Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"

08.08.2022 | Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"
08.08.2022 | Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"
Marek Nowicki | Fakty TVN
08.08.2022 | Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"Marek Nowicki | Fakty TVN

Polskie szpitale znalazły się w finansowej kropce. Jak wypłacić podwyżki, na które NFZ nie dał dość pieniędzy? Zgodnie z nowelizacją od 1 lipca płace minimalne w systemie ochrony zdrowia poszły w górę. Dyrektorzy placówek przekonują jednak, że nie mają na nie wystarczających środków.

Tonie szpital w Miastku (woj. wielkopolskie). Dziura budżetowa wynosi prawie milion złotych - tyle pieniędzy brakuje tam co miesiąc. Szpital więc się zadłuża. Teraz kolejny cios dryfującej placówce zadał rząd, który zarządził od 1 lipca podwyżki płac minimalnych dla pracowników szpitali.

Urzędnicy nakazali dać podwyżki, ale nie dali na to wystarczających pieniędzy. Szpitalowi w Lesku (woj. podkarpackie) nie dali w ogóle. - Wprowadzone algorytmy spowodowały, że szpital w Lesku akurat nie otrzymał żadnej finansowej dopłaty do podwyżek i w tym momencie jest w ogromnej kropce - informuje Piotr Czerwiński, pełniący obowiązki dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lesku.

Dyrektorzy szpitali bardzo chętnie zapłaciliby więcej pielęgniarkom, położnym i salowym, ale niestety nie mają z czego. Problem dotyczy całego kraju. - Szacujemy, że ponad pięć milionów złotych szpital musiałby dołożyć do realizacji tych podwyżek - wylicza Sebastian Grabowski, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach (woj. śląskie).

Nie jest to tylko problem szpitali powiatowych w małych miejscowościach. Podobna sytuacja ma miejsce na przykład w Krakowie czy Poznaniu. Do tego wszystkiego szpitale muszą zmierzyć się z inflacją.

Ministerstwo Zdrowia umywa ręce. - Niestety, część dyrektorów próbuje przerzucić problemy finansowe, które mają od lat, na ustawę, która weszła w życie 1 lipca, a jest to niestety zachowanie trochę nieodpowiedzialne - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Problemy szpitali

Nieudane, wieloletnie próby reformowania szpitalnictwa przez rząd powodują, że niedofinansowane szpitale w skali kraju mają wielomiliardowe długi. Teraz, po zarządzonej podwyżce, zadłużą się jeszcze bardziej. Minister zdrowia widzi sprawę odmiennie. - Widzimy, że w zdecydowanej większości, bo mamy takie mniej więcej zapewnienia od 90 procent szpitali, tutaj nie ma w ogóle żadnych zgłaszanych problemów - mówił 28 lipca Adam Niedzielski.

Co na to kierownicy placówek?

- Jesteśmy w kilku federacjach szpitali. (...) Jak rozmawiamy ze sobą, a rozmawiamy teraz bardzo często, to raczej w drugą stronę - 90 procent szpitali jest niezadowolonych - odpowiada Cezary Tomiczek, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie w województwie śląskim.

Nieoficjalnie "Fakty" TVN dowiedziały się, że resort zdrowia pomylił się w obliczeniach i ostatecznie nastąpi korekta w dofinansowaniu podwyżek. Czy wystarczająca? Tego nie wiadomo.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS