W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

Milana na świat przyszła w prowizorycznym szpitalu. Nie ma domu. Jej rodzina przenosi się z jednego namiotu do drugiego. Matka dziewczynki twierdzi, że nieustannie towarzyszy jej poczucie winy.

- Poród w czasie wojny jest bardzo trudny. W normalnych warunkach przygotowujesz pokój i ubranka dla dziecka. Teraz nie mogliśmy tego zrobić. Czuję, że skrzywdziłam siebie i moją córkę. Obie zasługujemy na lepsze życie - mówi Rana Salah, mieszkanka Strefy Gazy.

Według UNICEF-u Milana jest jednym z około 20 tysięcy dzieci, które urodziły się w Strefie Gazy w ciągu ostatniego roku. Ze względu na trwającą wojnę tamtejsze kobiety nie mają dostępu do niezbędnej opieki medycznej. Wiele z nich z powodu niedożywienia nie jest w stanie karmić piersią, a mleko modyfikowane jest trudno dostępne.

Brakuje wszystkiego

- Pieluchy kosztują około 20 dolarów. Zakładam jej jedną pieluchę dziennie, ponieważ nie mam pieniędzy na więcej. Nie jestem w stanie zapewnić mojej córce mleka - mówi Manar Abu Jarad, mieszkanka Strefy Gazy.

Palestyńskie matki robią, co mogą, żeby nakarmić swoje dzieci i zapewnić im opiekę medyczną. Jednak znalezienie żywności i leków z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze. Wie o tym Mai. Izraelskie pociski spadły niedaleko namiotu, w którym przebywała jej rodzina. Syn kobiety odniósł największe obrażenia. Chłopiec stracił obie nogi. Lekarze nie byli w stanie uratować trzech palców jego lewej ręki.

Emirates odwołują wszystkie loty do Teheranu. Izrael może dokonać odwetu na Iranie za atak rakietowy
Emirates odwołują wszystkie loty do Teheranu. Izrael może dokonać odwetu na Iranie za atak rakietowyMaciej Woroch/Fakty TVN

- Dziś powiedział, że chciałby włożyć kapcie. Nie jest w stanie zrozumieć, że nie ma stóp - mówi Mai, mieszkanka Strefy Gazy.

Niedobory paliwa, leków i podstawowych środków medycznych paraliżują ostatnie działające szpitale. W Strefie Gazy szerzą się choroby zakaźne. Pomoc ludziom z rozległymi oparzeniami i amputowanymi kończynami starają się nieść między innymi Lekarze bez Granic.

Problemy psychiczne mieszkańców Strefy Gazy

Cywile odnoszą jednak nie tylko obrażenia fizyczne. Palestyńczycy mierzą się z depresją, stanami lękowymi i zespołem stresu pourazowego. Według UNICEF-u niemal wszystkie dzieci ze Strefy Gazy potrzebują wsparcia psychologicznego.

- Chcemy wrócić do szkoły. Wiele dzieci spoza Strefy Gazy nie lubi się uczyć, ale my tęsknimy za lekcjami. Mamy dość wojny - zaznacza Renad Atallah, 10-letnia mieszkanka Strefy Gazy.

Według kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w ciągu roku życie straciło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków. 5-letnia Saly zginęła kilka dni po rozpoczęciu ofensywy przez Izrael. Zdjęcie, na którym ciotka dziewczynki tuli jej drobne ciało, stało się jednym z najbardziej wyrazistych obrazów przedstawiających cierpienie Palestyńczyków.

- Ta sukienka to jedyna pamiątka, która mi po niej pozostała. Kiedy ją zakładała, prosiła, żebym zrobiła jej zdjęcie. Jedno czy dwa jej nie wystarczyły. Zawsze mówiła "ciociu, zrób mi więcej zdjęć" - wspomina Inas Abu Maamar, mieszkanka Strefy Gazy.

CZYTAJ TAKŻE: "Rok ludobójstwa", "Stop zbrojeniu Izraela". Demonstracje na całym świecie

"Cały czas czujemy zapach zwłok"

Wojna doprowadziła do największego kryzysu humanitarnego, jaki kiedykolwiek widziano w enklawie. Ponad 30 osób zmarło z głodu. Większość mieszkańców musiała opuścić swoje domy. Niektórzy przesiedlani byli wielokrotnie. 23-letni Nooh każdego dnia przeszukuje zniszczone budynki w poszukiwaniu ocalałych.

- Cały czas czujemy zapach zwłok. Czujemy go, kiedy śpimy, kiedy jemy. Nie opuszcza nas nawet na chwilę - opowiada Nooh Al Shaghnobi z Palestyńskiej Obrony Cywilnej.

Według ONZ zrównanych z ziemią lub uszkodzonych zostało ponad 160 tysięcy budynków. Na ulicach zalegają ponad 42 miliony ton gruzu.

- Tak naprawdę nie żyjemy. Jesteśmy martwi. Jesteśmy bardzo zmęczeni - mówi Aya Zurob, mieszkanka Strefy Gazy.

Sekretarz generalny ONZ stwierdził, że świat zawiódł mieszkańców Strefy Gazy, a dziś jedyną pewną rzeczą w ich życiu jest to, że kolejny dzień będzie gorszy od poprzedniego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS