Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki

13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki
13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunkiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze ustawy, która ograniczałaby funkcjonowanie wolnych mediów. To oficjalne stanowisko partii wobec projektu forsowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Powstaje więc pytanie, czy Zjednoczona Prawica ma wciąż większość w Sejmie i jakie warunki stawia w tej sprawie Jarosław Gowin?

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zapytany przez "Fakty" TVN o to, czy rząd ma jeszcze większość w Sejmie, stanowczo odpowiedział, że "co do tego nie ma żadnych wątpliwości".

Pojawiające się pytanie o rządową większość jest zasadne, bo półtorej strony tekstu, w którym Porozumienie Jarosława Gowina uzasadnia, dlaczego nie poprze daniny, którą rząd chciał nałożyć na media, jest sprzeciwem wobec premiera i wobec PiS.

"Projekt wywołał szerokie protesty wielu bardzo odległych od siebie ideowo środowisk dziennikarskich. (...) będziemy sprzeciwiali się rozwiązaniom, które utrudnią funkcjonowanie mediów, w tym również - a może nawet przede wszystkim - mediów wobec Porozumienia Jarosława Gowina krytycznych" - możemy przeczytać w oświadczeniu tej partii.

- W procesie legislacyjnym często z niektórych pomysłów się rezygnuje, dopisuje się nowe, więc droga jest otwarta - zaznaczył Fogiel, odnosząc się do sprzeciwu ugrupowania Jarosława Gowina.

Słowa wicerzecznika Prawa i Sprawiedliwości to de facto przyznanie, że po decyzji Jarosława Gowina danina nakładana na niezależne media nie znajdzie poparcia.

- Nie wyobrażam sobie funkcjonowania w kraju, w którym niektóre media miałyby utrudnione funkcjonowanie - podkreślił Jan Strzeżek, rzecznik prasowy Porozumienia.

Ilu posłów potrzebuje PiS?

Na sejmowej sali najważniejsza jest większość, a w sprawie ustawy o daninie od mediów może ona nie zostać osiągnięta.

Cały klub Prawa i Sprawiedliwości, którego częścią jest i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, i Porozumienie Jarosława Gowina to 234 posłów. Gdy odejmiemy od tego posłów lojalnych wobec wicepremiera to zostaje ich 221. To oznacza, że dla takiej ustawy, w takim kształcie po prostu nie ma większości.

- Przegraliby spektakularnie każde głosowanie dotyczące takiego projektu - ocenił Grzegorz Schetyna, poseł i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Porozumienie dołączyło do tych ugrupowań, które rozumieją, że haracz dla mediów jest po prostu haraczem - dodaje posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Konflikt w Porozumieniu

Pytanie, czy rząd po sprzeciwie Porozumienia wobec ustawy o daninie od mediów ma jeszcze większość, jest zasadne także z jeszcze jednego powodu.

Chodzi o wykluczenie z Porozumienia dwóch wiceministrów i jednego ministra. W sumie partyjny sąd koleżeński wyrzucił aż ośmioro członków partii oskarżanych o spiskowanie z Adamem Bielanem i tych, którzy w konflikcie w Porozumieniu podważali przywództwo Jarosława Gowina.

Do najnowszych decyzji personalnych w Porozumieniu odniósł się Adam Bielan, który klika dni temu również został wykluczony z partii.

"Jarosław Gowin zamienia tę sytuację w kabaret (...) Apeluję do byłego prezesa Jarosław Gowina, żeby się uspokoił, bo najwyraźniej wpadł w jakąś furię i wycina ludzi na oślep. Nie ma takich uprawnień, szkodzi naszej partii" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- W każdym dobrym kabarecie najpierw trzeba widzów wprowadzić w dobry nastrój, a później próbować ich rozśmieszyć - dodaje wykluczony z Porozumienia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Według informacji "Faktów" TVN Jarosław Gowin normalizację relacji w koalicji uzależnił od tego, czy premier zdymisjonuje wiceministrów i ministra, którzy w sobotę zostali wyrzuceni z partii. Kolejnym warunkiem ma być uznanie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że to Gowin, a nie Bielan jest liderem Porozumienia.

- Przedstawicielem koalicjanta na posiedzeniach Radach Koalicji był do tej pory pan premier Gowin i on oczywiście jest serdecznie zapraszany - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Od początku konfliktu w Porozumieniu spotkanie szefostwa koalicji się nie odbyło. Jedno już odwołano.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS