Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów

15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów
15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediów
Maciej Knapik | Fakty TVN
15.02.2021 | Sondaż: ponad 60 procent badanych popiera protest mediówMaciej Knapik | Fakty TVN

Ponad 90 procent Polaków wie o proteście mediów wobec planowanej daniny od reklamy, a według 72 procent respondentów nowa danina mogłaby doprowadzić do ograniczenia funkcjonowania mediów - tak wynika z sondażu Kantar dla Komitetu Badań Radiowych. Po proteście mediów premier mówi o zmianach w projekcie ustawy.

Przed budynkiem telewizji państwowej w poniedziałek odbyła się pikieta opozycyjnej młodzieżówki. Jak mówili protestujący - "to jest głos sprzeciwu wobec telewizji Jacka Kurskiego".

W sondażu pracowni Kantar dla Komitetu Badań Radiowych 91 procent ankietowanych Polaków oświadczyło, że zauważyło protest mediów, który odbył się w ubiegłą środę. 62 procent respondentów stwierdziło, że popiera ten protest.

Z kolei 69 procent respondentów uznało, że akcja uświadomiła im, jak ważna jest różnorodność mediów.

Z sondażu wynika również, że dwie trzecie badanych (66 procent) obawia się świata bez niezależnych mediów, które stoją na straży demokracji. 72 procent pytanych uważa, że nowa opłata od reklam uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, i wpłynie na wzrost cen.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że wysokość planowanej daniny może być zmieniona. - Temu się raz jeszcze przypatrzymy - powiedział na konferencji prasowej premier.

Deklarację politycy opozycji odebrali jako krok rządu wstecz, ale apel wciąż jest taki sam: rezygnacja z haraczu w ogóle.

- Wolne media to są oczy i uszy społeczeństwa - podkreśla Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"To jest element rywalizacji"

Nie tylko politycy opozycji sprzeciwiają się pomysłowi PiS-u, ale także część obozu rządowego. Bez posłów Porozumienia Jarosława Gowina projekt może upaść.

- Jeżeli też chcą takiego pięknego świata, pięknej Polski, gdzie funkcjonują różne media: i te przychylne, i te nieprzychylne, to musimy zagłosować wszyscy przeciw - mówi Jan Strzeżek, rzecznik prasowy Porozumienia. To apel partii Jarosława Gowina skierowany do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry - drugiego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości - który ciągle nie ma zdania w sprawie nowej daniny.

- Nie potrafię odpowiedzieć czy te przepisy są dobrze skonstruowane, czy nie. Mamy też swoje wątpliwości. Chcemy zapoznać się z opinią ekspertów - komentuje minister w kancelarii premiera, przedstawiciel Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Sprawa się komplikuje, bo Solidarna Polska zaprezentowała projekt nazywany ustawą o wolności słowa w internecie. Teoretycznie chodzi także o międzynarodowe koncerny internetowe, ale ustawa może też mieć wpływ na media krajowe.

Projekt przewiduje nie dodatkową daninę, ale kary finansowe. Oba pomysły budzą obawy o polityczne naciski czy cenzurę. Jednak z racji tarć w rządzie autorom trudno się dogadać, a do gry - po zakupie szeregu gazet lokalnych - wchodzi też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- To jest element rywalizacji między Obajtkiem a Morawieckim o względy prezesa Kaczyńskiego - uważa wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Upolitycznienie mediów to zagrożenie także dla samych polityków - podkreślają przedstawiciele Porozumienia, którzy nie są zbyt często zapraszani do telewizji publicznej. Politycy Solidarnej Polski są w podobnej sytuacji. W razie nieposłuszeństwa znikają z ekranów telewizji państwowej. W mediach niezależnych tego nie ma.

- W państwach europejskich podatek cyfrowy stosowany jest coraz szerzej - twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei były premier i szef Narodowego Banku Polskiego, a dziś europoseł twierdzi, że powoływanie się na rozwiązania europejskie jest tu nieporozumieniem, albo wprowadzaniem w błąd

- To jest tylko zasłona dymna. Ten podatek, który jest w wersji, która jest nam teraz przedstawiana w Polsce, niczym nie przypomina, albo bardzo niewiele przypomina podatek cyfrowy - uważa Marek Belka.

Czym planowana danina od reklam różni się od rozwiązań w innych państwach? - czytaj więcej na Konkret24

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS