Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN
Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem
Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasemAdrianna Otręba/Fakty TVN

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Pięcioletni Bruno chciałby poznawać świat, ale jego zdrowie nie zawsze na to pozwala. - Bruno nie umie biegać, Bruno nie umie skakać, podskakiwać. Jak jest bardziej zmęczony, to ma tendencję do upadków takich niekontrolowanych - opowiada Joanna Osłowska, mama Bruna.

Cztery lata temu zdiagnozowano u niego dystrofię mięśniową Duchenne'a. To rzadka choroba genetyczna. Szacuje się, że występuje jeden przypadek na 3300 urodzeń i dotyczy głównie chłopców. Choroba prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni.

- Dochodzi do tego, że chłopcy siadają finalnie na wózek inwalidzki, następnie przestają samodzielnie oddychać - mówi Rafał Osłowski, tata Bruna.

Pierwsza taka terapia genowa dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych

Nadzieja pojawiła się rok temu za oceanem. Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków wydała przyspieszoną decyzję o zatwierdzeniu pierwszej terapii genowej dla pacjentów w wieku od czterech do pięciu lat cierpiących na dystrofię mięśniową Duchenne’a.

- Terapia ma na celu zmianę typu choroby z ciężkiej i mocno postępującej do postępującej łagodnie - przekazuje genetyk doktor Łukasz Kępczyński.

Bruno został zakwalifikowany do przyjęcia terapii, ale przeszkodą jest jej cena. Chłopiec potrzebuje 16 milionów złotych.

Na platformie Siepomaga trwa zbiórka na rzecz Bruna: link do zbiórki >>

Pomóc mają także pikniki, koncerty czy treningi zumby. - Jest ciężko, jest trudno, codziennie jest milion myśli - przyznaje Rafał Osłowski.

Ta terapia genowa nie jest refundowana w Polsce, bo - jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia - preparat nie jest dopuszczony w Unii Europejskiej.

- Z pewnością jest to terapia przełomowa w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a - mówi profesor Magdalena Chrościńska-Krawczyk, kierowniczka Kliniki Neurologii Dziecięcej z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. - Przed nami jeszcze lata obserwacji i kolejnych badań klinicznych - dodaje.

Nadzieja, której trzymają się rodzice chłopców chorych na dystrofię

- Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie, żeby powiedzieć: hurra, wiemy, że potrafimy leczyć dystrofię mięśniową Duchenne'a. Możemy tylko powiedzieć: mamy nadzieję, że będziemy potrafić leczyć - ocenia profesor Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, prezeska Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.

Tej nadziei trzymają się także inni rodzice chłopców z dystrofią, którzy zbierają pieniądze na terapię. Wśród nich jest Maciek.

Link do zbiórki na rzecz Maćka na platformie Siepomaga >>

- Teraz jest światełko w tunelu, więc cieszymy się. Pragniemy jak najlepiej dla naszego dziecka - mówi Waldemar Pawlak, tata Maćka. Tak samo jak rodzice pięcioletniego Piotrusia. - Choroba postępuje i w wieku 10-12 lat będzie już siedział na wózku inwalidzkim - mówi Marta Szliwa, mama Piotra.

Walka z czasem trwa.

Link do zbiórki na rzecz Piotra na platformie Siepomaga >>

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS