Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN
Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji
Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji
Michał Tracz/Fakty TVN
Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicjiMichał Tracz/Fakty TVN

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Czy będzie kolejny projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji? - Będzie, oczywiście - mówi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. - Zostanie złożony - wtóruje jej minister cyfryzacji i wicepremier z Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Lewica na dniach ma złożyć w Sejmie ten sam projekt ustawy, który poległ w głosowaniu 12 lipca. Cały proces legislacyjny ruszy zatem na nowo.

- Chcemy, żeby wszyscy szanowali w Polsce prawa kobiet, a ta ustawa to gwarantuje - mówi Krzysztof Gawkowski. - Jestem przekonana, że mamy zobowiązania względem obywatelek przede wszystkim, ale i obywateli - dodaje Aleksandra Gajewska, zapytana o to, czy cały czas liczy na poparcie ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mało głosów brakowało do tego, żeby projekt został uchwalony

Ustawa w żaden sposób nie liberalizuje prawa do przerywania ciąży, a jedynie znosi karalność pomocy przy aborcji. Przeciwko ustawie był nie tylko prawie cały klub Prawa i Sprawiedliwości, ale też większość Polskiego Stronnictwa Ludowego, a kilkoro posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 nie przyszło na głosowanie.

Niewiele zabrakło, bo gdyby dwoje posłów głosujących przeciw jednak poparło projekt, to zostałby uchwalony.

- Zabrakło nam bardzo niewiele, więc będziemy pracować nad PSL-em, żeby ta większość się znalazła do tego projektu - zapowiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

Pytanie tylko, czy Polskie Stronnictwo Ludowe jest do przekonania? Pytamy, co musiałoby się zmienić w ustawie, by ludowcy ją poparli. - Musiałoby się de facto zmienić wszystko - skomentował minister infrastruktury z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Dariusz Klimczak.

"Są w PSL-u wciąż osoby, które jesteśmy w stanie przekonać"

To zbyt wiele miejsca na dialog nie pozostawia. - To, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało radykalną zmianę w prawie aborcyjnym, to nie znaczy, że od razu musimy przechodzić całkowicie na zupełnie lewą flankę - mówi Dariusz Klimczak.

W klubie Polskiego Stronnictwa Ludowego ustawę poparły tylko cztery posłanki, aż 24 osoby były przeciw. - Są w PSL-u wciąż osoby, które jesteśmy w stanie przekonać - zapewnia Aleksandra Gajewska.

CZYTAJ TAKŻE: "To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"Potrafimy być jak jedna pięść". Komisja za projektem Lewicy dotyczącym aborcji
"Potrafimy być jak jedna pięść". Komisja za projektem Lewicy dotyczącym aborcjiTVN24

Dlatego tym razem pod projektem chcą się podpisać posłowie trzech klubów, by nie był tylko projektem Lewicy, ale większości koalicji. Polskie Stronnictwo Ludowe ma zostać zaproszone na dodatkowe posiedzenia specjalnej podkomisji.

- Może to będzie czas, by tym, którzy nie zrozumieli, wytłumaczyć - mówi Dorota Łoboda. - Chciałabym, żeby PSL też zrozumiało, że nie tyle jest zakładnikiem, co jest dłużnikiem kobiet, które głosowały na Koalicję 15 października - dodaje.

Pomóc przekonywać koleżanki i kolegów mają posłanki, które ustawę poparły, choć wiedzą, że nie będzie to łatwe.

Włodzimierz Czarzasty przypomina o kwestii trwałości koalicji

W tej sprawie trzeba się dogadać - słychać apele wewnątrz koalicji, ale i ostrzeżenia. - Jeżeli PSL chce wyprowadzić ponownie kobiety na ulice miast, jeżeli chce doprowadzić do protestów przed Sejmem, to myślę, że jest na dobrej drodze - ocenia Aleksandra Gajewska.

Lewica straszy nawet rozpadem koalicji. - Jest granica tych różnic. Tą granicą jest trwałość koalicji - zaznacza wicemarszałek Sejmu z Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

- Ja mam szacunek do każdej opinii, do każdego zdania, do każdego poglądu. Bardzo też proszę, żeby uszanować mój pogląd - mówi minister rozwoju i technologii z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Krzysztof Paszyk.

Na tę chwilę porozumienia na horyzoncie nie widać. - Sami skazujemy się na kolejną kadencję Prawa i Sprawiedliwości, na ich powrót do władzy - ostrzega posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek.

Organizacje walczące o prawa kobiet zapowiadają protesty w całej Polsce. 15 lipca pierwszy odbył się w Szczecinie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS