Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Źródło:
Fakty TVN
Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP
Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP
Fakty TVN
Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚPFakty TVN

Przez ponad 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała dwa miliardy złotych. Właściwie trudno teraz przejść korytarzem jakiegokolwiek szpitala w Polsce i nie zobaczyć urządzeń kupionych przez orkiestrę. Również wiele dobrego można zrobić za niemal 20 miliardów złotych unijnych funduszy.

Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wylicza, na co konkretnie zostaną w ochronie zdrowia wydane pieniądze z KPO. Trzy miliardy na edukację nowych pracowników ochrony zdrowia - między innymi na stypendia dla studentów medycyny. Cztery i pół miliarda na eZdrowie - między innymi na eRejestrację, czyli na możliwość zdalnego scentralizowanego zapisywania się na wizyty lekarskie.

Wreszcie aż dziesięć miliardów złotych na poprawę dostępności do wysokospecjalistycznej opieki zdrowotnej. W ramach tej gigantycznej kwoty zostanie sfinansowana także Krajowa Sieć Onkologiczna. - Jeżeli chodzi o inwestowanie w szpitale poza siecią onkologiczną, to jest decyzja Ministerstwa Zdrowia, w które inne reformy i obszary oni zdecydują się pójść. Między innymi jest rozmowa o Krajowej Sieci Kardiologicznej na przykład. Tu tak samo trzeba by kwalifikacje zrobić i pod to rozpisywać przetargi - podkreśla ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Generalnego remontu wymagają między innymi wyposażane dziesiątki lat temu sale w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Ściany kartonowo-gipsowe to pozostałości po pośpiesznych adaptacjach, jakie przechodziła ta wielka placówka w czasie pandemii. Wtedy Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło cały szpital dla pacjentów covidowych.

- 400 milionów złotych to pula środków, która na pewno przydałaby się - zaznacza Agata Kurkowska, dyrektorka Regionalnego Szpitala Specjalistycznego imienia doktora Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.

Szereg potrzeb

Mniejsze placówki mają mniejsze oczekiwania. Na przykład w Aleksandrowie Kujawskim dyrektor szpitala powiatowego oczekiwałby nie kilkuset, tylko kilkudziesięciu milionów złotych. - Najważniejszą kwestią w tej chwili, którą chcielibyśmy teraz zrealizować w KPO, to jest rozwój psychiatrii: budowa nowego budynku - podkreśla Mariusz Trojanowski, prezes szpitala powiatowego w Aleksandrowie Łódzkim, członka Polskiej Federacji Szpitali. Do tego powiększenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i wybudowanie kolejnych gabinetów w ambulatorium. Lista potrzeb jest długa, tak jak i w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Tam najważniejsza jest budowa nowej przychodni przyszpitalnej. - Ostatnie środki unijne, jakie otrzymywaliśmy, to był rok 2019 i 2020. Po takiej przerwie te środki są niezbędne, żeby modernizować szpitale w Polsce, żeby modernizować przychodnie w Polsce, więc zakres działań jest olbrzymi - wyjaśnia Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bolesławcu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Internet, termomodernizacja, dodatek dla rodziców. Na to pójdą unijne pieniądze

Pieniądze będą też przyznawane na wymianę sprzętu medycznego. To wszystko wydarzy się do połowy 2024 roku. - Rewizja będzie całkowicie transparentna społecznie. Będzie trwała kilka miesięcy - tłumaczy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN