Jarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacie

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Jarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacie
Jarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacie
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Arleta Zalewska/Fakty TVNJarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacie

Były już w Warszawie dwa takie prestiżowe i symboliczne pojedynki. Oba zakończone klęską Jarosława Kaczyńskiego i zwycięstwem Donalda Tuska. Kolejnego nie będzie, bo prezes PiS nie wystartuje w wyborach do Sejmu w stolicy. Opozycja mówi, że ucieka, bo się boi. Prezes tłumaczy, że to dla dobra partii.

Po tym, jak Jarosław Kaczyński potwierdził, że w tych wyborach po raz pierwszy w historii PiS-u nie wystartuje z Warszawy, Donald Tusk ogłosił, że z ostatniego miejsca wystawi Romana Giertycha. Roman Giertych informację potwierdził. Chociaż start Kaczyńskiego z Kielc to na razie nieoficjalna informacja, to prezes PiS-u już wie, że w tej kampanii będzie mierzył się ze swoim byłym wicepremierem. - Podobno jest gotów (Giertych - przyp. red.) przeprowadzić arcyciekawą kampanię, w której wykorzysta całą wiedzę - zapowiada Tusk. - Kiedy my tutaj na Campusie Polska rozmawiamy o przyszłości, dostajemy ofertę dotyczącą przeszłości. Nie wiem, czy to jest dobry kierunek - skomentował te doniesienia Robert Biedroń.

Jarosław Kaczyński na pytanie o to, czy ucieka przed pojedynkiem z Tuskiem z Warszawy, odpowiadał, zanim Tusk poinformował o starcie Giertycha. - Czego ja mam się bać? Pana, który łga, łga i jeszcze raz łga? Naprawdę, to nie żaden powód do strachu. Będę bardziej efektywny dla partii tam, gdzie będę kandydował - zapowiadał prezes PiS.

Tusk do Kaczyńskiego: wystawię na naszej liście twojego wicepremiera Romana Giertycha
Tusk do Kaczyńskiego: wystawię na naszej liście twojego wicepremiera Romana Giertycha TVN24

Strach przed debatą

Okręg świętokrzyski to drugi największy po Warszawie okręg, w którym walka toczy się o miejsca w Sejmie, bo dla aż 16 posłów. W poprzednich wyborach PiS zdobyło ich tam aż 10, a Koalicja Obywatelska 3. Celem PiS jest ten wynik co najmniej utrzymać. W PiS-ie jest obawa, że partia może stracić mandaty na rzecz którejś z opozycyjnych partii. Pytanie o debatę z Donaldem Tuskiem jest wciąż aktualne. Jak na razie prezes PiS odpowiedział, że chętnie debatowałby z Manfredem Weberem, ale nie z Donaldem Tuskiem, który - zdaniem prezesa - jest pomocnikiem niemieckiego polityka.

Takie podejście nie dotyczy tylko szefa PO, ale dotyczy też wyborców. Aż 70 procent pytanych w sondażu dla Wirtualnej Polski chciałoby zobaczyć, jak Tusk i Kaczyński, stojąc obok siebie, odpowiadają na różne pytania w wyborczej debacie. - Ucieczka przed debatą jest tchórzostwem - uważa Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS