Jacek Sasin obiecał, że PGZ zajmie się toksycznymi odpadami. "Póki nie zniknie, to w to nikt nie wierzy"

Źródło:
Fakty TVN
Jacek Sasin obiecał, że PGZ zajmie się toksycznymi odpadami. "Póki nie zniknie, to w to nikt nie wierzy"
Jacek Sasin obiecał, że PGZ zajmie się toksycznymi odpadami. "Póki nie zniknie, to w to nikt nie wierzy"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Jacek Sasin obiecał, że PGZ zajmie się toksycznymi odpadami. "Póki nie zniknie, to w to nikt nie wierzy"Paweł Płuska/Fakty TVN

Jest reakcja rządu na dziennikarskie śledztwo reporterów TVN24. Polska Grupa Zbrojeniowa ma zutylizować toksyczne odpady państwowego Nitro-Chemu. W Chabielicach jest nadzieja, że wróci życie bez strachu, ale nie tylko tam mieszkańcy cierpią z powodu nielegalnie składowanych odpadów.

24 dni - tyle minęło od premiery reportażu "Wody czerwone" na antenie TVN24. Pokazał on życie ludzi w cieniu nielegalnych składowisk chemicznych odpadów. Część z nich, co udowodnili dziennikarze, pochodziła z państwowej spółki Nitro-Chem.

- Uznaliśmy wspólnie z zarządem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, że Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie na siebie ponownie, można powiedzieć, ten ciężar utylizacji tych odpadów - poinformował Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. - Wielka radość, nadzieja na lepsze jutro. Na to, że w końcu się wszystko zakończy i będziemy mogli normalnie żyć - ocenia decyzję rządzących Karolina Leszczyk, która mieszka przy składowisku odpadów w Chabielicach. Dziennikarze też nie kryją radości, choć wiedzą, że place nie opustoszeją z dnia na dzień i że to wszystko to jedno wielkie zagrożenie.

Oświadczenie spółki Nitro-Chem po zapowiedzi ministra
Oświadczenie spółki Nitro-Chem po zapowiedzi ministra TVN24

Zapewnienia rządzących

Tak zwane czerwone wody to odpady z procesu produkcji trotylu. Odpad, który był i jest składowany w pęczniejących i eksplodujących pojemnikach, których zawartość trafia do wód gruntowych i może nieść ze sobą choroby i śmierć. - Problemy z rozrodczością, nowotwory, cała długa lista chorób, które te niebezpieczne substancje mogą wywołać i to wszystko się dzieje każdego dnia. Te substancje oddziałują na środowisko, oddziałują na ludzi - zapewnia Filip Folczak, dziennikarz TVN24 i współautor reportażu, który dodaje, że Nitro-Chem był świadomy problemu.

Nitro-Chem jest dziś w postępowaniu prokuratorskim stroną poszkodowaną, ale poszkodowani są przede wszystkim mieszkańcy miejscowości, w których są te składy. W Częstochowie i Rogowcu władze samorządowe pytają, czy dzisiejsza deklaracja ministra ma jakąkolwiek moc sprawczą, czy chodzi o coś innego. - Póki nie zniknie, to w to nikt nie wierzy - mówi Wojciech Gaszewski, sołtys sołectwa Rogowiec.

Oglądaj reportaż "Wody czerwone" w TVN24 GO

- O tym, że odpady w kilku miastach pochodzą ze spółek Skarbu Państwa, wiadomo już od kilkunastu miesięcy - alarmuje Piotr Grzybowski, wiceprezydent Częstochowy.

Kto prawidłowo zutylizuje odpady?

Tylko odpady z Nitro-Chemu - nie za szybko, bo trwa postępowanie prokuratorskie - mają być utylizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. - To jest tak naprawdę kropla w morzu potrzeb, bo takich składowisk jest kilkaset, ponad 400. To jest liczba tylko ujawnionych składowisk - dodaje Olga Orzechowska, dziennikarka TVN24 i współautorka materiału "Wody czerwone".

Co dalej z tym z pozostałymi odpadami? Kto da gwarancję, że utylizacja niebezpiecznych chemicznych odpadów nie będzie wyglądała tak, jak to wielokrotnie przez lata pokazywaliśmy w reportażach? - W Polsce jest bardzo wielu przestępców śmieciowych, który wezmą te olbrzymie pieniądze, które są za utylizację naprawdę toksycznych odpadów, i po prostu korzystając z tego, że nikt nie będzie tego kontrolował, wyleją to w grunt - ostrzega Jarosław Jabrzyk, redaktor naczelny "Superwizjera" TVN. To najlepszy dowód, że kontrola odpadów, kontrola ich utylizacji, to czysta fikcja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS