Najpierw do szpitala trafiły dzieci, później rodzice. "COVID-19 to jest podstępna choroba"

Najpierw do szpitala trafiły dzieci, później rodzice. "COVID-19 to jest podstępna choroba"
Najpierw do szpitala trafiły dzieci, później rodzice. "COVID-19 to jest podstępna choroba"
Aneta Regulska | Fakty po południu
Najpierw do szpitala trafiły dzieci, później rodzice. "COVID-19 to jest podstępna choroba"Aneta Regulska | Fakty po południu

Młodzi rodzice z dwójką małych dzieci na własnej skórze przekonali się, jak bardzo groźny może być koronawirus. Na szczęście najtrudniejsze chwile pomogli przetrwać im dobrzy ludzie. Dziś rodzina jest już zdrowa i w końcu w komplecie.

Koronawirus położył panią Krystynę i pana Pawła w szpitalnych łóżkach, odebrał siły i rozdzielił z dziećmi. Choroba wywróciła życie całej czteroosobowej rodziny Halickich do góry nogami.

- W życiu nie czułam się tak źle - wspomina pani Krystyna Kubas-Halicka, która była zakażona koronawirusem. - Poczucie bezsilności było chyba najtrudniejsze do przełknięcia, do przeżycia - dodaje jej mąż Paweł Halicki.

Najpierw źle poczuły się dzieci. 2,5-letnia Madzia gorączkowała, do tego doszło zapalenie płuc z dużymi zmianami. 6-letni Antek miał zapalenie oskrzeli i kaszlał. Konieczna była hospitalizacja.

Pani Krystyna towarzyszyła dzieciom na oddziale tak długo, jak było to tylko możliwe, ale COVID-19 okazał się silniejszy i kobieta również zachorowała.

- To była taka dość tragiczna scena, jak musieliśmy tę mamę od tych dzieci zabrać. Te dzieci za szybą przyklejone patrzyły, jak ona odchodziła - opowiada dr Lidia Stopyra ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

- Bez tlenu na samym początku ciężko mi było pójść do łazienki, bo trudno mi było złapać oddech - wspomina pani Krystyna.

Z pomocą ruszyli wolontariusze

Mąż pani Krystyny, pan Paweł, również trafił do szpitala. Bliscy małżeństwa albo sami byli na kwarantannie, albo dopiero co po pierwszej dawce szczepionki. Chore dzieci zostały jedynie pod opieką medyków.

- Było to dla nich traumatyczne stracić na kilka dni rodziców tak z dnia na dzień - mówi tata Antka i Magdy.

Ordynator dziecięcego oddziału covidowego szpitala Żeromskiego w Krakowie umieściła w mediach społecznościowych apel do osób, które mogłyby Madzi i Antkowi dotrzymać towarzystwa. Odzew był ogromny.

Ubrani w kombinezony wolontariusze pomagali dzieciom oswoić się z sytuacją, podczas gdy ich rodzice walczyli o każdy oddech.

- Próbowałam się wczuć w te dzieci, czyli co one teraz czują, że jest im na pewno ciężko - mówi wolontariuszka Barbara Gatlik.

Rodzice Antka i Magdy podkreślają, że są ogromnie wdzięczni wolontariuszom przede wszystkim za to, że się nie bali. - To było naprawdę niesamowite i dające nadzieję - mówi pani Krystyna Kubas-Halicka.

"To jest podstępna choroba"

Na szczęście rodzina najgorsze chwile rodzina ma już za sobą. Są ozdrowieńcami, ale - jak mówią - skutki choroby wciąż są odczuwalne.

- Ciężko mi się myśli. Jazda samochodem wymaga więcej energii, większego skupienia. Czuję się starzej niż przed covidem, ale z dnia na dzień jest co raz lepiej - opowiada pan Paweł.

Pan Paweł i pani Krystyna są młodzi, wcześniej poważnie nie chorowali i nie spodziewali się, że zakażenie koronawirusem będą przechodzić tak ciężko. Dlatego teraz apelują do osób, które wątpią w pandemię, by "uważali na siebie i dbali o swoje zdrowie". - COVID-19 to jest podstępna choroba i może wiele osób zaskoczyć - zwraca uwagę tata Antka i Magdy. - Koronawirus jest, młodzi ludzie chorują: to jest fakt - dodaje pani Krystyna.

Rodzina Halickich powoli wraca do formy, ale najważniejsze jest to, że w końcu są razem.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS