Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"

29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"
29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Od połowy kwietnia Polska jest trzecim krajem wśród państw Unii Europejskiej z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów z powodu COVID-19 na milion mieszkańców. W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 541 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Negatywny trend, który utrzymuje się od kilku tygodni, przeraża Polaków i martwi lekarzy. Czy wystarczająco mobilizuje rządzących?

Pani Elżbieta straciła w czasie pandemii koleżankę. Kobiet pracowały razem w przedszkolu w Pile. Pani Mirosława zmarła w listopadzie. - Pandemia jest nieprzewidywalna. Pani Mirka nie chorowała wcześniej na żadne poważne choroby - opowiada pani Elżbieta, dyrektorka Publicznego Przedszkola nr 18 w Pile.

Podobnych historii jest bardzo dużo. Wiele z nich pokazywaliśmy już w "Faktach" TVN. Mówiliśmy między innymi o historii pani Mai, która straciła ojca. - Miałam wielką chęć złapać go za rękę, ale nie było szans - wspominała w rozmowie z "Faktami" TVN pani Maja Chitro.

Polska wciąż jest wymieniana wśród państw z największą średnią liczbą zgonów spowodowanych COVID-19.W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 541 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku pandemii w Polsce zmarło ponad 67 tysięcy osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Czy rządzący zrobili wystarczająco dużo?

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Czy Pan(i) zdaniem polski rząd zrobił wszystko, by Polacy nie umierali tak licznie na skutek pandemii?".

29 procent ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 30 procent, że "raczej nie". W sumie 59 procent badanych stwierdziło, że rząd nie zrobił wszystkiego, by Polacy nie umierali tak licznie z powodu pandemii.

Na odpowiedź "raczej tak" wskazało 21 procent ankietowanych, a na "zdecydowanie tak" - 8 procent. Łącznie osób - w mniejszym lub większym stopniu - przekonanych, że rząd zrobił wszystko, by nie umierało tylu Polaków w czasie pandemii, jest 29 procent.

Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 12 procent ankietowanych.

- O czym to świadczy? Raz: o bardzo dużej sile tego wirusa, tej odmiany brytyjskiej, który nas zaatakował. Dwa: również o tym, że populacyjne zdrowie Polaków nie jest najlepsze - podkreśla Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia i poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jeszcze nie tak dawno politycy obozu władzy za swój sukces uznawali niskie, codzienne dane dotyczące koronawirusa, porównując je do liczby zgonów w innych krajach. - Polska jest na czołowym miejscu jako ten kraj, który ratował każdego człowieka - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jednak od października 2019 roku do kwietnia 2020 roku liczba zgonów w Polsce wynosiła 234736 osób. Miedzy październikiem 2020 roku a kwietniem 2021 roku było to już 352476 osób. Oznacza to, że rok do roku łączna liczba zgonów w Polsce wzrosła o prawie 120 tysięcy osób.

- Rząd mógł podjąć decyzję o powszechnym testowaniu i prowadzeniu śledztw epidemiologicznych. To jest kluczowy błąd rządu - uważa Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Połowa ankietowanych źle ocenia działania rządu

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowani zostali zapytani również o to, jak ogólnie oceniają działania rządu zmierzające do ograniczenia skutków epidemii COVID-19 w Polsce.

Na odpowiedź "zdecydowanie źle" wskazało 20 procent ankietowanych, a na "raczej źle" - 30 procent. Oznacza to, że 50 procent respondentów źle ocenia działania rządu mające na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Przeciwnego zdania jest w sumie 45 procent badanych, którzy działania rządu ocenili pozytywnie, przy czym odpowiedź "raczej dobrze" wybrało 34 procent respondentów, a "zdecydowanie dobrze" - 11 procent.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Akcja promocyjna szczepień

Teraz rządzący ruszają z ogólnopolską akcją promującą szczepienia przeciwko COVID-19. W majówkę w 16 miastach wojewódzkich pojawią się mobilne punkty, gdzie zaszczepić będzie się mogła każda osoba, która ma skierowanie.

- Wrzucamy raczej wyższy bieg, wyższy bieg w programie szczepień - przekonuje szef rządu Mateusz Morawiecki. - Będzie można tam przyjść ze spaceru, bez umówienia się. Wystarczy, że się spełnia jeden warunek - ma się wystawione e-skierowania - dodaje szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

SPRAWDŹ LISTĘ PUNKTÓW

Pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca przyjął w czwartek na Stadionie Narodowym minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mam zdecydowanie poczucie ulgi. Poczucie ulgi, że to już jest naprawdę ta ostatnia prosta - mówił szef resortu zdrowia.

Opisując moment pandemii, w którym znajduje się dziś polska służba zdrowia, rządzący muszą wziąć pod uwagę też pacjentów, którzy nie tylko chorują na COVID-19.

- Dzisiaj jestem - niestety - po przerzucie na płuca, gdzie moja operacja, która była konieczna, przesunęła się z powodu trwającej pandemii - opowiada w rozmowie z "Czarno na białym" TVN24 Rafał Gałka, pacjent onkologiczny.

Historie pacjentów, którzy nie tylko walczą z nowotworem, ale walczą o to, by móc w ogóle się leczyć, opowiedziała w swoim reportażu "Czarno na białym" w TVN24 Paulina Tomanek.

- Ten problem będzie narastał, tych zgonów będzie jeszcze więcej - ocenia prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Na raka choruje w Polsce ponad milion osób.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS