Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów

15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów
15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów
Maciej Knapik | Fakty TVN
15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediówMaciej Knapik | Fakty TVN

Ponad 90 procent Polaków wie o proteście mediów wobec planowanej daniny od reklamy, a według 72 procent respondentów nowa danina mogłaby doprowadzić do ograniczenia funkcjonowania mediów - tak wynika z sondażu Kantar dla Komitetu Badań Radiowych. Po proteście mediów premier mówi o zmianach w projekcie ustawy.

Przed budynkiem telewizji państwowej w poniedziałek odbyła się pikieta opozycyjnej młodzieżówki. Jak mówili protestujący - "to jest głos sprzeciwu wobec telewizji Jacka Kurskiego".

W sondażu pracowni Kantar dla Komitetu Badań Radiowych 91 procent ankietowanych Polaków oświadczyło, że zauważyło protest mediów, który odbył się w ubiegłą środę. 62 procent respondentów stwierdziło, że popiera ten protest.

Z kolei 69 procent respondentów uznało, że akcja uświadomiła im, jak ważna jest różnorodność mediów.

Z sondażu wynika również, że dwie trzecie badanych (66 procent) obawia się świata bez niezależnych mediów, które stoją na straży demokracji. 72 procent pytanych uważa, że nowa opłata od reklam uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, i wpłynie na wzrost cen.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że wysokość planowanej daniny może być zmieniona. - Temu się raz jeszcze przypatrzymy - powiedział na konferencji prasowej premier.

Deklarację politycy opozycji odebrali jako krok rządu wstecz, ale apel wciąż jest taki sam: rezygnacja z haraczu w ogóle.

- Wolne media to są oczy i uszy społeczeństwa - podkreśla Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"To jest element rywalizacji"

Nie tylko politycy opozycji sprzeciwiają się pomysłowi PiS-u, ale także część obozu rządowego. Bez posłów Porozumienia Jarosława Gowina projekt może upaść.

- Jeżeli też chcą takiego pięknego świata, pięknej Polski, gdzie funkcjonują różne media: i te przychylne, i te nieprzychylne, to musimy zagłosować wszyscy przeciw - mówi Jan Strzeżek, rzecznik prasowy Porozumienia. To apel partii Jarosława Gowina skierowany do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry - drugiego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości - który ciągle nie ma zdania w sprawie nowej daniny.

- Nie potrafię odpowiedzieć czy te przepisy są dobrze skonstruowane, czy nie. Mamy też swoje wątpliwości. Chcemy zapoznać się z opinią ekspertów - komentuje minister w kancelarii premiera, przedstawiciel Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Sprawa się komplikuje, bo Solidarna Polska zaprezentowała projekt nazywany ustawą o wolności słowa w internecie. Teoretycznie chodzi także o międzynarodowe koncerny internetowe, ale ustawa może też mieć wpływ na media krajowe.

Projekt przewiduje nie dodatkową daninę, ale kary finansowe. Oba pomysły budzą obawy o polityczne naciski czy cenzurę. Jednak z racji tarć w rządzie autorom trudno się dogadać, a do gry - po zakupie szeregu gazet lokalnych - wchodzi też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- To jest element rywalizacji między Obajtkiem a Morawieckim o względy prezesa Kaczyńskiego - uważa wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Upolitycznienie mediów to zagrożenie także dla samych polityków - podkreślają przedstawiciele Porozumienia, którzy nie są zbyt często zapraszani do telewizji publicznej. Politycy Solidarnej Polski są w podobnej sytuacji. W razie nieposłuszeństwa znikają z ekranów telewizji państwowej. W mediach niezależnych tego nie ma.

- W państwach europejskich podatek cyfrowy stosowany jest coraz szerzej - twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei były premier i szef Narodowego Banku Polskiego, a dziś europoseł twierdzi, że powoływanie się na rozwiązania europejskie jest tu nieporozumieniem, albo wprowadzaniem w błąd

- To jest tylko zasłona dymna. Ten podatek, który jest w wersji, która jest nam teraz przedstawiana w Polsce, niczym nie przypomina, albo bardzo niewiele przypomina podatek cyfrowy - uważa Marek Belka.

Czym planowana danina od reklam różni się od rozwiązań w innych państwach? - czytaj więcej na Konkret24

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS