Bruksela wstrzymywała wypłatę środków, bo poprzednia ekipa łamała europejskie prawo, a premier Mateusz Morawiecki nie złożył nawet wniosku o wypłatę.

- Czasu jest naprawdę mało - przyznaje wiceszefowa Komisji Europejskiej. - Polska będzie musiała się pośpieszyć, by dobrze wykorzystać środki i zrealizować inwestycje - powiedziała w wywiadzie dla TVN24 Vera Jourova. - My sprzątamy dzisiaj po PiS-ie. Jeśli trzeba będzie, to będziemy renegocjować terminy, będziemy to robić - zapewnia Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj więcje: Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Formalnie na wydanie pieniędzy wszystkie kraje mają czas do końca 2026 roku. Niewykluczone, że Bruksela zgodzi się ten termin wydłużyć, bo naciskają na to także inne państwa. - Żadne decyzje jeszcze nie zostały podjęte - mówi wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Podział środków KPO. Objaśnia Sebatian Napieraj
Podział środków KPOTVN24

Możliwa rewizja KPO

Możliwa jest też zmiana polskiego KPO. - Potrzebna jest rewizja KPO - mówi ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i dodaje, że rząd właśnie finalizuje pakiet rewizyjny.

Chodzi o to, by pieniądze na inwestycje, które nie mają już szans powstać, przesunąć tam, gdzie na pewno zostaną wykorzystane. - Po to jest rewizja KPO, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać wszystkie pieniądze, czyli żeby przesunąć gdzieś pieniądze między jednym celem a drugim, ale tak żeby była pewność, że Polska nie straci ani jednego euro - wyjaśnia Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.

Pod dużym znakiem zapytania stoi choćby projekt Izery - szumnie zapowiadanego przez poprzedniego premiera polskiego samochodu elektrycznego. Miał być ich milion, a na razie wycięto tylko las pod budowę fabryki. - Nie da się zbudować fabryki w takim tempie - mówi Pełczyńska-Nałęcz.

Czytaj także: "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

- Gdyby przez ostatnie dwa lata te środki pracowały dla Polski, to bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Dzisiaj nadrabiamy - zwraca uwagę Borys Budka, minister aktywów państwowych. - Teraz to będzie wyścig z czasem i to jest duże zadanie, żeby tych środków nie zmarnować - dodaje Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Warunkiem otrzymania kolejnych pieniędzy będzie dalsza realizacja zmian w prawie i przywracanie praworządności. Sędziowie apelują tu o pośpiech. - Jestem rozczarowany tempem i brakiem zdecydowania w działaniu - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Kolejnymi zmianami w sądownictwie Sejm ma się zająć po weekendzie.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS