Przez ponad 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała dwa miliardy złotych. Właściwie trudno teraz przejść korytarzem jakiegokolwiek szpitala w Polsce i nie zobaczyć urządzeń kupionych przez orkiestrę. Również wiele dobrego można zrobić za niemal 20 miliardów złotych unijnych funduszy.
Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wylicza, na co konkretnie zostaną w ochronie zdrowia wydane pieniądze z KPO. Trzy miliardy na edukację nowych pracowników ochrony zdrowia - między innymi na stypendia dla studentów medycyny. Cztery i pół miliarda na eZdrowie - między innymi na eRejestrację, czyli na możliwość zdalnego scentralizowanego zapisywania się na wizyty lekarskie.
Wreszcie aż dziesięć miliardów złotych na poprawę dostępności do wysokospecjalistycznej opieki zdrowotnej. W ramach tej gigantycznej kwoty zostanie sfinansowana także Krajowa Sieć Onkologiczna. - Jeżeli chodzi o inwestowanie w szpitale poza siecią onkologiczną, to jest decyzja Ministerstwa Zdrowia, w które inne reformy i obszary oni zdecydują się pójść. Między innymi jest rozmowa o Krajowej Sieci Kardiologicznej na przykład. Tu tak samo trzeba by kwalifikacje zrobić i pod to rozpisywać przetargi - podkreśla ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"
Generalnego remontu wymagają między innymi wyposażane dziesiątki lat temu sale w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Ściany kartonowo-gipsowe to pozostałości po pośpiesznych adaptacjach, jakie przechodziła ta wielka placówka w czasie pandemii. Wtedy Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło cały szpital dla pacjentów covidowych.
- 400 milionów złotych to pula środków, która na pewno przydałaby się - zaznacza Agata Kurkowska, dyrektorka Regionalnego Szpitala Specjalistycznego imienia doktora Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.
Szereg potrzeb
Mniejsze placówki mają mniejsze oczekiwania. Na przykład w Aleksandrowie Kujawskim dyrektor szpitala powiatowego oczekiwałby nie kilkuset, tylko kilkudziesięciu milionów złotych. - Najważniejszą kwestią w tej chwili, którą chcielibyśmy teraz zrealizować w KPO, to jest rozwój psychiatrii: budowa nowego budynku - podkreśla Mariusz Trojanowski, prezes szpitala powiatowego w Aleksandrowie Łódzkim, członka Polskiej Federacji Szpitali. Do tego powiększenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i wybudowanie kolejnych gabinetów w ambulatorium. Lista potrzeb jest długa, tak jak i w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Tam najważniejsza jest budowa nowej przychodni przyszpitalnej. - Ostatnie środki unijne, jakie otrzymywaliśmy, to był rok 2019 i 2020. Po takiej przerwie te środki są niezbędne, żeby modernizować szpitale w Polsce, żeby modernizować przychodnie w Polsce, więc zakres działań jest olbrzymi - wyjaśnia Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bolesławcu.
Pieniądze będą też przyznawane na wymianę sprzętu medycznego. To wszystko wydarzy się do połowy 2024 roku. - Rewizja będzie całkowicie transparentna społecznie. Będzie trwała kilka miesięcy - tłumaczy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN