Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej

04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej
04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji EuropejskiejKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Marszałkowie województw, w których na różne sposoby potępiano "ideologię LGBT", szykują teraz zapewnienia dla Komisji Europejskiej, że chcą walczyć z dyskryminacją. Wszystko dlatego, że boją się o unijne dotacje.

Radni ponad stu gmin, powiatów i województw ostatnio zajmowali się "zatrzymaniem homoterroru". Teraz może się okazać, że wraz z "zatrzymaniem homoterroru" zatrzymają też strumień unijnej gotówki.

Marszałkowie województw łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, gdzie przyjmowano uchwały anty-LGBT oraz tak zwane samorządowe karty praw rodzin pisane samorządowcom przez skrajnie konserwatywną organizację Ordo Iuris, otrzymali właśnie listy od Komisji Europejskiej.

Komisja informuje, że "otrzymała szereg skarg dotyczących nasilania się retoryki anty-LGBT w Polsce". Pisze o dyskryminacji, uprzejmie przypomina o wartościach i przechodzi do konkretów.

"Przyjęte przez samorządy deklaracje i uchwały stawiają pod znakiem zapytania zdolność regionalnych instytucji do zapewnienia zgodności z zasadą niedyskryminacji przy wdrażaniu europejskich funduszy" - brzmi fragment pisma.

- Homofobia może być dla niektórych tych jednostek (samorządu terytorialnego - przyp. red.) bardzo kosztowna - uważa Anna Błaszczak-Banasiak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Konsekwencją takiego działania może być decyzja o odebraniu środków unijnych - dodaje.

Unia mówi wprost: unijne pieniądze wydajemy zgodnie z unijnymi wartościami. Homofobia nie jest jedną z nich.

Wyjaśnić "nieporozumienie"

- Nie ma takiego czegoś jak ideologia. Są ludzie. Walczą z ludźmi, którzy mieszkają w tych miejscowościach, z własnymi mieszkańcami - ocenia działania niektórych samorządów Bartosz Staszewski, aktywista LGBT.

Niektórzy urzędnicy już szykują się do odpisania Komisji.

O to, czy Komisja Europejska przyjmie wyjaśnienia, w Świętokrzyskiem są spokojni. - Dobra informacja przekazana Komisji Europejskiej wyjaśni to nieporozumienie - jest przekonany Jacek Sułek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS