Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów

27.09.2018 | Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów
27.09.2018 | Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.09.2018 | Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarówMarek Nowicki | Fakty TVN

Trombektomia mechaniczna to nadzieja na wyleczenie dla pacjentów z udarem mózgu. Dlatego w interesie wszystkich jest zakończenie sporu kardiologów i neurologów o to, kto może tą metodą leczyć. No i dlaczego tylko w 7 ośrodkach w Polsce. Niestety spór trwa.

Dobra wiadomość jest taka, że są pieniądze na nowoczesne leczenie udarów. Chodzi o trombektomię, czyli zabieg polegający na mechanicznym udrażnianiu tętnic w mózgu.

Minister zdrowia, listę szpitali wykonujących trombektomię, opublikował pod koniec sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Łukasz Szumowski - który pół życia przepracował w Instytucie Kardiologii w Warszawie - wpisał na listę również byłe miejsce pracy.

Skandal i nowa lista

Problem polega na tym, że ta doskonała skądinąd placówka - zdaniem neurologów - nie nadaje się do wykonywania tej procedury.

- Instytut nie jest przygotowany, dlatego że trombektomia mechaniczna musi być robiona w ośrodku, gdzie jest odział udarowy, którego Instytut Kardiologii nie ma. Więc nie spełnia podstawowego kryterium - twierdzi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, kierownik Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru i Chorób Naczyniowych Mózgu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Kiedy po wpisaniu na listę Instytutu Kardiologii wybuchł skandal, minister zdrowia stworzył nową listę ośrodków, które dostaną pieniądze za trombektomię. O tej sprzed miesiąca mówi, że była nieprawdziwa.

Na nowej liście jest siedem szpitali w Polsce: w Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, wojskowy w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Tam ma ruszyć pilotaż zabiegu.

"Nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy"

Ale zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, ten pilotaż jest zbędny, bo w całym kraju są ośrodki neurologiczne, które mogłyby od razu wykonywać trombektomię.

- W tej chwili nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy, czyli sprawdzający czy ta metoda działa, jaka jest organizacja świadczenia tej usługi, ponieważ ta organizacja jest znakomita i w większości ośrodków się sprawdza - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Jarosław Sławek.

Na razie nie wiadomo też, jak długo potrwa pilotaż. W tym czasie pozostała część kraju - między innymi cała zachodnia Polska - pozostanie bez nowoczesnej opieki udarowej. A najważniejsze są pierwsze godziny po udarze.

- Jeżeli to będzie lista, która będzie powiększana tak, że teraz będzie sześć ośrodków, a dopiero za rok będzie kolejnych sześć ośrodków, to naprawdę będziemy bardzo mocno odcinać większość Polaków od możliwości skorzystania z takiego zabiegu - podkreśla dr hab. n. med. Adam Kobayashi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS