Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"

29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"
29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Od połowy kwietnia Polska jest trzecim krajem wśród państw Unii Europejskiej z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów z powodu COVID-19 na milion mieszkańców. W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 541 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Negatywny trend, który utrzymuje się od kilku tygodni, przeraża Polaków i martwi lekarzy. Czy wystarczająco mobilizuje rządzących?

Pani Elżbieta straciła w czasie pandemii koleżankę. Kobiet pracowały razem w przedszkolu w Pile. Pani Mirosława zmarła w listopadzie. - Pandemia jest nieprzewidywalna. Pani Mirka nie chorowała wcześniej na żadne poważne choroby - opowiada pani Elżbieta, dyrektorka Publicznego Przedszkola nr 18 w Pile.

Podobnych historii jest bardzo dużo. Wiele z nich pokazywaliśmy już w "Faktach" TVN. Mówiliśmy między innymi o historii pani Mai, która straciła ojca. - Miałam wielką chęć złapać go za rękę, ale nie było szans - wspominała w rozmowie z "Faktami" TVN pani Maja Chitro.

Polska wciąż jest wymieniana wśród państw z największą średnią liczbą zgonów spowodowanych COVID-19.W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 541 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku pandemii w Polsce zmarło ponad 67 tysięcy osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Czy rządzący zrobili wystarczająco dużo?

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Czy Pan(i) zdaniem polski rząd zrobił wszystko, by Polacy nie umierali tak licznie na skutek pandemii?".

29 procent ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 30 procent, że "raczej nie". W sumie 59 procent badanych stwierdziło, że rząd nie zrobił wszystkiego, by Polacy nie umierali tak licznie z powodu pandemii.

Na odpowiedź "raczej tak" wskazało 21 procent ankietowanych, a na "zdecydowanie tak" - 8 procent. Łącznie osób - w mniejszym lub większym stopniu - przekonanych, że rząd zrobił wszystko, by nie umierało tylu Polaków w czasie pandemii, jest 29 procent.

Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 12 procent ankietowanych.

- O czym to świadczy? Raz: o bardzo dużej sile tego wirusa, tej odmiany brytyjskiej, który nas zaatakował. Dwa: również o tym, że populacyjne zdrowie Polaków nie jest najlepsze - podkreśla Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia i poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jeszcze nie tak dawno politycy obozu władzy za swój sukces uznawali niskie, codzienne dane dotyczące koronawirusa, porównując je do liczby zgonów w innych krajach. - Polska jest na czołowym miejscu jako ten kraj, który ratował każdego człowieka - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jednak od października 2019 roku do kwietnia 2020 roku liczba zgonów w Polsce wynosiła 234736 osób. Miedzy październikiem 2020 roku a kwietniem 2021 roku było to już 352476 osób. Oznacza to, że rok do roku łączna liczba zgonów w Polsce wzrosła o prawie 120 tysięcy osób.

- Rząd mógł podjąć decyzję o powszechnym testowaniu i prowadzeniu śledztw epidemiologicznych. To jest kluczowy błąd rządu - uważa Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Połowa ankietowanych źle ocenia działania rządu

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowani zostali zapytani również o to, jak ogólnie oceniają działania rządu zmierzające do ograniczenia skutków epidemii COVID-19 w Polsce.

Na odpowiedź "zdecydowanie źle" wskazało 20 procent ankietowanych, a na "raczej źle" - 30 procent. Oznacza to, że 50 procent respondentów źle ocenia działania rządu mające na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Przeciwnego zdania jest w sumie 45 procent badanych, którzy działania rządu ocenili pozytywnie, przy czym odpowiedź "raczej dobrze" wybrało 34 procent respondentów, a "zdecydowanie dobrze" - 11 procent.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Akcja promocyjna szczepień

Teraz rządzący ruszają z ogólnopolską akcją promującą szczepienia przeciwko COVID-19. W majówkę w 16 miastach wojewódzkich pojawią się mobilne punkty, gdzie zaszczepić będzie się mogła każda osoba, która ma skierowanie.

- Wrzucamy raczej wyższy bieg, wyższy bieg w programie szczepień - przekonuje szef rządu Mateusz Morawiecki. - Będzie można tam przyjść ze spaceru, bez umówienia się. Wystarczy, że się spełnia jeden warunek - ma się wystawione e-skierowania - dodaje szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

SPRAWDŹ LISTĘ PUNKTÓW

Pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca przyjął w czwartek na Stadionie Narodowym minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mam zdecydowanie poczucie ulgi. Poczucie ulgi, że to już jest naprawdę ta ostatnia prosta - mówił szef resortu zdrowia.

Opisując moment pandemii, w którym znajduje się dziś polska służba zdrowia, rządzący muszą wziąć pod uwagę też pacjentów, którzy nie tylko chorują na COVID-19.

- Dzisiaj jestem - niestety - po przerzucie na płuca, gdzie moja operacja, która była konieczna, przesunęła się z powodu trwającej pandemii - opowiada w rozmowie z "Czarno na białym" TVN24 Rafał Gałka, pacjent onkologiczny.

Historie pacjentów, którzy nie tylko walczą z nowotworem, ale walczą o to, by móc w ogóle się leczyć, opowiedziała w swoim reportażu "Czarno na białym" w TVN24 Paulina Tomanek.

- Ten problem będzie narastał, tych zgonów będzie jeszcze więcej - ocenia prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Na raka choruje w Polsce ponad milion osób.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS