Nowy rząd ma mało czasu na napisanie budżetu. "Nie obawiamy się żadnej z obietnic, zostaną zrealizowane"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Donald Tusk przedstawił Radę Ministrów. "W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic"
Donald Tusk przedstawił Radę Ministrów. "W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Donald Tusk przedstawił Radę Ministrów. "W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Mało czasu jest na przygotowanie nowego budżetu. Tym mniej, że PiS trzymał się władzy aż przez dwa powyborcze miesiące, ale budżet to będzie pierwsze wielkie zadanie nowego rządu. Donald Tusk zapowiedział między innymi 30-procentowe podwyżki płac dla nauczycieli, 20-procentowe dla budżetówki, drugą waloryzację emerytur i rent w roku, kiedy inflacja przekracza 5 procent, a także tak zwane "babciowe".

Nowy minister finansów będzie musiał błyskawicznie wdrożyć się w nowe obowiązki. - Ustawa budżetowa będzie miała absolutny priorytet. To jest bezdyskusyjne i zajmiemy się nią natychmiast - podkreśla Andrzej Domański, kandydat na ministra finansów z Koalicji Obywatelskiej. Każdy z członków nowego rządu ma swoją listę priorytetów. - Asystencja osobista, nowelizacja świadczenia wspierającego, znieczulenia - wylicza kandydatka na ministerkę do spraw równości Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy rząd Tuska. Jak jest liczny w porównaniu do poprzednich

Wygłaszając expose, Donald Tusk pierwszy raz oficjalnie przedstawił skład swojego rządu. Zaskoczeń nie było. Wicepremierzy w rządzie będą pochodzić z PSL i Lewicy. Paulina Hennig-Kloska, mimo zamieszania z ustawą o mrożeniu cen energii, pozostała kandydatką na ministerkę klimatu i ochrony środowiska. Ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z PSL będzie wspierać Michał Kołodziejczak z AgroUnii, a Bartłomieja Sienkiewicza w Ministerstwie Kultury będzie wspierać Joanna Scheuring-Wielgus.

Kwaśniewski o Tusku: do polityki europejskiej wraca polityk wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć
Kwaśniewski o Tusku: do polityki europejskiej wraca polityk wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć TVN24

Wiele pracy

Chociaż rząd wciąż formalnie nie został powołany, to już pracuje. - Wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20 procent, tak jak obiecaliśmy. Wprowadzimy natychmiast drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur wtedy, kiedy inflacja będzie przekraczała pięć procent. Śmialiście się z babciowego, będzie babciowe w tym roku w ramach programu "Aktywna mama" - zaznaczył Tusk. Do tego są gotowe projekty dotyczące kasowego PIT-u i urlopu dla przedsiębiorców czy ograniczenie czasu kontroli dla mikroprzedsiębiorców. Przywrócenie profesjonalizmu i apolityczności w MSZ to cel Radosława Sikorskiego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minuta ciszy przed exposé Donalda Tuska. Na mównicy Antoni Macierewicz

O odblokowanie środków na KPO Donald Tusk będzie zabiegać osobiście. - Wrócę z Brukseli z tymi załatwionymi pieniędzmi i wiecie, co powiem Polkom i Polakom? Że udało się w ciągu pierwszych kilku dni naszych rządów być przyzwoitym i że to się nam wszystkim opłaciło - podkreślił Donald Tusk. Po powrocie z Brukseli Donald Tusk odwiedzi Tallin i spotka się z przywódcami państw bałtyckich, by rozmawiać o wojnie i uszczelnianiu granic. - Gigantyczny ciężar odpowiedzialności, bo roboty będzie bardzo, bardzo dużo, naprawdę do posprzątania jest mnóstwo spraw, ale zrobimy to. Do tego wynajęli nas Polacy - obiecuje Marcin Kierwiński, kandydat na ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Jarosław Kaczyński komentuje exposé Tuska
Jarosław Kaczyński komentuje exposé TuskaArleta Zalewska/X

Kwestia praworządności

Na prośbę nowej minister rodziny do nazwy resortu powróciła praca. - Od pierwszych dni pracy tego resortu będziemy także pracować nad rozwiązaniami dla pracowników, dla przedsiębiorców, dla osób samozatrudnionych. Tak, żeby praca w Polsce zaczęła się naprawdę opłacać - zapowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, kandydatka na ministerkę rodziny i polityki społecznej z Nowej Lewicy.

Przyszły minister sprawiedliwość chce przywrócić w Polsce praworządność, przystąpić do instytucji Prokuratury Europejskiej i powrócić do dobrych praktyk stanowienia prawa. - Tu nie będzie żadnego zaskakiwania takiego, że nagle pojawia się ustawa i w jeden dzień jest ona procedowana. Co do ustaw będzie normalny proces konsultacji społecznych - mówi Adam Bodnar, kandydat na ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk w exposé o buncie, miłości, stawianiu fundamentów i "czyszczeniu"

Po trzech latach, które w Ministerstwie Edukacji i Nauki spędził Przemysław Czarnek, Barbara Nowacka wie, co w resorcie chce zmienić najpierw. - Obiecaliśmy 30 procent podwyżek, 30 procent podwyżek dla nauczycieli będzie. My naszych stu konkretów dotyczących ulżenia dzieciakom, naprawy relacji w szkole, po prostu dotrzymamy - zapewnia Barbara Nowacka, kandydatka na ministerkę edukacji.

Borys Budka, przyszły minister aktywów państwowych, oczekuje dymisji od szefa Orlenu Daniela Obajtka. Wszystkie spółki Skarbu Państwa przejdą gruntowne, kadrowe zmiany. Borys Budka chce także wyjaśnić kwestie budowy małych elektrowni atomowych. - To, w jaki sposób prywatna spółka z udziałem Skarbu Państwa reagowała na działania ABW i atakowała dalekich mi politycznie ministrów, ale jednak ministrów. To jest naprawdę coś, co jest bez precedensu - zaznacza Borys Budka, kandydat na ministra aktywów państwowych.

Tusk: Adam Bodnar ministrem sprawiedliwości
Tusk: Adam Bodnar ministrem sprawiedliwościTVN24

Głośne zapowiedzi

W przyszłym rządzie na 26 stanowisk 9 obejmą kobiety - w tym ministerka do spraw równości Katarzyna Kotula. - Kobiety, możecie czuć się bezpieczne. Nie będzie już żadnej PiS-owskiej, politycznej prokuratury, ani także upolitycznionej policji, która będzie was ścigać, która - kiedy poronicie - będzie przeszukiwała wam szambo - zapowiada Kotula. Do tego ma pojawić się ustawa o związkach partnerskich. - Cała Polska zna te konkrety. Polska nas będzie z tego rozliczała. Nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic, zostaną zrealizowane - podkreśla przyszły premier.

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska ma odbyć się w środę o 9 w Pałacu Prezydenckim.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS