Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"

29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"
29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.04.2021 | Jak Polska radzi sobie z epidemią? Były minister zdrowia mówi o "kluczowym błędzie rządu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Od połowy kwietnia Polska jest trzecim krajem wśród państw Unii Europejskiej z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów z powodu COVID-19 na milion mieszkańców. W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 541 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Negatywny trend, który utrzymuje się od kilku tygodni, przeraża Polaków i martwi lekarzy. Czy wystarczająco mobilizuje rządzących?

Pani Elżbieta straciła w czasie pandemii koleżankę. Kobiet pracowały razem w przedszkolu w Pile. Pani Mirosława zmarła w listopadzie. - Pandemia jest nieprzewidywalna. Pani Mirka nie chorowała wcześniej na żadne poważne choroby - opowiada pani Elżbieta, dyrektorka Publicznego Przedszkola nr 18 w Pile.

Podobnych historii jest bardzo dużo. Wiele z nich pokazywaliśmy już w "Faktach" TVN. Mówiliśmy między innymi o historii pani Mai, która straciła ojca. - Miałam wielką chęć złapać go za rękę, ale nie było szans - wspominała w rozmowie z "Faktami" TVN pani Maja Chitro.

Polska wciąż jest wymieniana wśród państw z największą średnią liczbą zgonów spowodowanych COVID-19.W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 541 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku pandemii w Polsce zmarło ponad 67 tysięcy osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Czy rządzący zrobili wystarczająco dużo?

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Czy Pan(i) zdaniem polski rząd zrobił wszystko, by Polacy nie umierali tak licznie na skutek pandemii?".

29 procent ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 30 procent, że "raczej nie". W sumie 59 procent badanych stwierdziło, że rząd nie zrobił wszystkiego, by Polacy nie umierali tak licznie z powodu pandemii.

Na odpowiedź "raczej tak" wskazało 21 procent ankietowanych, a na "zdecydowanie tak" - 8 procent. Łącznie osób - w mniejszym lub większym stopniu - przekonanych, że rząd zrobił wszystko, by nie umierało tylu Polaków w czasie pandemii, jest 29 procent.

Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 12 procent ankietowanych.

- O czym to świadczy? Raz: o bardzo dużej sile tego wirusa, tej odmiany brytyjskiej, który nas zaatakował. Dwa: również o tym, że populacyjne zdrowie Polaków nie jest najlepsze - podkreśla Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia i poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jeszcze nie tak dawno politycy obozu władzy za swój sukces uznawali niskie, codzienne dane dotyczące koronawirusa, porównując je do liczby zgonów w innych krajach. - Polska jest na czołowym miejscu jako ten kraj, który ratował każdego człowieka - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jednak od października 2019 roku do kwietnia 2020 roku liczba zgonów w Polsce wynosiła 234736 osób. Miedzy październikiem 2020 roku a kwietniem 2021 roku było to już 352476 osób. Oznacza to, że rok do roku łączna liczba zgonów w Polsce wzrosła o prawie 120 tysięcy osób.

- Rząd mógł podjąć decyzję o powszechnym testowaniu i prowadzeniu śledztw epidemiologicznych. To jest kluczowy błąd rządu - uważa Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Połowa ankietowanych źle ocenia działania rządu

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowani zostali zapytani również o to, jak ogólnie oceniają działania rządu zmierzające do ograniczenia skutków epidemii COVID-19 w Polsce.

Na odpowiedź "zdecydowanie źle" wskazało 20 procent ankietowanych, a na "raczej źle" - 30 procent. Oznacza to, że 50 procent respondentów źle ocenia działania rządu mające na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Przeciwnego zdania jest w sumie 45 procent badanych, którzy działania rządu ocenili pozytywnie, przy czym odpowiedź "raczej dobrze" wybrało 34 procent respondentów, a "zdecydowanie dobrze" - 11 procent.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Akcja promocyjna szczepień

Teraz rządzący ruszają z ogólnopolską akcją promującą szczepienia przeciwko COVID-19. W majówkę w 16 miastach wojewódzkich pojawią się mobilne punkty, gdzie zaszczepić będzie się mogła każda osoba, która ma skierowanie.

- Wrzucamy raczej wyższy bieg, wyższy bieg w programie szczepień - przekonuje szef rządu Mateusz Morawiecki. - Będzie można tam przyjść ze spaceru, bez umówienia się. Wystarczy, że się spełnia jeden warunek - ma się wystawione e-skierowania - dodaje szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

SPRAWDŹ LISTĘ PUNKTÓW

Pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca przyjął w czwartek na Stadionie Narodowym minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mam zdecydowanie poczucie ulgi. Poczucie ulgi, że to już jest naprawdę ta ostatnia prosta - mówił szef resortu zdrowia.

Opisując moment pandemii, w którym znajduje się dziś polska służba zdrowia, rządzący muszą wziąć pod uwagę też pacjentów, którzy nie tylko chorują na COVID-19.

- Dzisiaj jestem - niestety - po przerzucie na płuca, gdzie moja operacja, która była konieczna, przesunęła się z powodu trwającej pandemii - opowiada w rozmowie z "Czarno na białym" TVN24 Rafał Gałka, pacjent onkologiczny.

Historie pacjentów, którzy nie tylko walczą z nowotworem, ale walczą o to, by móc w ogóle się leczyć, opowiedziała w swoim reportażu "Czarno na białym" w TVN24 Paulina Tomanek.

- Ten problem będzie narastał, tych zgonów będzie jeszcze więcej - ocenia prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Na raka choruje w Polsce ponad milion osób.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS