Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki

13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki
13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunkiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze ustawy, która ograniczałaby funkcjonowanie wolnych mediów. To oficjalne stanowisko partii wobec projektu forsowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Powstaje więc pytanie, czy Zjednoczona Prawica ma wciąż większość w Sejmie i jakie warunki stawia w tej sprawie Jarosław Gowin?

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zapytany przez "Fakty" TVN o to, czy rząd ma jeszcze większość w Sejmie, stanowczo odpowiedział, że "co do tego nie ma żadnych wątpliwości".

Pojawiające się pytanie o rządową większość jest zasadne, bo półtorej strony tekstu, w którym Porozumienie Jarosława Gowina uzasadnia, dlaczego nie poprze daniny, którą rząd chciał nałożyć na media, jest sprzeciwem wobec premiera i wobec PiS.

"Projekt wywołał szerokie protesty wielu bardzo odległych od siebie ideowo środowisk dziennikarskich. (...) będziemy sprzeciwiali się rozwiązaniom, które utrudnią funkcjonowanie mediów, w tym również - a może nawet przede wszystkim - mediów wobec Porozumienia Jarosława Gowina krytycznych" - możemy przeczytać w oświadczeniu tej partii.

- W procesie legislacyjnym często z niektórych pomysłów się rezygnuje, dopisuje się nowe, więc droga jest otwarta - zaznaczył Fogiel, odnosząc się do sprzeciwu ugrupowania Jarosława Gowina.

Słowa wicerzecznika Prawa i Sprawiedliwości to de facto przyznanie, że po decyzji Jarosława Gowina danina nakładana na niezależne media nie znajdzie poparcia.

- Nie wyobrażam sobie funkcjonowania w kraju, w którym niektóre media miałyby utrudnione funkcjonowanie - podkreślił Jan Strzeżek, rzecznik prasowy Porozumienia.

Ilu posłów potrzebuje PiS?

Na sejmowej sali najważniejsza jest większość, a w sprawie ustawy o daninie od mediów może ona nie zostać osiągnięta.

Cały klub Prawa i Sprawiedliwości, którego częścią jest i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, i Porozumienie Jarosława Gowina to 234 posłów. Gdy odejmiemy od tego posłów lojalnych wobec wicepremiera to zostaje ich 221. To oznacza, że dla takiej ustawy, w takim kształcie po prostu nie ma większości.

- Przegraliby spektakularnie każde głosowanie dotyczące takiego projektu - ocenił Grzegorz Schetyna, poseł i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Porozumienie dołączyło do tych ugrupowań, które rozumieją, że haracz dla mediów jest po prostu haraczem - dodaje posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Konflikt w Porozumieniu

Pytanie, czy rząd po sprzeciwie Porozumienia wobec ustawy o daninie od mediów ma jeszcze większość, jest zasadne także z jeszcze jednego powodu.

Chodzi o wykluczenie z Porozumienia dwóch wiceministrów i jednego ministra. W sumie partyjny sąd koleżeński wyrzucił aż ośmioro członków partii oskarżanych o spiskowanie z Adamem Bielanem i tych, którzy w konflikcie w Porozumieniu podważali przywództwo Jarosława Gowina.

Do najnowszych decyzji personalnych w Porozumieniu odniósł się Adam Bielan, który klika dni temu również został wykluczony z partii.

"Jarosław Gowin zamienia tę sytuację w kabaret (...) Apeluję do byłego prezesa Jarosław Gowina, żeby się uspokoił, bo najwyraźniej wpadł w jakąś furię i wycina ludzi na oślep. Nie ma takich uprawnień, szkodzi naszej partii" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- W każdym dobrym kabarecie najpierw trzeba widzów wprowadzić w dobry nastrój, a później próbować ich rozśmieszyć - dodaje wykluczony z Porozumienia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Według informacji "Faktów" TVN Jarosław Gowin normalizację relacji w koalicji uzależnił od tego, czy premier zdymisjonuje wiceministrów i ministra, którzy w sobotę zostali wyrzuceni z partii. Kolejnym warunkiem ma być uznanie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że to Gowin, a nie Bielan jest liderem Porozumienia.

- Przedstawicielem koalicjanta na posiedzeniach Radach Koalicji był do tej pory pan premier Gowin i on oczywiście jest serdecznie zapraszany - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Od początku konfliktu w Porozumieniu spotkanie szefostwa koalicji się nie odbyło. Jedno już odwołano.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS