Nowy rząd ma mało czasu na napisanie budżetu. "Nie obawiamy się żadnej z obietnic, zostaną zrealizowane"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Donald Tusk przedstawił Radę Ministrów. "W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic"
Donald Tusk przedstawił Radę Ministrów. "W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Donald Tusk przedstawił Radę Ministrów. "W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Mało czasu jest na przygotowanie nowego budżetu. Tym mniej, że PiS trzymał się władzy aż przez dwa powyborcze miesiące, ale budżet to będzie pierwsze wielkie zadanie nowego rządu. Donald Tusk zapowiedział między innymi 30-procentowe podwyżki płac dla nauczycieli, 20-procentowe dla budżetówki, drugą waloryzację emerytur i rent w roku, kiedy inflacja przekracza 5 procent, a także tak zwane "babciowe".

Nowy minister finansów będzie musiał błyskawicznie wdrożyć się w nowe obowiązki. - Ustawa budżetowa będzie miała absolutny priorytet. To jest bezdyskusyjne i zajmiemy się nią natychmiast - podkreśla Andrzej Domański, kandydat na ministra finansów z Koalicji Obywatelskiej. Każdy z członków nowego rządu ma swoją listę priorytetów. - Asystencja osobista, nowelizacja świadczenia wspierającego, znieczulenia - wylicza kandydatka na ministerkę do spraw równości Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy rząd Tuska. Jak jest liczny w porównaniu do poprzednich

Wygłaszając expose, Donald Tusk pierwszy raz oficjalnie przedstawił skład swojego rządu. Zaskoczeń nie było. Wicepremierzy w rządzie będą pochodzić z PSL i Lewicy. Paulina Hennig-Kloska, mimo zamieszania z ustawą o mrożeniu cen energii, pozostała kandydatką na ministerkę klimatu i ochrony środowiska. Ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z PSL będzie wspierać Michał Kołodziejczak z AgroUnii, a Bartłomieja Sienkiewicza w Ministerstwie Kultury będzie wspierać Joanna Scheuring-Wielgus.

Kwaśniewski o Tusku: do polityki europejskiej wraca polityk wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć
Kwaśniewski o Tusku: do polityki europejskiej wraca polityk wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć TVN24

Wiele pracy

Chociaż rząd wciąż formalnie nie został powołany, to już pracuje. - Wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20 procent, tak jak obiecaliśmy. Wprowadzimy natychmiast drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur wtedy, kiedy inflacja będzie przekraczała pięć procent. Śmialiście się z babciowego, będzie babciowe w tym roku w ramach programu "Aktywna mama" - zaznaczył Tusk. Do tego są gotowe projekty dotyczące kasowego PIT-u i urlopu dla przedsiębiorców czy ograniczenie czasu kontroli dla mikroprzedsiębiorców. Przywrócenie profesjonalizmu i apolityczności w MSZ to cel Radosława Sikorskiego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minuta ciszy przed exposé Donalda Tuska. Na mównicy Antoni Macierewicz

O odblokowanie środków na KPO Donald Tusk będzie zabiegać osobiście. - Wrócę z Brukseli z tymi załatwionymi pieniędzmi i wiecie, co powiem Polkom i Polakom? Że udało się w ciągu pierwszych kilku dni naszych rządów być przyzwoitym i że to się nam wszystkim opłaciło - podkreślił Donald Tusk. Po powrocie z Brukseli Donald Tusk odwiedzi Tallin i spotka się z przywódcami państw bałtyckich, by rozmawiać o wojnie i uszczelnianiu granic. - Gigantyczny ciężar odpowiedzialności, bo roboty będzie bardzo, bardzo dużo, naprawdę do posprzątania jest mnóstwo spraw, ale zrobimy to. Do tego wynajęli nas Polacy - obiecuje Marcin Kierwiński, kandydat na ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Jarosław Kaczyński komentuje exposé Tuska
Jarosław Kaczyński komentuje exposé TuskaArleta Zalewska/X

Kwestia praworządności

Na prośbę nowej minister rodziny do nazwy resortu powróciła praca. - Od pierwszych dni pracy tego resortu będziemy także pracować nad rozwiązaniami dla pracowników, dla przedsiębiorców, dla osób samozatrudnionych. Tak, żeby praca w Polsce zaczęła się naprawdę opłacać - zapowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, kandydatka na ministerkę rodziny i polityki społecznej z Nowej Lewicy.

Przyszły minister sprawiedliwość chce przywrócić w Polsce praworządność, przystąpić do instytucji Prokuratury Europejskiej i powrócić do dobrych praktyk stanowienia prawa. - Tu nie będzie żadnego zaskakiwania takiego, że nagle pojawia się ustawa i w jeden dzień jest ona procedowana. Co do ustaw będzie normalny proces konsultacji społecznych - mówi Adam Bodnar, kandydat na ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk w exposé o buncie, miłości, stawianiu fundamentów i "czyszczeniu"

Po trzech latach, które w Ministerstwie Edukacji i Nauki spędził Przemysław Czarnek, Barbara Nowacka wie, co w resorcie chce zmienić najpierw. - Obiecaliśmy 30 procent podwyżek, 30 procent podwyżek dla nauczycieli będzie. My naszych stu konkretów dotyczących ulżenia dzieciakom, naprawy relacji w szkole, po prostu dotrzymamy - zapewnia Barbara Nowacka, kandydatka na ministerkę edukacji.

Borys Budka, przyszły minister aktywów państwowych, oczekuje dymisji od szefa Orlenu Daniela Obajtka. Wszystkie spółki Skarbu Państwa przejdą gruntowne, kadrowe zmiany. Borys Budka chce także wyjaśnić kwestie budowy małych elektrowni atomowych. - To, w jaki sposób prywatna spółka z udziałem Skarbu Państwa reagowała na działania ABW i atakowała dalekich mi politycznie ministrów, ale jednak ministrów. To jest naprawdę coś, co jest bez precedensu - zaznacza Borys Budka, kandydat na ministra aktywów państwowych.

Tusk: Adam Bodnar ministrem sprawiedliwości
Tusk: Adam Bodnar ministrem sprawiedliwościTVN24

Głośne zapowiedzi

W przyszłym rządzie na 26 stanowisk 9 obejmą kobiety - w tym ministerka do spraw równości Katarzyna Kotula. - Kobiety, możecie czuć się bezpieczne. Nie będzie już żadnej PiS-owskiej, politycznej prokuratury, ani także upolitycznionej policji, która będzie was ścigać, która - kiedy poronicie - będzie przeszukiwała wam szambo - zapowiada Kotula. Do tego ma pojawić się ustawa o związkach partnerskich. - Cała Polska zna te konkrety. Polska nas będzie z tego rozliczała. Nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic, zostaną zrealizowane - podkreśla przyszły premier.

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska ma odbyć się w środę o 9 w Pałacu Prezydenckim.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS