Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Źródło:
Fakty TVN
Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP
Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP
Fakty TVN
Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚPFakty TVN

Przez ponad 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała dwa miliardy złotych. Właściwie trudno teraz przejść korytarzem jakiegokolwiek szpitala w Polsce i nie zobaczyć urządzeń kupionych przez orkiestrę. Również wiele dobrego można zrobić za niemal 20 miliardów złotych unijnych funduszy.

Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wylicza, na co konkretnie zostaną w ochronie zdrowia wydane pieniądze z KPO. Trzy miliardy na edukację nowych pracowników ochrony zdrowia - między innymi na stypendia dla studentów medycyny. Cztery i pół miliarda na eZdrowie - między innymi na eRejestrację, czyli na możliwość zdalnego scentralizowanego zapisywania się na wizyty lekarskie.

Wreszcie aż dziesięć miliardów złotych na poprawę dostępności do wysokospecjalistycznej opieki zdrowotnej. W ramach tej gigantycznej kwoty zostanie sfinansowana także Krajowa Sieć Onkologiczna. - Jeżeli chodzi o inwestowanie w szpitale poza siecią onkologiczną, to jest decyzja Ministerstwa Zdrowia, w które inne reformy i obszary oni zdecydują się pójść. Między innymi jest rozmowa o Krajowej Sieci Kardiologicznej na przykład. Tu tak samo trzeba by kwalifikacje zrobić i pod to rozpisywać przetargi - podkreśla ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Generalnego remontu wymagają między innymi wyposażane dziesiątki lat temu sale w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Ściany kartonowo-gipsowe to pozostałości po pośpiesznych adaptacjach, jakie przechodziła ta wielka placówka w czasie pandemii. Wtedy Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło cały szpital dla pacjentów covidowych.

- 400 milionów złotych to pula środków, która na pewno przydałaby się - zaznacza Agata Kurkowska, dyrektorka Regionalnego Szpitala Specjalistycznego imienia doktora Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.

Szereg potrzeb

Mniejsze placówki mają mniejsze oczekiwania. Na przykład w Aleksandrowie Kujawskim dyrektor szpitala powiatowego oczekiwałby nie kilkuset, tylko kilkudziesięciu milionów złotych. - Najważniejszą kwestią w tej chwili, którą chcielibyśmy teraz zrealizować w KPO, to jest rozwój psychiatrii: budowa nowego budynku - podkreśla Mariusz Trojanowski, prezes szpitala powiatowego w Aleksandrowie Łódzkim, członka Polskiej Federacji Szpitali. Do tego powiększenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i wybudowanie kolejnych gabinetów w ambulatorium. Lista potrzeb jest długa, tak jak i w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Tam najważniejsza jest budowa nowej przychodni przyszpitalnej. - Ostatnie środki unijne, jakie otrzymywaliśmy, to był rok 2019 i 2020. Po takiej przerwie te środki są niezbędne, żeby modernizować szpitale w Polsce, żeby modernizować przychodnie w Polsce, więc zakres działań jest olbrzymi - wyjaśnia Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bolesławcu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Internet, termomodernizacja, dodatek dla rodziców. Na to pójdą unijne pieniądze

Pieniądze będą też przyznawane na wymianę sprzętu medycznego. To wszystko wydarzy się do połowy 2024 roku. - Rewizja będzie całkowicie transparentna społecznie. Będzie trwała kilka miesięcy - tłumaczy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS