Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty TVN
Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"
Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"Anna Czerwińska/Fakty TVN

Tuż po wyborach 15 października jeden z najsłynniejszych brytyjskich historyków Timothy Garton Ash mówił w "Faktach po Faktach", że francusko-niemiecka współpraca, która zazwyczaj była motorem Unii, nie funkcjonuje teraz tak dobrze i Polska w roli lidera jest po prostu Europie potrzebna. Co dzisiaj świat mówi o Polsce?

Koniec autorytarnych rządów, dobra wiadomość dla Polski i Europy - to przeważający ton zagranicznych komentarzy. BBC stwierdza, że ponowny wybór Donalda Tuska na premiera "położy kres ośmioletnim rządom populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, która wielokrotnie ścierała się z Brukselą", a "The Guardian" pisze, że "znany wśród przyjaciół ze swojej odwagi" i potwornego uporu Tusk będzie dążyć do przeprowadzenia reform w obliczu podzielonego elektoratu i wrogiego prezydenta. W Berlinie mowa o zerwaniu z demonizowaniem sąsiadów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwaśniewski o Tusku: do polityki europejskiej wraca polityk wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć

- Są nadzieję związane z tą zmianą władzy w Polsce na poprawę stosunków polsko-niemieckich, które w ostatnich latach były złe, no, nie okłamujmy się, sięgnęły tak naprawdę dna - mówi Wojciech Szymański, dziennikarz Deutsche Welle. Według hiszpańskiego "El Pais" Polska zakończyła ośmioletni okres rządów ultrakonserwatywnego rządu, który "sprowadził kraj na margines Unii Europejskiej, naruszając praworządność". "Le Figaro" zaznacza, że oczekiwania wobec przyszłego - proeuropejskiego rządu - są ogromne. - Polska może znowu stać się liczącym graczem w Unii Europejskiej. Tak jak to było wcześniej - podkreśla Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji.

Tusk: mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej
Tusk: mnie nikt nie ogra w Unii EuropejskiejTVN24

Nadzieja na zmiany

"The New York Times" zauważa, że Lech Wałęsa tak bardzo chciał być świadkiem upadku Prawa i Sprawiedliwości, że mimo niedawnej walki z COVID-19 przyjechał do Warszawy". Do premiera Tuska płyną liczne gratulacje. Jake Sullivan - doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego - pisze, że Joe Biden z niecierpliwością oczekuje na kontynuację wspólnej pracy jako bliscy sojusznicy. Według szefowej Komisji Europejskiej - doświadczenie Donalda Tuska i silne przywiązanie do europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy z korzyścią dla Polaków. Prezydent Zełenski podkreśla, że przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnym wsparciu i strategicznym partnerstwie dla zwycięstwa nad wspólnym wrogiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk w exposé o buncie, miłości, stawianiu fundamentów i "czyszczeniu"

Jeszcze w tym tygodniu premier Tusk - były szef Rady Europejskiej - będzie rozmawiać z europejskimi liderami - na pewno też o Ukrainie. Brytyjski historyk Timothy Garton Ash uznał, że to, co się wydarzyło w Polsce, to jedna z najlepszych wiadomości politycznych w Europie w tym roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS