Donald Tusk wyjedzie do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"

Źródło:
Fakty TVN
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"
Michał Tracz/Fakty TVN
Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli z misją. "Wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy"Michał Tracz/Fakty TVN

Kiedy Polacy dostaną miliardy euro na KPO? Donald Tusk w przyszłym tygodniu jedzie rozmawiać o tym w Brukseli, ale przecież pieniędzy nie przywiezie od razu w walizkach. Te pieniądze od dawna Polakom się po prostu należą. Są pilnie potrzebne. Rząd PiS zostawia po sobie w budżecie dziurę.

To będzie pierwsza zagraniczna podróż jeszcze kandydata na premiera. W środę i czwartek Donald Tusk będzie w Brukseli rozmawiał o pieniądzach na KPO. - To są polskie pieniądze w Brukseli, których rząd PiS nie chciał przywieźć, a nowy rząd przywiezie - zapowiada Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. Co do tego po stronie koalicjantów nie ma różnicy zdań.

Kiedy pieniądze trafią do Polski? - Dzień po powołaniu nowego rządu jesteśmy w stanie odblokować, a raczej zdjąć tę PiS-owską blokadę środków z Krajowego Planu Odbudowy - podkreśla Izabela Leszczyna z PO. Koalicja stawia to sobie za punkt honoru. - Mam nadzieję, że będzie to można zrobić naprawdę szybko, bo wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy - mówi Rafał Trzaskowski z PO.

Na razie jednak nowa koalicja jeszcze nie rządzi, prezydent nie wskazuje kandydata na premiera i zwleka ze zwołaniem Sejmu, a pieniędzy na KPO jak nie było, tak nie ma. - Wszyscy uważamy, jest to rzecz podstawowa, te środki są Polsce bardzo potrzebne - zaznacza Władysław Teofil Bartoszewski, Trzecia Droga, PSL. Środki potrzebne są zwłaszcza teraz, gdy dopiero po wyborach rząd PiS-u ujawnił, że zostawia w budżecie dziurę o wartości 34 miliardów złotych. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że dzisiejsza opozycja przedstawi na pierwszym merytorycznym posiedzeniu Sejmu pakiet zmian przywracających praworządność. - Legislacyjnie uważam, że to jest kwestia błyskawiczna - twierdzi Arkadiusz Myrcha z PO.

Środki na KPO pozostają zablokowane. Komisja Europejska czeka na zmianę prawa, nie zmianę rządu
Demokratyczna opozycja odblokuje KPO? Sprawa jest skomplikowanaMartyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Plan B

Pierwsze decyzje mają dotyczyć zmian w upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa, rozwiązania sprawy neosędziów i likwidacji systemu represji wobec sędziów, później też Trybunału Konstytucyjnego. Podobne propozycje przedstawiły stowarzyszenia sędziów. Nowa koalicja chce działać szybko. W grę mają wchodzić ustawy i uchwały Sejmu. Czy na drodze nie stanie prezydent? - W razie czego też szykujemy się na jakiś plan B, jeśli prezydent uzna, że te środki dla Polaków nadal powinny być blokowane - tłumaczy Arkadiusz Myrcha.

Nowy rząd chce w ten sposób pokazać skuteczność i sprawczość. Stąd właśnie wizyta Tuska w Brukseli i planowane spotkania na najwyższym politycznym szczeblu. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kontakty pana premiera Donalda Tuska, jego doświadczenie jako szefa Rady Europejskiej, jest bezcenne w takiej sytuacji - zaznacza Borys Budka z PO.

Czy Bruksela uwierzy nowemu rządowi na słowo, czy będzie czekała na konkrety i osiągnięcie kamieni milowych? Komisji nie wystarczy sam fakt, że w Warszawie nastąpi zmiana władzy, musi nastąpić zmiana przepisów. Kiedy ustawy napisane zgodnie z zaleceniami Brukseli wejdą w życie, nie będzie żadnych powodów, by blokować pieniądze dla Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS