Donald Tusk wyjedzie do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"
Michał Tracz/Fakty TVN
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"Michał Tracz/Fakty TVN

Kiedy Polacy dostaną miliardy euro na KPO? Donald Tusk w przyszłym tygodniu jedzie rozmawiać o tym w Brukseli, ale przecież pieniędzy nie przywiezie od razu w walizkach. Te pieniądze od dawna Polakom się po prostu należą. Są pilnie potrzebne. Rząd PiS zostawia po sobie w budżecie dziurę.

To będzie pierwsza zagraniczna podróż jeszcze kandydata na premiera. W środę i czwartek Donald Tusk będzie w Brukseli rozmawiał o pieniądzach na KPO. - To są polskie pieniądze w Brukseli, których rząd PiS nie chciał przywieźć, a nowy rząd przywiezie - zapowiada Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. Co do tego po stronie koalicjantów nie ma różnicy zdań.

Kiedy pieniądze trafią do Polski? - Dzień po powołaniu nowego rządu jesteśmy w stanie odblokować, a raczej zdjąć tę PiS-owską blokadę środków z Krajowego Planu Odbudowy - podkreśla Izabela Leszczyna z PO. Koalicja stawia to sobie za punkt honoru. - Mam nadzieję, że będzie to można zrobić naprawdę szybko, bo wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy - mówi Rafał Trzaskowski z PO.

Na razie jednak nowa koalicja jeszcze nie rządzi, prezydent nie wskazuje kandydata na premiera i zwleka ze zwołaniem Sejmu, a pieniędzy na KPO jak nie było, tak nie ma. - Wszyscy uważamy, jest to rzecz podstawowa, te środki są Polsce bardzo potrzebne - zaznacza Władysław Teofil Bartoszewski, Trzecia Droga, PSL. Środki potrzebne są zwłaszcza teraz, gdy dopiero po wyborach rząd PiS-u ujawnił, że zostawia w budżecie dziurę o wartości 34 miliardów złotych. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że dzisiejsza opozycja przedstawi na pierwszym merytorycznym posiedzeniu Sejmu pakiet zmian przywracających praworządność. - Legislacyjnie uważam, że to jest kwestia błyskawiczna - twierdzi Arkadiusz Myrcha z PO.

Środki na KPO pozostają zablokowane. Komisja Europejska czeka na zmianę prawa, nie zmianę rządu
Demokratyczna opozycja odblokuje KPO? Sprawa jest skomplikowanaMartyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Plan B

Pierwsze decyzje mają dotyczyć zmian w upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa, rozwiązania sprawy neosędziów i likwidacji systemu represji wobec sędziów, później też Trybunału Konstytucyjnego. Podobne propozycje przedstawiły stowarzyszenia sędziów. Nowa koalicja chce działać szybko. W grę mają wchodzić ustawy i uchwały Sejmu. Czy na drodze nie stanie prezydent? - W razie czego też szykujemy się na jakiś plan B, jeśli prezydent uzna, że te środki dla Polaków nadal powinny być blokowane - tłumaczy Arkadiusz Myrcha.

Nowy rząd chce w ten sposób pokazać skuteczność i sprawczość. Stąd właśnie wizyta Tuska w Brukseli i planowane spotkania na najwyższym politycznym szczeblu. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kontakty pana premiera Donalda Tuska, jego doświadczenie jako szefa Rady Europejskiej, jest bezcenne w takiej sytuacji - zaznacza Borys Budka z PO.

Czy Bruksela uwierzy nowemu rządowi na słowo, czy będzie czekała na konkrety i osiągnięcie kamieni milowych? Komisji nie wystarczy sam fakt, że w Warszawie nastąpi zmiana władzy, musi nastąpić zmiana przepisów. Kiedy ustawy napisane zgodnie z zaleceniami Brukseli wejdą w życie, nie będzie żadnych powodów, by blokować pieniądze dla Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS