Jak powinni głosować katolicy? Episkopat opublikował vademecum. "Ten dokument zrobi dużo szkody"

Źródło:
Fakty TVN
Jak powinni głosować katolicy? Episkopat opublikował vademecum. "Ten dokument zrobi dużo szkody"
Jak powinni głosować katolicy? Episkopat opublikował vademecum. "Ten dokument zrobi dużo szkody"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Jak powinni głosować katolicy? Episkopat opublikował vademecum. "Ten dokument zrobi dużo szkody"Renata Kijowska/Fakty TVN

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała "Vademecum wyborcze katolika". Zostało w nim wskazane, czym powinni się kierować katolicy w wyborach. Jest siedem "nienegocjowalnych wartości", w tym prawo do życia od poczęcia do śmierci, a także ochrona praw rodziny opartej na "monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci". - Ono wygląda tak, jakby było przygotowane pod niektóre partie - twierdzi publicysta Tomasz Terlikowski.

Przed katolikami i wyborcami jednocześnie już wkrótce ważne decyzje. Rada do spraw Społecznych KEP przygotowała "Vademecum wyborcze katolika". - Nie wskazujemy na żadną partię. Przypominamy o pewnych zasadach, które są nienegocjowalne dla katolika - wyjaśnia ks. prof. Henryk Skorowski, członek Rady do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Katolik ma nie negocjować, tylko głosować na tych, którzy między innymi opowiadają się za prawem do życia od poczęcia do śmierci, za rodziną opartą wyłącznie na małżeństwie kobiety i mężczyzny, sprzeciwiają się budowaniu świata "tak, jakby Boga nie było" i "ekonomii, która zabija". - Bardzo mnie zmartwiło opublikowanie vademecum. Jest niezgodne z oświadczeniem episkopatu z maja tego roku, w którym episkopat zaapelował, aby nie mieszać Kościoła w kampanię wyborczą - uważa profesor Andrzej Zoll, były prezes TK, były rzecznik praw obywatelskich.

CZYTAJ WIĘCEJ: Episkopat zaapelował do duchownych i polityków przed wyborami

- Przestrzegam przed tym dokumentem. Ten dokument zrobi dużo szkody - ocenia ojciec Paweł Gużynski, dominikanin. Jak mówi współtwórca projektu "Kościół wolny od polityki", vademecum nie jest nauką kościoła, choć się na nią powołuje, wprowadza zamęt. - Jeżeli mam partię na przykład, która mówi "będziemy bronili życia", która jednocześnie popiera push-backi, (...) na podstawie jakich kryteriów należy rozstrzygnąć ten dylemat? - pyta ojciec Gużyński.

Rola kościoła w kampanii wyborczej
Rola kościoła w kampanii wyborczejTVN24

Co ma zrobić katolik?

- Ono wygląda tak, jakby było przygotowane pod niektóre partie - twierdzi publicysta Tomasz Terlikowski. - Niektóre partie korzystają z podobnego języka. Kiedy biskupi piszą tego typu vademecum, to korespondują jakby z tamtymi sformułowaniami czy wypowiedziami - ocenia Filip Flisowski, socjolog z UW.

Vademecum zawiera siedem "wartości nienegocjowalnych". - Co ma powiedzieć katolik, który się zapoznał z tym vademecum i chce być jemu wierny, i stwierdza, że żadna z partii nie spełnia wszystkich siedmiu? - pyta ksiądz profesor Andrzej Szostek, teolog, fizyk i etyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Czego brakuje w vademecum? - Zakaz szerzenia nienawiści, zakaz egoizmu partyjnego, zakaz oszustw, korporacji, kradzieży, zakaz nepotyzmu - wylicza profesor Zoll. - Obrona wolności sumienia jest ważna, ale ważne z katolickiego punktu widzenia są również prawa człowieka, ochrona migrantów, otwartość na uchodźców - dodaje Tomasz Terlikowski. Wybory to nakaz sumienia - jak czytamy. Ale co, jeśli katoliczka lub katolik nakazu pójścia na wybory posłuchają, ale zagłosują inaczej, niż wskazano? - To już potem będzie jego problem, jego sumienia. Nie wiem, czy mam wskazać, że to mógłby być człowiek grzeszny - mówi ks. prof. Henryk Skorowski. Kościół ma być wyrazisty - twierdzą twórcy vademecum, które jest rozsyłane do diecezji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS