Pytania o realizację inwestycji w ramach KPO. "To jest koszt tego, co wyrabiał PiS"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o realizację inwestycji w ramach KPO. "To jest koszt tego, co wyrabiał PiS"
Pytania o realizację inwestycji w ramach KPO. "To jest koszt tego, co wyrabiał PiS"
Michał Tracz/Fakty TVN
KPO dla Polski. Pojawiają się pytania, czy uda się zrealizować wszystkie inwestycje Michał Tracz/Fakty TVN

Unijne środki popłyną do Polski na dniach, ale stracone przez PiS lata mogą się okazać przeszkodą trudną do pokonania. Politycy koalicji rządowej nie mają wątpliwości, że trzeba będzie zweryfikować plany i przyspieszyć z kolejnymi kamieniami milowymi.

Przewodniczący sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej przyznaje, że Polska może nie zdążyć zrealizować wszystkich inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy. - Część z nich, już dzisiaj wiemy, że może być trudna w realizacji - zwraca uwagę Michał Kobosko. Nie dlatego, że nowa władza nie chce czy nie umie ich zrealizować, ale dlatego, że na pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy Polska czekała ponad dwa lata.

Portugalia, Belgia czy Luksemburg dostały swoje pieniądze już w sierpniu 2021 roku. W tym gronie mogła być Polska. - To jest cena, to jest koszt tego, co wyrabiał PiS. Oni okradli nas z tych dwóch lat i tym samym z części pieniędzy - podkreśla Kobosko. - KPO czekało na to, żeby nastąpiła zmiana władzy. Nie czekało dlatego, że nam się nie należało - twierdzi Elżbieta Witek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz również: Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

- To rząd PiS-u wolał wojować z Unią - mówi nowa władza i przypomina, że Bruksela wstrzymywała wypłatę środków, bo poprzednia ekipa łamała europejskie prawo, a premier Mateusz Morawiecki nie złożył nawet wniosku o wypłatę.

- Czasu jest naprawdę mało - przyznaje wiceszefowa Komisji Europejskiej. - Polska będzie musiała się pośpieszyć, by dobrze wykorzystać środki i zrealizować inwestycje - powiedziała w wywiadzie dla TVN24 Vera Jourova. - My sprzątamy dzisiaj po PiS-ie. Jeśli trzeba będzie, to będziemy renegocjować terminy, będziemy to robić - zapewnia Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj więcje: Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Formalnie na wydanie pieniędzy wszystkie kraje mają czas do końca 2026 roku. Niewykluczone, że Bruksela zgodzi się ten termin wydłużyć, bo naciskają na to także inne państwa. - Żadne decyzje jeszcze nie zostały podjęte - mówi wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Podział środków KPO
Podział środków KPOTVN24

Możliwa rewizja KPO

Możliwa jest też zmiana polskiego KPO. - Potrzebna jest rewizja KPO - mówi ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i dodaje, że rząd właśnie finalizuje pakiet rewizyjny.

Chodzi o to, by pieniądze na inwestycje, które nie mają już szans powstać, przesunąć tam, gdzie na pewno zostaną wykorzystane. - Po to jest rewizja KPO, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać wszystkie pieniądze, czyli żeby przesunąć gdzieś pieniądze między jednym celem a drugim, ale tak żeby była pewność, że Polska nie straci ani jednego euro - wyjaśnia Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.

Pod dużym znakiem zapytania stoi choćby projekt Izery - szumnie zapowiadanego przez poprzedniego premiera polskiego samochodu elektrycznego. Miał być ich milion, a na razie wycięto tylko las pod budowę fabryki. - Nie da się zbudować fabryki w takim tempie - mówi Pełczyńska-Nałęcz.

Czytaj także: "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

- Gdyby przez ostatnie dwa lata te środki pracowały dla Polski, to bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Dzisiaj nadrabiamy - zwraca uwagę Borys Budka, minister aktywów państwowych. - Teraz to będzie wyścig z czasem i to jest duże zadanie, żeby tych środków nie zmarnować - dodaje Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Warunkiem otrzymania kolejnych pieniędzy będzie dalsza realizacja zmian w prawie i przywracanie praworządności. Sędziowie apelują tu o pośpiech. - Jestem rozczarowany tempem i brakiem zdecydowania w działaniu - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Kolejnymi zmianami w sądownictwie Sejm ma się zająć po weekendzie.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS