Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej

04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej
04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji EuropejskiejKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Marszałkowie województw, w których na różne sposoby potępiano "ideologię LGBT", szykują teraz zapewnienia dla Komisji Europejskiej, że chcą walczyć z dyskryminacją. Wszystko dlatego, że boją się o unijne dotacje.

Radni ponad stu gmin, powiatów i województw ostatnio zajmowali się "zatrzymaniem homoterroru". Teraz może się okazać, że wraz z "zatrzymaniem homoterroru" zatrzymają też strumień unijnej gotówki.

Marszałkowie województw łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, gdzie przyjmowano uchwały anty-LGBT oraz tak zwane samorządowe karty praw rodzin pisane samorządowcom przez skrajnie konserwatywną organizację Ordo Iuris, otrzymali właśnie listy od Komisji Europejskiej.

Komisja informuje, że "otrzymała szereg skarg dotyczących nasilania się retoryki anty-LGBT w Polsce". Pisze o dyskryminacji, uprzejmie przypomina o wartościach i przechodzi do konkretów.

"Przyjęte przez samorządy deklaracje i uchwały stawiają pod znakiem zapytania zdolność regionalnych instytucji do zapewnienia zgodności z zasadą niedyskryminacji przy wdrażaniu europejskich funduszy" - brzmi fragment pisma.

- Homofobia może być dla niektórych tych jednostek (samorządu terytorialnego - przyp. red.) bardzo kosztowna - uważa Anna Błaszczak-Banasiak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Konsekwencją takiego działania może być decyzja o odebraniu środków unijnych - dodaje.

Unia mówi wprost: unijne pieniądze wydajemy zgodnie z unijnymi wartościami. Homofobia nie jest jedną z nich.

Wyjaśnić "nieporozumienie"

- Nie ma takiego czegoś jak ideologia. Są ludzie. Walczą z ludźmi, którzy mieszkają w tych miejscowościach, z własnymi mieszkańcami - ocenia działania niektórych samorządów Bartosz Staszewski, aktywista LGBT.

Niektórzy urzędnicy już szykują się do odpisania Komisji.

O to, czy Komisja Europejska przyjmie wyjaśnienia, w Świętokrzyskiem są spokojni. - Dobra informacja przekazana Komisji Europejskiej wyjaśni to nieporozumienie - jest przekonany Jacek Sułek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS