Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów

15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów
15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów
Maciej Knapik | Fakty TVN
15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediówMaciej Knapik | Fakty TVN

Ponad 90 procent Polaków wie o proteście mediów wobec planowanej daniny od reklamy, a według 72 procent respondentów nowa danina mogłaby doprowadzić do ograniczenia funkcjonowania mediów - tak wynika z sondażu Kantar dla Komitetu Badań Radiowych. Po proteście mediów premier mówi o zmianach w projekcie ustawy.

Przed budynkiem telewizji państwowej w poniedziałek odbyła się pikieta opozycyjnej młodzieżówki. Jak mówili protestujący - "to jest głos sprzeciwu wobec telewizji Jacka Kurskiego".

W sondażu pracowni Kantar dla Komitetu Badań Radiowych 91 procent ankietowanych Polaków oświadczyło, że zauważyło protest mediów, który odbył się w ubiegłą środę. 62 procent respondentów stwierdziło, że popiera ten protest.

Z kolei 69 procent respondentów uznało, że akcja uświadomiła im, jak ważna jest różnorodność mediów.

Z sondażu wynika również, że dwie trzecie badanych (66 procent) obawia się świata bez niezależnych mediów, które stoją na straży demokracji. 72 procent pytanych uważa, że nowa opłata od reklam uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, i wpłynie na wzrost cen.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że wysokość planowanej daniny może być zmieniona. - Temu się raz jeszcze przypatrzymy - powiedział na konferencji prasowej premier.

Deklarację politycy opozycji odebrali jako krok rządu wstecz, ale apel wciąż jest taki sam: rezygnacja z haraczu w ogóle.

- Wolne media to są oczy i uszy społeczeństwa - podkreśla Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"To jest element rywalizacji"

Nie tylko politycy opozycji sprzeciwiają się pomysłowi PiS-u, ale także część obozu rządowego. Bez posłów Porozumienia Jarosława Gowina projekt może upaść.

- Jeżeli też chcą takiego pięknego świata, pięknej Polski, gdzie funkcjonują różne media: i te przychylne, i te nieprzychylne, to musimy zagłosować wszyscy przeciw - mówi Jan Strzeżek, rzecznik prasowy Porozumienia. To apel partii Jarosława Gowina skierowany do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry - drugiego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości - który ciągle nie ma zdania w sprawie nowej daniny.

- Nie potrafię odpowiedzieć czy te przepisy są dobrze skonstruowane, czy nie. Mamy też swoje wątpliwości. Chcemy zapoznać się z opinią ekspertów - komentuje minister w kancelarii premiera, przedstawiciel Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Sprawa się komplikuje, bo Solidarna Polska zaprezentowała projekt nazywany ustawą o wolności słowa w internecie. Teoretycznie chodzi także o międzynarodowe koncerny internetowe, ale ustawa może też mieć wpływ na media krajowe.

Projekt przewiduje nie dodatkową daninę, ale kary finansowe. Oba pomysły budzą obawy o polityczne naciski czy cenzurę. Jednak z racji tarć w rządzie autorom trudno się dogadać, a do gry - po zakupie szeregu gazet lokalnych - wchodzi też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- To jest element rywalizacji między Obajtkiem a Morawieckim o względy prezesa Kaczyńskiego - uważa wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Upolitycznienie mediów to zagrożenie także dla samych polityków - podkreślają przedstawiciele Porozumienia, którzy nie są zbyt często zapraszani do telewizji publicznej. Politycy Solidarnej Polski są w podobnej sytuacji. W razie nieposłuszeństwa znikają z ekranów telewizji państwowej. W mediach niezależnych tego nie ma.

- W państwach europejskich podatek cyfrowy stosowany jest coraz szerzej - twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei były premier i szef Narodowego Banku Polskiego, a dziś europoseł twierdzi, że powoływanie się na rozwiązania europejskie jest tu nieporozumieniem, albo wprowadzaniem w błąd

- To jest tylko zasłona dymna. Ten podatek, który jest w wersji, która jest nam teraz przedstawiana w Polsce, niczym nie przypomina, albo bardzo niewiele przypomina podatek cyfrowy - uważa Marek Belka.

Czym planowana danina od reklam różni się od rozwiązań w innych państwach? - czytaj więcej na Konkret24

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS