Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty TVN
Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"
Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Komentarze z zagranicy. "Polska może znowu stać się liczącym się graczem w Unii Europejskiej"Anna Czerwińska/Fakty TVN

Tuż po wyborach 15 października jeden z najsłynniejszych brytyjskich historyków Timothy Garton Ash mówił w "Faktach po Faktach", że francusko-niemiecka współpraca, która zazwyczaj była motorem Unii, nie funkcjonuje teraz tak dobrze i Polska w roli lidera jest po prostu Europie potrzebna. Co dzisiaj świat mówi o Polsce?

Koniec autorytarnych rządów, dobra wiadomość dla Polski i Europy - to przeważający ton zagranicznych komentarzy. BBC stwierdza, że ponowny wybór Donalda Tuska na premiera "położy kres ośmioletnim rządom populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, która wielokrotnie ścierała się z Brukselą", a "The Guardian" pisze, że "znany wśród przyjaciół ze swojej odwagi" i potwornego uporu Tusk będzie dążyć do przeprowadzenia reform w obliczu podzielonego elektoratu i wrogiego prezydenta. W Berlinie mowa o zerwaniu z demonizowaniem sąsiadów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwaśniewski o Tusku: do polityki europejskiej wraca polityk wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć

- Są nadzieję związane z tą zmianą władzy w Polsce na poprawę stosunków polsko-niemieckich, które w ostatnich latach były złe, no, nie okłamujmy się, sięgnęły tak naprawdę dna - mówi Wojciech Szymański, dziennikarz Deutsche Welle. Według hiszpańskiego "El Pais" Polska zakończyła ośmioletni okres rządów ultrakonserwatywnego rządu, który "sprowadził kraj na margines Unii Europejskiej, naruszając praworządność". "Le Figaro" zaznacza, że oczekiwania wobec przyszłego - proeuropejskiego rządu - są ogromne. - Polska może znowu stać się liczącym graczem w Unii Europejskiej. Tak jak to było wcześniej - podkreśla Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji.

Tusk: mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej
Tusk: mnie nikt nie ogra w Unii EuropejskiejTVN24

Nadzieja na zmiany

"The New York Times" zauważa, że Lech Wałęsa tak bardzo chciał być świadkiem upadku Prawa i Sprawiedliwości, że mimo niedawnej walki z COVID-19 przyjechał do Warszawy". Do premiera Tuska płyną liczne gratulacje. Jake Sullivan - doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego - pisze, że Joe Biden z niecierpliwością oczekuje na kontynuację wspólnej pracy jako bliscy sojusznicy. Według szefowej Komisji Europejskiej - doświadczenie Donalda Tuska i silne przywiązanie do europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy z korzyścią dla Polaków. Prezydent Zełenski podkreśla, że przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnym wsparciu i strategicznym partnerstwie dla zwycięstwa nad wspólnym wrogiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk w exposé o buncie, miłości, stawianiu fundamentów i "czyszczeniu"

Jeszcze w tym tygodniu premier Tusk - były szef Rady Europejskiej - będzie rozmawiać z europejskimi liderami - na pewno też o Ukrainie. Brytyjski historyk Timothy Garton Ash uznał, że to, co się wydarzyło w Polsce, to jedna z najlepszych wiadomości politycznych w Europie w tym roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS