Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN
Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji
Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji
Michał Tracz/Fakty TVN
Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicjiMichał Tracz/Fakty TVN

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Czy będzie kolejny projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji? - Będzie, oczywiście - mówi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. - Zostanie złożony - wtóruje jej minister cyfryzacji i wicepremier z Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Lewica na dniach ma złożyć w Sejmie ten sam projekt ustawy, który poległ w głosowaniu 12 lipca. Cały proces legislacyjny ruszy zatem na nowo.

- Chcemy, żeby wszyscy szanowali w Polsce prawa kobiet, a ta ustawa to gwarantuje - mówi Krzysztof Gawkowski. - Jestem przekonana, że mamy zobowiązania względem obywatelek przede wszystkim, ale i obywateli - dodaje Aleksandra Gajewska, zapytana o to, czy cały czas liczy na poparcie ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mało głosów brakowało do tego, żeby projekt został uchwalony

Ustawa w żaden sposób nie liberalizuje prawa do przerywania ciąży, a jedynie znosi karalność pomocy przy aborcji. Przeciwko ustawie był nie tylko prawie cały klub Prawa i Sprawiedliwości, ale też większość Polskiego Stronnictwa Ludowego, a kilkoro posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 nie przyszło na głosowanie.

Niewiele zabrakło, bo gdyby dwoje posłów głosujących przeciw jednak poparło projekt, to zostałby uchwalony.

- Zabrakło nam bardzo niewiele, więc będziemy pracować nad PSL-em, żeby ta większość się znalazła do tego projektu - zapowiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

Pytanie tylko, czy Polskie Stronnictwo Ludowe jest do przekonania? Pytamy, co musiałoby się zmienić w ustawie, by ludowcy ją poparli. - Musiałoby się de facto zmienić wszystko - skomentował minister infrastruktury z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Dariusz Klimczak.

"Są w PSL-u wciąż osoby, które jesteśmy w stanie przekonać"

To zbyt wiele miejsca na dialog nie pozostawia. - To, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało radykalną zmianę w prawie aborcyjnym, to nie znaczy, że od razu musimy przechodzić całkowicie na zupełnie lewą flankę - mówi Dariusz Klimczak.

W klubie Polskiego Stronnictwa Ludowego ustawę poparły tylko cztery posłanki, aż 24 osoby były przeciw. - Są w PSL-u wciąż osoby, które jesteśmy w stanie przekonać - zapewnia Aleksandra Gajewska.

CZYTAJ TAKŻE: "To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"Potrafimy być jak jedna pięść". Komisja za projektem Lewicy dotyczącym aborcji
"Potrafimy być jak jedna pięść". Komisja za projektem Lewicy dotyczącym aborcjiTVN24

Dlatego tym razem pod projektem chcą się podpisać posłowie trzech klubów, by nie był tylko projektem Lewicy, ale większości koalicji. Polskie Stronnictwo Ludowe ma zostać zaproszone na dodatkowe posiedzenia specjalnej podkomisji.

- Może to będzie czas, by tym, którzy nie zrozumieli, wytłumaczyć - mówi Dorota Łoboda. - Chciałabym, żeby PSL też zrozumiało, że nie tyle jest zakładnikiem, co jest dłużnikiem kobiet, które głosowały na Koalicję 15 października - dodaje.

Pomóc przekonywać koleżanki i kolegów mają posłanki, które ustawę poparły, choć wiedzą, że nie będzie to łatwe.

Włodzimierz Czarzasty przypomina o kwestii trwałości koalicji

W tej sprawie trzeba się dogadać - słychać apele wewnątrz koalicji, ale i ostrzeżenia. - Jeżeli PSL chce wyprowadzić ponownie kobiety na ulice miast, jeżeli chce doprowadzić do protestów przed Sejmem, to myślę, że jest na dobrej drodze - ocenia Aleksandra Gajewska.

Lewica straszy nawet rozpadem koalicji. - Jest granica tych różnic. Tą granicą jest trwałość koalicji - zaznacza wicemarszałek Sejmu z Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

- Ja mam szacunek do każdej opinii, do każdego zdania, do każdego poglądu. Bardzo też proszę, żeby uszanować mój pogląd - mówi minister rozwoju i technologii z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Krzysztof Paszyk.

Na tę chwilę porozumienia na horyzoncie nie widać. - Sami skazujemy się na kolejną kadencję Prawa i Sprawiedliwości, na ich powrót do władzy - ostrzega posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek.

Organizacje walczące o prawa kobiet zapowiadają protesty w całej Polsce. 15 lipca pierwszy odbył się w Szczecinie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Neonaziści przyszli na spotkanie do urzędu miasta w Poznaniu. Mężczyźni godzinę paradowali po budynku z symbolami dominacji białej rasy. Więcej problemów wydawali się mieć dziennikarze, którzy byli przy tym obecni. Niedawno w Poznaniu neonaziści zorganizowali marsz i puszczali antysemickie piosenki.

Neonaziści weszli do urzędu miasta w Poznaniu. Więcej problemów sprawiano dziennikarzom

Neonaziści weszli do urzędu miasta w Poznaniu. Więcej problemów sprawiano dziennikarzom

Źródło:
Fakty TVN

Armia Putina atakuje w Ukrainie nie tylko tam, gdzie się toczą walki, ale także tam, gdzie udzielana jest pomoc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obliczyła, że przychodnie i szpitale od lutego 2022 roku były atakowane przez Rosje niemal dwa tysiące razy. 

Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Źródło:
Fakty TVN

Niemal dwa tygodnie przed powrotem do szkoły warto sprawdzić, jakie zmiany czekają uczniów. To między innymi brak przedmiotu historia i teraźniejszość w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje do rodziców, by nie rezygnowali ze starych podręczników ze względu na zmiany programowe, bo polegają one na rezygnacji z niektórych treści, a nie dodaniu nowych.

Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? Są zmiany, ale niekoniecznie są potrzebne nowe podręczniki

Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? Są zmiany, ale niekoniecznie są potrzebne nowe podręczniki

Źródło:
Fakty TVN

Nie skończyło się jeszcze sprzątanie po ostatniej ulewie, która w Warszawie i innych miejscach była wyjątkowo obfita. Urwania chmury nad rozgrzanymi, zabetonowanymi miastami mogą zdarzać się częściej - alarmują hydrolodzy. Zdaniem ekspertów należy rozwijać obszary zielone w miastach, żeby łagodzić skutki obfitych deszczów, natomiast rozbudowa kanalizacji, żeby mogła na bieżąco odprowadzać wodę z najgorszych ulew, nie jest praktycznym rozwiązaniem.

Gwałtowne ulewy i podtopienia bedą coraz częstsze. Eksperci: w miastach w tych sytuacjach pomaga zieleń

Gwałtowne ulewy i podtopienia bedą coraz częstsze. Eksperci: w miastach w tych sytuacjach pomaga zieleń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

35-letnia Izabela z Bolesławca odnalazła się u znajomych - informuje prokuratura. Gdy do nich dotarła, była głodna i wycieńczona. Kobieta zaginęła 9 sierpnia po tym, jak na autostradzie A4 miał zepsuć się jej samochód. Prokuratura zaczęła już nawet śledztwo z artykułu dotyczącego pozbawienia wolności innej osoby.

35-letnia Izabela z Bolesławca została odnaleziona, ale śledztwo wciąż trwa. Kobieta ma zostać przesłuchana

35-letnia Izabela z Bolesławca została odnaleziona, ale śledztwo wciąż trwa. Kobieta ma zostać przesłuchana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest przestroga dla absolutnie wszystkich, którzy są w rządzie czy pełnią inne funkcje z poręki Lewicy w tej czy innej instytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprzewodniczący klubu Lewicy Tomasz Trela. Odniósł się do dymisji Bartłomieja Ciążyńskiego z funkcji wiceministra sprawiedliwości. Europoseł PSL Adam Jarubas mówił, że "widać, iż wiele osób nie wytrzymuje tego przypływu energii, chwały, kiedy dostaje jakieś stanowisko służbowe".

"Wiele osób nie wytrzymuje chwały i próbuje nachapać się"

"Wiele osób nie wytrzymuje chwały i próbuje nachapać się"

Źródło:
TVN24

- Wiele osób po stronie demokratów już w czerwcu było pogodzonych, że ta kampania jest stracona, zmiana na kandydatkę Kamalę Harris przyniosła sukces, jest pozytywna energia - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Katarzyna Pisarska z SGH, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego. Dodała, że "jest bardzo duże ciśnienie społeczeństwa" na to, aby doszło do debaty Harris z Donaldem Trumpem.

"To tak jakby przestraszył się kobiety. On nie może sobie na to pozwolić"

"To tak jakby przestraszył się kobiety. On nie może sobie na to pozwolić"

Źródło:
TVN24

W centrum programu wyborczego demokratów jest prawo do decyzji w sprawie aborcji. W 2022 roku amerykański Sąd Najwyższy zerwał obowiązujące w USA porozumienie w tej sprawie. W wielu stanach rządzonych przez republikanów prawo do aborcji zostało kobietom odebrane. Kamala Harris zapowiada przeprowadzenie przez Kongres ustawy, która na poziomie federalnym przywróci kobietom pełnię praw reprodukcyjnych.

Temat aborcji dominuje w kampanii demokratów. Na konwencji w Chicago nie brakowało szczerych wyznań

Temat aborcji dominuje w kampanii demokratów. Na konwencji w Chicago nie brakowało szczerych wyznań

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Indie mają gigantyczną populację i piątą gospodarkę świata. W środę premier Indii Narendra Modi przyleciał do Polski. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Po zakończeniu wizyty w Polsce uda się do Kijowa, gdzie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 lat

Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykanie naciskają na zawieszenie broni w Strefie Gazy. Jeszcze w środę do Benjamina Netanjahu ma dzwonić w tej sprawie prezydent Joe Biden - informuje portal Axios, powołując się na swoje źródła. Misję dyplomatyczną na Bliskim Wschodzie ledwo zakończył amerykański sekretarz stanu. Gdy wszystko wydawało się być dogadane, Izrael nagle zaostrzył stanowisko. Premier Netanjahu nie chce wycofać wojska z enklawy, chce kontrolować główne szlaki komunikacyjne.

Co dalej z porozumieniem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy?

Co dalej z porozumieniem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS