Kolejne rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym odroczone. "Żenujące, co dzieje się w tej kolejnej PiS-owskiej przybudówce"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejne rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym odroczone. "Żenujące, co dzieje się w tej kolejnej PiS-owskiej przybudówce"
Kolejne rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym odroczone. "Żenujące, co dzieje się w tej kolejnej PiS-owskiej przybudówce"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Kolejne rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym odroczone. "Żenujące, co dzieje się w tej kolejnej PiS-owskiej przybudówce"Maciej Knapik/Fakty TVN

Julii Przyłębskiej znów nie udało się zebrać pełnego składu w Trybunale Konstytucyjnym. Dwie ważne rozprawy zostały odroczone. Paraliż i konflikt w Trybunale trwają, choć tym razem nieobecność jednego sędziego była "nagła, ale usprawiedliwiona".

Rano - po włączeniu i wyłączeniu transmisji obrad - przez chwilę wydawało się, że Trybunał Konstytucyjny wreszcie się zbierze, ale znowu nic. - Zapowiadaliśmy to, że jeżeli będziemy mieli politruków w Trybunale Konstytucyjnym zamiast sędziów, to tak to się skończy - komentuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Ocena prezydenta stolicy jest surowa, bo i stawka jest duża. Trybunał ma orzekać między innymi w sprawie ustawy, która może odblokować miliardy unijnej pomocy. Od miesięcy czekają samorządy, czeka rząd, firmy i inwestorzy. Trybunał Konstytucyjny jednak nie może się w tej sprawie zebrać w pełnym składzie.

Kolejna rozprawa ma odbyć się pod koniec czerwca. Za brak praworządności polska płaci instytucjom unijnym codziennie pół miliona euro kary. Osoby w Trybunale pobierają bardzo wysokie uposażenia, a poza tym utrzymanie samego budynku, ogrodu, samochodów czy pensje pracowników to też spory wydatek. Jako społeczeństwo, które za to płaci, mamy prawo wymagać skuteczności i działania, a nie mało czytelnego bałaganu.

Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Dwie rozprawy przełożone, nie było pełnego składu
Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Dwie rozprawy przełożone, nie było pełnego składuTVN24

Spór w Trybunale

W Trybunale trwa jednak spór - kilku sędziów nie uznaje Julii Przyłębskiej jako prezeski i nie chce orzekać, więc od miesięcy nie można zebrać pełnego składu. Opozycja twierdzi, że zbuntowani sędziowie to akolici Zbigniewa Ziobry, a reszta to zwolennicy prezesa Kaczyńskiego. - To, że się kłócicie i nie rozwiązujecie podstawowych problemów, to jest po prostu kpiną - ocenia Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy.

- Żenujące, co dzieje się w tej kolejnej PiS-owskiej przybudówce - dodaje Borys Budka, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej. PiS zniszczyło Trybunał, zdeptało jego niezależność - słyszymy od polityków opozycji. Władza niechętnie już w ogóle mówi o Trybunale i pieniądzach z Unii. - Od roku nie zajmują się sprawami Krajowym Planem Odbudowy - mówi pytany o fundusze unijne Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

KPO do niedawna to była kwota około 160 miliardów złotych. Ostatnio rząd zadeklarował wykorzystanie całej przysługujące Polsce puli pożyczkowej - to kolejne sto miliardów, wirtualne. Unia nie wypłaci środków, póki Polska nie wróci do unijnych standardów sadownictwa, ale ustawę częściowo uzdrawiającą sytuację prezydent odesłał do Trybunału bez podpisu, czyli przepisy nie weszły w życie. - Liczymy na to, że ta sprawa jak najszybciej zostanie rozstrzygnięta - mówi Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP.

W Sejmie nawet powstała ustawa, która zmniejszają liczebność kworum w Trybunale, by łatwiej było zebrać skład. PiS zapewnia, że na kolejnym posiedzeniu ustawa może zostać przyjęta.

Ta ustawa będzie jednak tylko kolejną ingerencją polityków PiS-u w sądownictwo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS