Jarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacie

Źródło:
Fakty TVN
Jarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacie
Jarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacie
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Jarosław Kaczyński nie chce się mierzyć z Tuskiem ani w wyborach w tym samym okręgu, ani w debacieArleta Zalewska/Fakty TVN

Były już w Warszawie dwa takie prestiżowe i symboliczne pojedynki. Oba zakończone klęską Jarosława Kaczyńskiego i zwycięstwem Donalda Tuska. Kolejnego nie będzie, bo prezes PiS nie wystartuje w wyborach do Sejmu w stolicy. Opozycja mówi, że ucieka, bo się boi. Prezes tłumaczy, że to dla dobra partii.

Po tym, jak Jarosław Kaczyński potwierdził, że w tych wyborach po raz pierwszy w historii PiS-u nie wystartuje z Warszawy, Donald Tusk ogłosił, że z ostatniego miejsca wystawi Romana Giertycha. Roman Giertych informację potwierdził. Chociaż start Kaczyńskiego z Kielc to na razie nieoficjalna informacja, to prezes PiS-u już wie, że w tej kampanii będzie mierzył się ze swoim byłym wicepremierem. - Podobno jest gotów (Giertych - przyp. red.) przeprowadzić arcyciekawą kampanię, w której wykorzysta całą wiedzę - zapowiada Tusk. - Kiedy my tutaj na Campusie Polska rozmawiamy o przyszłości, dostajemy ofertę dotyczącą przeszłości. Nie wiem, czy to jest dobry kierunek - skomentował te doniesienia Robert Biedroń.

Jarosław Kaczyński na pytanie o to, czy ucieka przed pojedynkiem z Tuskiem z Warszawy, odpowiadał, zanim Tusk poinformował o starcie Giertycha. - Czego ja mam się bać? Pana, który łga, łga i jeszcze raz łga? Naprawdę, to nie żaden powód do strachu. Będę bardziej efektywny dla partii tam, gdzie będę kandydował - zapowiadał prezes PiS.

Tusk do Kaczyńskiego: wystawię na naszej liście twojego wicepremiera Romana Giertycha
Tusk do Kaczyńskiego: wystawię na naszej liście twojego wicepremiera Romana Giertycha TVN24

Strach przed debatą

Okręg świętokrzyski to drugi największy po Warszawie okręg, w którym walka toczy się o miejsca w Sejmie, bo dla aż 16 posłów. W poprzednich wyborach PiS zdobyło ich tam aż 10, a Koalicja Obywatelska 3. Celem PiS jest ten wynik co najmniej utrzymać. W PiS-ie jest obawa, że partia może stracić mandaty na rzecz którejś z opozycyjnych partii. Pytanie o debatę z Donaldem Tuskiem jest wciąż aktualne. Jak na razie prezes PiS odpowiedział, że chętnie debatowałby z Manfredem Weberem, ale nie z Donaldem Tuskiem, który - zdaniem prezesa - jest pomocnikiem niemieckiego polityka.

Takie podejście nie dotyczy tylko szefa PO, ale dotyczy też wyborców. Aż 70 procent pytanych w sondażu dla Wirtualnej Polski chciałoby zobaczyć, jak Tusk i Kaczyński, stojąc obok siebie, odpowiadają na różne pytania w wyborczej debacie. - Ucieczka przed debatą jest tchórzostwem - uważa Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS